ďťż
 
 
   [+] Co uratować z Ubuntu?
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

[+] Co uratować z Ubuntu?





Koronowianin - 04-05-2008 19:07
Mam zamiar przejść niedługo na Lenny. No i właśnie... Wiem, że mogę zostawić "/home" (mam na osobnej partycji).
Ale czy: Xorg będzie pasował też pod Debianem (dużo czasu mu poświęciłem);
Co jeszcze mógłbym odratować, bo trochę mi żal "/"



qsefthuko - 04-05-2008 20:18
Katalog /etc może być przydatny.



yantar - 04-05-2008 20:59
Koronowianin, Dobrze jest zrobic przeglad plikow rc i innych plikow (np.logi) na /home. Po takiej przesiadce mozesz nie ogarnac pozniej co dorzucil Debian, a co zostalo po Ubuntu.
Xorga, fstab mozesz sobie gdzies skopiowac na /home jesli nawet pozniej nie podejdzie, zawsze sie przyda do eksperymentowania z wpisami.
Albo jak wyzej apisane gdzies zrobic kopie /etc



Koronowianin - 04-05-2008 21:48
No dobra, ale nie widzę potrzeby kopiowania fstab, skoro kopiuje już cały /etc. Xorg też zabezpieczam. Ale nie wiem o co chodzi z /home-co konkretnie mam zrobić?
BTW. Czy mam użyć tego samego loginu i hasła co pracując na Gutsy (chodzi mi o to , czy Lenny "podepnie" się pod użytkownika w /home/użytkownik , czy utworzy /home/użytkownik1) ?



halina - 04-05-2008 22:01

Mam zamiar przejść niedługo na Lennego. Witaj, a więc jednak
Pozdrawiam



psv - 04-05-2008 22:03
Nie wiem, czy przy takiej podmianie (tu /etc) system nie padnie. W końcu to są różne pliki o różnej zawartości, i to co w Ubuntu jest OK, w Debianie być nie musi.



Koronowianin - 04-05-2008 22:13
No dobra, to zrobie tak: Wybiore tylko kluczowe elementy z /etc i będę je stopniowo wdrażał do Debiana.
Ale co z /home i loginem? Ponawiam pytanie.

Witaj, a więc jednak
Pozdrawiam
Ja też Witam i Pozdrawiam. Widzę że masz dobrą pamięć ;-)



fnmirk - 04-05-2008 22:14

z /home-co konkretnie mam zrobić? W home znajdują się ustawienia programów, których używasz (katalogi i pliki ukryte). Wygeneruj sobie też spis zainstalowanych programów:
dpkg -l >spis_ubu.txt Przyda się przy pewnych nawykach i dla porównania.



rupek - 04-05-2008 22:56
Koronowianin, login musi być taki sam jaki miałeś na ubuntu



Koronowianin - 04-05-2008 23:58
Dzięki bardzo Panowie. Mam nadzieje, że miękko wyląduje na Debianie. Acha, i jeszcze jedno:
w opisach instalacji mówi się dużo o konfiguracji Xorga, mam nadzieje , że będę mógł po prostu podmienić, domyślny z tym z Ubuntu? A...zresztą-zobaczy się później...Jeszcze raz dzięki



fnmirk - 05-05-2008 00:43

...dużo o konfiguracji Xorga, mam nadzieje , że będę mógł po prostu podmienić, domyślny z tym z Ubuntu? Całego nie można podmienić. Tylko niektóre fragmenty. Kopia ułatwi konfigurację. Jest do wykorzystania.



Dominik - 05-05-2008 01:25
Koronowianin - pilnuj, żeby był ten sam login i uid co w Ubuntu. Najprościej dodawać użytkowników w tej samej kolejności i katalog home możesz przenieść praktycznie nie ruszony.
Bezpiecznie jest sobie to spisać (user, uid), potem instalując innego GNU/Linuxa (np. Debiana) nie ruszać partycji home (nie podmontowujesz jej ani nic).
Jak się zainstaluje logujesz się jako root i dodajesz użytkowników, ręcznie nadając im ten uid. W gnomowej zakładce "dodaj użytkowników" była gdzieś ta opcja, jeślibyś nie mógł zalogować się graficznie jako root, to nie grzeb tylko zaloguj się w konsoli i wpisujesz, kolejno adduser --uid (numer uid usera w ubuntu) nazwa_usera , jak odtworzysz wszystkich użytkowników dopiero podmieniasz /home z debiana ze starym /home - do tego musisz być zalogowany bezpośrednio jako root. (najłatwiej zmieniasz nazwę /home, potem montujesz partycję /home z Ubuntu jako home - jeśli potrzebujesz szczegółów jak to zrobić to krzycz)

Tym sposobem przenosiłem się na Debiana z Mandrivy, i obecnie tą samą metodą, mam na komputerze kilka GNU/Linuksów ze wspólnym /home. Może jest nieprofesjonalny ale prosty.



