ďťż
 
 
   Równoległe systemy Debian Lenny i Windows Vista
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Równoległe systemy Debian Lenny i Windows Vista





Gelio - 21-02-2010 11:56
Witam.
Ostatnio postanowiłem obok mojego Windowsa Visty zainstalować także Debiana. Wybór padł na dystrybucję Lenny 5.01. Dodam, że specjalnie z tego powodu dokupiłem nowy, 40gb dysk. Pobrałem z internetu, wypaliłem na płytce CD i wrzucam do komputera. Wszystko szło dobrze dopóki nie pokazało się okienko z wybieraniem gdzie Debian ma być zainstalowany.

Jak "wskazać" instalatorowi, że Debian ma być zainstalowany tylko na tym jednym dysku? W tych instalacjach z przewodnikiem boje się, że sformatuje mi moje 750GB Windowsa i tam zainstaluje Linuksa, a w ręcznej nigdzie nie widzę możliwości zainstalowania na aktualnie edytowanej partycji.

Dodam, że po wybraniu typu instalacji "ręcznego" pokazuje mi 2 dyski raid oraz jeden ten, na którym mam mieć Debiana. Po zaznaczeniu tego dysku i kliknięciu Dalej pokazuje się tylko edytor partycji.

Proszę o pomoc.



mysnik - 21-02-2010 12:37
Z tego co pamiętam (teraz nie mam dostępu do Linuksa), w tym edytorze partycji robisz sobie partycje na danym dysku (SWAP, /home, / itd.) gdy zrobisz partycje dajesz bodajże zapisz zmiany na dyskach i wyskoczy Ci podsumowanie, gdzie będziesz miał wypisane wszystkie partycje.



fnmirk - 21-02-2010 13:49
Gelio, masz czysty dysk przeznaczony na eksperymenty z Linuksem. Nie korciło Cię tak z czystej ciekawości i dla bezpieczeństwa sprawdzić jak przebiegają poszczególne opcje instalacji odpinając dyski z system, o który się tak boisz.

Debian dopóki nie zatwierdzisz zmian przez wybranie opcji - zapisz zmiany - nie wykona żadnego numeru - typu zapisanie zmian na dyskach.

Przeczytałeś pomoc jaka jest dostępna w trakcie instalacji i partycjonowania dysku?

Jak się boisz instalatora możesz pobrać sobie jakąś wersję narzędziową Linuksa uruchamianą jako livecd i z jego pomocą podzielić nowy dysk na partycje (jak to zrobić są tematy na forum).
Dystrybucje narzędziowe.



Sokon - 23-02-2010 02:08
Ja na przykład zrobiłem na jednym komputerze dwa systemy (Windows Vista i Windows7) w następujący sposób.

Mając do dyspozycji dwa dyski "A" i "B".l Podłączyłem najpierw dysk "A" i zainstalowałem na nim Windowsa Vistę.l l Odłączyłem dysk "A".l l Podłączyłem dysk "B" i zainstalowałem na nim Windows7.l l Podłączyłem dysk "A".l l W BIOS-ie ustawiłem dysk "A" jako dysk domyślny podczas uruchamiania systemu.l I teraz jak zajdzie potrzeba odpalenia Visty to nie robię nic, po prostu włączam komputer a jak chcę Windowsa7 to po uruchomieniu komputera bodajże przez F11 wchodzę do menu startowego i wybieram drugi dysk, i uruchamia się Windows7.

Pod Linuksem tego nie sprawdzałem ale na 99% będzie tak samo, dwa niezależne od siebie systemy na jednym komputerze.

P.S. Nie pytajcie mnie czemu Windows Vista i Windows7, czasem po prostu trzeba.



Yampress - 25-02-2010 18:55
wybierz tryb ręczny podziału na partycje nie ten z przewodnikiem
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis