|
Dystrybucja dla mnie? Debian - warto?
adam_993 - 18-04-2009 15:13
Od prawie roku stykam się z Linuksem. Zaczynałem od Ubuntu 8.04 LTS, potem 8.10, teraz 9.04 LTS. Ubuntu niezłe, ale wydaje mi się, że ten system "poniża mnie". Jest tak prosty, że aż nudny. Linux Distribution Chooser mówił: Mandriva, OpenSuSe, Ubuntu, Mint. 3 pierwsze gościły u mnie, SuSE przetrwał najdłużej (prócz Ubuntu). Miałem jeszcze Fedorę10, która przypadła mi do gustu, ale ma problemy z DNS. Zresztą Mandriva i OpenSuSe też, ale w ostatnim przypadku sobie poradziłem - DNS.
Teraz LDC mówi: Mint, Mandriva, OpenSuSe i... Debian! Postanawiam go wypróbować, ale mam kilka pytań:lSystem multimedialny?l
lSystem stabilny, ale mający świeże oprogramowanie (testing)?l
lUłatwi pracę laikom Linuksa.l
lSzybki i elegancki.l
lamek - 18-04-2009 15:25
lJeśli chodzi ci o to czy masz na starcie zainstalowane kodeki, przeglądarki internetowe itp. to nie ma. Ale bezproblemowo możesz je doinstalować za pomocą apt-get.l
lMoim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida.l
lNie jest to system bardzo trudny. Praktycznie to samo co Ubuntu tylko wyczyszczone z programów, a to dlatego, że instalując [U]buntu masz masę aplikacji, których pewnie nie będziesz używać. Jeśli chcesz posiadać jakiś program po prostu go instalujesz.l
lJak dla mnie jest wystarczająco szybki.l
lis6502 - 18-04-2009 15:33
lamek, pkt 3? Grzeszysz :D Debiana z Ubuntu co najwyżej łączy format pakietów.
winnetou - 18-04-2009 15:35
2 Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida
Z tego co wiem to Lenny już jest od dawna zamrożony i teraz figuruje jako linia stabilna. Zamiast Sida lepiej wrzucić testinga czyli obecnego Sqeeze. Co do pomocy to tutaj i na DUGu uzyskasz pomoc na każde sensownie zadane pytanie. Poza tym jest jeszcze Debian Reference i wiele innych :) Instaluj i na początek zacznij od wersji testowej. Co do szybkości to zależy co rozumiesz pod tym pojęciem. U mnie testing z 2 serwera wstaje w około 15-20 sekund (od entera w grubie do momentu logowania się) Co do multimedialności systemu. Nie jest może aż tak zbajerowany jak SuSe, *buntu czy Mandriva ale da się go do takiego stanu doprowadzić. Według mnie instaluj.
pavbaranov - 18-04-2009 15:42
ÂŻaden system Ciebie nie poniża. On ma Tobie służyć, a nie Ty jemu. Jeśli Ubuntu Ci spasowało, to używaj Ubuntu. Najfajniejsze dystrybucje, które zapewniają Twoje potrzeby, spośród tych, które mają dobre wsparcie to (kolejność obojętna): Mandriva Ubuntu/Kubuntu itd. w zależności od preferowanego środowiska, może być Mint, bo to też Ubuntu Suse (ale wymaga lepszego sprzętu)
Jeśli chcesz "świeżego" Debiana, to np. Sidux może Myrynix (nie próbowałem, ale wygląda zachęcająco).
I... nie kombinuj. Po prostu używaj. Te dystrybucje są naprawdę porównywalne, różnią się detalami. Niektóre wymagają większego zachodu jeśli chodzi o dostosowanie do swoich potrzeb, inne dają to OTB. Tak naprawdę liczy się tylko i wyłącznie jedna rzecz: wsparcie. Tu jest ciężar gatunkowy. Właśnie ze względu, że - jak sam piszesz - wprawiasz się dopiero w linuksie, szukaj takiej dystrybucji, która zapewnia dobre wsparcie, która ma sporo forów, dobrą dokumentację itd.
Odpowiadając zaś szybko na 4 Twoje pytania: każdy, współczesny, desktopowy system albo taki jest, albo może być po chwili pracy nad nim. W każdym zdarzyć się mogą jakieś problemy, ale też nie istnieje żaden bezproblemowy system operacyjny.
Dlaczego wspomniałem na wstępie, że Ubuntu/Mandriva/Fedora/Suse są to systemy dla Ciebie? Ich nowe wersje pojawiają się stosunkowo szybko, są przetestowane. Masz zatem mniej więcej 2x do roku nowy system operacyjny, który umożliwia względnie stabilną pracę. Nie wymaga wielu ingerencji i jest stosunkowo łatwo dostosowalny do potrzeb użytkownika systemu desktopowego. Nie kombinując w nim wiele będziesz mieć również system stabilny, zaś mnogość różnego rodzaju wsparcia dostępnego w necie powoduje, że większość problemów daje się rozwiązać. Chyba, że są to problemy sprzętowe (dany sprzęt nie działa pod linuksem, ale tu nic Ci nie pomoże).
I pamiętaj - system jest dopóty dobry, dopóki go nie spieprzysz. Można zaś to uczynić z każdym.
Lamek, błagam, nigdy nie mieszaj dystrybucji stabilnej z niestabilną Debiana, a w szczególności nie polecaj tego początkującym. To przy niewiedzy, która jest naturalna dla początkujących sympatyków linuksa jest najlepsza droga do zniechęcenia się do jego używania. Czy korzystającemu z Windows XP polecałbyś mieszanie go z Vistą, albo jeszcze lepiej z Win7?
adam_993 - 18-04-2009 15:44
Chcę systemu, który będzie wszechstronny. Film? Totem, kodeki i jazda! Muzyka? W porządku, słuchaj. Programowanie - od czasu do czasu w C++. Wystarczy edytor i g++. Pobieram wersję testing. Nagram ją na specjalną CD-RW, na której nagrywam tylko Linuksy. Szybkość - nie tylko uruchamiania, a ogólna praca. Zawsze można zainstalować XFCE.
lis6502 - 18-04-2009 15:53
Sprecyzuj, bo jak długo żyję nie spotkałem się z systemem przeznaczonym do tego i do tego, a do tego nie (pomijam LiveCD Gentoo czy Movix'a). Na razie do Twojego opisu pasuje dziesiećnaście dystrybucji i raczej nic nie przemawia za konkretnym distro.
adam_993 - 18-04-2009 15:56
Multimedia, Internet. Czasami też programuję w C++. Oczywiście instalacja ulubionego programu nie sprawia mi trudności (czy z repozytoriów, pakietów deb, źródeł). UBuntu miał coś takiego, że trudzić się nie musiałem.
Akkon - 18-04-2009 16:05
Moim zdaniem Lenny jest stabilny, jeśli chcesz posiadać najnowsze oprogramowanie dodajesz do /etc/apt/source.list repozytorium Sida
Mieszanie gałęzi wymaga wiedzy i trzeba się liczyć z trudnościami. Lepiej nie polecać takich "mieszanek" nowym użytkownikom.
Z tego co wiem to Lenny już jest od dawna zamrożony i teraz figuruje jako linia stabilna
Nie jest już zamrożony, bo na walentynki został wydany jako pełnoprawny system stabilny!
Ubuntu niezłe, ale wydaje mi się, że ten system "poniża mnie". Jest tak prosty, że aż nudny.
Hmm, to dość kontrowersja teza i zależy co się rozumie przez pojęcie "prosty", ale nie sądzę by Ubuntu było prostsze w zarządzaniu systemem niż Debian. Jeśli pragniesz emocji to Debian w wersji innej niż unstable nie jest dla Ciebie :-P Wszystkie zarysowane przez Ciebie założenia spełnia Debian, choć nie koniecznie w jednej gałęzi (np. stabilność=Lenny, nowości=Sid). Co do szybkości systemu, to dużo zależy od Ciebie. Tego z jakiego środowiska będziesz korzystał, jakie usługi będziesz uruchamiał itd.
adam_993 - 18-04-2009 16:12
Zawsze używam GNOME i staram się nie łączyć tego środowiska np. z K3b czy Kadu (używam GnomeBaker czy Braseo i Pidgina). Pytanie 3 odpada, bo właściwie tylko ja używam Linuksa, a czasami Windows.
winnetou - 18-04-2009 16:13
Z tego co wiem to Lenny już jest od dawna zamrożony i teraz figuruje jako linia stabilna
Nie jest już zamrożony, bo na walentynki został wydany jako pełnoprawny system stabilny!
Ma pan w zupełności racje, Panie Czepialski ;) ÂŹle dobrałem słowa, chodziło mi o to że Lenny już wydanie stabilne. Moja wina :)
lamek - 18-04-2009 16:16
lamek, pkt 3? Grzeszysz :D Debiana z Ubuntu co najwyżej łączy format pakietów.
Pójde do spowiedzi :)
Lamek, błagam, nigdy nie mieszaj dystrybucji stabilnej z niestabilną Debiana, a w szczególności nie polecaj tego początkującym.
Chodziło mi raczej o całkowitą zmiane repo z lenny na sida?
Tak też nie wolno?
Akkon - 18-04-2009 16:44
Tak też nie wolno?
Wolno i tak i tak, tylko trzeba wiedzieć co się robi. Początkujący nie zawsze tą wiedzę mają. Poza tym ja też zrozumiałem Twoją wypowiedź jako zachętę do mieszania. Czasami warto popracować nad precyzją wypowiedzi ;-)
pavbaranov - 18-04-2009 17:02
Tak też nie wolno?
Wszystko wolno. Tylko, znacznie lepiej, prościej i bezproblemowo jest bądź zainstalować sida z weekly czy daily builds, bądź zainstalować testing w wersji base i wówczas przejść na sida. Inne rozwiązania, a szczególnie im dalej od ukazania się wersji stable, są niekiedy bardzo hardcore'owym, nie zawsze dającym dobre efekty.
winnetou - 18-04-2009 17:15
bezproblemowo jest bądź zainstalować sida z weekly czy daily builds,
To Sid ma swoje CD instalacyjne? Ciekaw jestem od kiedy?
sidjestgit - 18-04-2009 17:32
Adam o ubuntu napisal Za to lenny/stable jest tak stabilny ze az nudny ;-)
dowoszek - 18-04-2009 18:26
Ubuntu niezłe, ale wydaje mi się, że ten system "poniża mnie". Jest tak prosty, że aż nudny.
Mamy gdzieś tu wątek z "cytatami z życia forum"? :->
adam_993 - 18-04-2009 19:19
Dziękuję za chęć zapamiętania dla potomnych mych słów. Zobaczmy co z Debianem. Właśnie nagrywam płytę wersji testowej.
cassius7 - 18-04-2009 22:48
Według mnie ten temat to czysty spam i nonsens, używaj takiej dystrybucji jaka Ci się podoba i cały czas testuj, czy to na wirtualkach, czy metodą klasyczną. Jak chcesz się nauczyć Linuksa to zacznij do Slackware. Ja tak przynajmniej zrobiłem. Ubuntu to świetny system operacyjny ale odbiega on całkowicie od architektury Systemu V i posix.
adam_993 - 19-04-2009 18:23
Dzięki, tego potrzebowałem. Dawno tak nie spamowałem... Na razie Lenny.
di3d - 20-04-2009 13:23
Jeszcze dodam że zmiana u mnie z Lenny na Sida przebiegła bezproblemowo, ale wiadomo jak się umie coś rozwalać to i tak nie ma różnicy czy Lenny czy Sid. Ja już dwa razy rozwaliłem Lennego więc jestem raczej doświadczony w rozwalaniu.
adam_993 - 21-04-2009 17:41
Instalator Lennego wysypuje się przy aktualizowaniu oprogramowania. Tyle że przy prośbie użycia serwera lustzanego odmówiłem. Na VBox robiłem tak samo i się normalnie zainstalował.
lis6502 - 21-04-2009 18:18
Im mniej informacji dostarczasz, tym mniej pomocy otrzymujesz.
adam_993 - 21-04-2009 18:37
W jednym z kroków instalacji, instalator pyta, czy dodać repozytoria. Po tym konfiguruje się serwer oraz proxy. Ja wyłączyłem repozytoria, więc system nic nie pobierał. Po doinstalowaniu środowiska system pobiera pakiety. U mnie nic nie pobrał. Pojawiło się "upgrading applications..." i wtedy koniec. Instalator zakończył pracę. Teraz spróbuję z włączonymi, ale nie chcę, by pobierał z sieci. Chcę to zrobić później.
fnmirk - 21-04-2009 18:51
adam_993, skończyłeś ankietę. Przystąpiłeś do instalacji wybranej wersji systemu. Masz z nim problem. Przedstaw informacje o tym zakładając nowy temat w odpowiednim dziale forum: http://debian.linux.pl/viewforum.php?f=2
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|