rupek - 05-05-2008 08:24
Dominik, ale mu teraz namieszałeś. Poprostu jak będziesz instalował debiana i dojdziesz do menadzera partycji to podmontuj tam jako /home twoją starą partycje /home z ubuntu i posprawie



psv - 05-05-2008 16:41

Dzięki bardzo Panowie. Mam nadzieje, że miękko wyląduje na Debianie. Acha, i jeszcze jedno:
w opisach instalacji mówi się dużo o konfiguracji Xorga, mam nadzieje , że będę mógł po prostu podmienić, domyślny z tym z Ubuntu? A...zresztą-zobaczy się później...Jeszcze raz dzięki
Ale jest to o tyle prosty zabieg (konfiguracja), że bez problemów powinieneś sobie poradzić z dpkg-reconfigure xserver-xorg



Radoslaus - 05-05-2008 21:09
Jak zostawisz HOME z Ubuntu to potem trzeba bawić się prawami użytkowników do katalogów. Przepraszam, że nie powiem nic wiecej ale to już dawno było i nie pamiętam dokładnie.
Ale na pewno mając takiego samego użytkowanika mogłem wejść do HOME i tyle... musiałem spod administratora ustawiać prawa użytkownika do folderów w HOME na nowym systemie. Nie wiem dlaczego... miałem tak za KAÂŻDYM razem jak przechodziłem z Ubuntu na Suse, z Ubuntu na Fedorę i z Ubuntu na Debiana.



Dominik - 05-05-2008 21:29
@ Radoslaus - a próbowaleś dać ten sam uid i gid? To pomaga na takie zawirowania, przynajmniej odkąd robię to metodą, którą pokazałem nie wyskakują mi zadne problemy z prawami do plików. (a zdarza mi się współdzielić /home miedzy różnymi dystrybucjami)
Do samego home wejdziesz, ale później masz zabawę, podobnie, jeśli przenosisz sobie jako admin pliki pod mc.



Radoslaus - 05-05-2008 21:58
Hmmm google nie wyjaśniło mi za bardzo co to jest uid i gid :-| jestem bardziej praktykiem niż teoretykiem.

Robiłem w ten sposób.
System miałem na 1 partycji Home na 2. Formatowałęm tylko partycję z systemem. Podczas instalacji systemu podawałem dokładnie taką samą nazwę i hasło użytkownika. Instalator pytał sie wtedy czy użyć już istniejącego katalogu HOME a ja się zgadzałem.

I tyle. Ale np. podczas przejścia z Suse na Fedore, Debiana czy w jakiejkolwiek innej sytuacji (ale bez Ubuntu) nigdy nie było problemu z prawami użytkownika.



Dominik - 05-05-2008 23:21
Podejrzewam, że winny jest tu kreator z Ubuntu - mi takie klocki robiły automatyzacje z Mandrivy. Później spostrzegłem, że instalator Debiana coś może zmieniać w opisie partycji (jak doinstalowałem Debiana to fedora miała problem ze znalezieniem swojego swapu)
Następne miejsca do sprawdzenia to uprawnienia nadawane przez mc, i inne zbiorcze formy zarządzania ilomaś plikami na raz.

Jak już się nadzieją owe problemy to na samą górę /home # chown -R nazwa_usera nazwa_usera więc w sumie nie taki diabeł straszny
Inne zagrożenie to kreator przy instalacji - potrafi się czepiać/zachowywać nieprzewidywalnie, jeśli w /home znajdzie niepusty folder z nazwa użytkownika, którego chcemy utworzyć - dlatego zawsze doradzam sztuczkę z podmiana pustego, świeżego /home choć ostatnimi czasy instalator etcha w trybie ekspert już nie miesza

B.T.W też uczę się metodą prób a zwłaszcza błędów - złapałem tylko, że te numery, pod którymi widzi nas system miewają znaczenie przy współdzieleniu danych. Uid dotyczy konkretnego użytkownika gid grupy, ale jak to się ma do dodatkowych bitów (tego co możesz ustawić poleceniem chmod) to nie mam zielonego pojęcia ale coś czuję że w tym tygodniu mam talent do offtopów



Koronowianin - 06-05-2008 10:04
Czyli? krótka piłka: Podmontować /home, czy też NIE podmontować? Kiedy będzie łatwiej?

.



fnmirk - 06-05-2008 12:40

Podmontować /home, czy też NIE podmontować? /home możesz i nawet powinieneś podmontować. Pytanie tylko czy z taką samą nazwą użytkownika.
Przy pierwszej takiej operacji:
podmontuj partycję /home;
zmień nazwę użytkownika;
po instalacji podobnego oprogramowania możesz zobaczyć różnice jakie narzucają w katalogu /home obydwa systemy;
ręcznie dostosuj ustawienia używanych programów na podstawie zachowanych plików konfiguracyjnych.

Uważam, że takie podejście do zagadnienia ułatwi Ci przesiadkę. Pełna próba podmontowania całej partycji /home łącznie z nazwą użytkownika i całą zawartością może cię narazić na większe trudności.
Zachowanego użytkownika łatwiej dołączyć do działającego systemu niż uruchamiać na nim system.



Koronowianin - 07-05-2008 21:00
Dzięki wszystkim za dobre rady. Już wiem jak wszystko zrobić. Teraz tylko czekam, jak potoczą się losy ZXDSL v2 , bo widzę, że na forum ostatnio ożywiona dyskusja na jego temat (no niestety też go posiadam :-/ )
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis