|
Serwer Torrent i FTP na Celeronie 466Mhz
KEK - 30-11-2008 14:15
Witam.
Na początek chciałbym powiedzieć, że jeżeli chodzi o systemy Linux, to jestem raczej początkujący. Instalowałem już kiedyś różne dystrybucje, ale kończyło się dość szybko na powrocie do Windowsa XP. W każdym razie proszę mówić łopatologicznie abym zrozumiał.
Jakieś pół roku temu sprawiłem sobie nowy komputer. Wszystko pięknie, najnowsze gry śmigają jak szalone, a sam system nie muli i włączyłem nawet ten kolorowy styl w Windows XP. Zdawało się, że nie ma żadnych wad. No ale komputer jest włączony przez 24/7 bo przy mojej neostradzie 512 ściąganie nie idzie najszybciej. I problem pojawił się kiedy zaczęły przychodzić wysokie rachunki za prąd. G8800GTS pobiera podobno ponad 100W w spoczynku i to mnie trochę przeraża. Dlatego postanowiłem postawić sobie serwer Torrent i FTP ze swojego starego komputera.
A oto on: Celeron 466 Mhz na podstawce s370. 256 MB ram. Płyta główna BIW1A (zdaje się, że to Procomp). Karta sieciowa, sam nie wiem jaka ale 10/100. Karta audio i graficzne są wbudowane.
Wybrałem Debiana, z tego względu, że już kiedyś się nim bawiłem i wypadł lepiej od Slackware. Inne testowane Linuksy miały instalowane Xy od razu, a nie chcę zaśmiecać systemu, bo przecież na niewiele go stać.
I teraz zwracam się do was, z prośbą o pomoc w zainstalowaniu i konfiguracji systemu. Chciałbym zarządzać nim tylko przez ssh. Podpiąć do niego kabel sieciowy, podłączyć do prądu i to wszystko. Dlatego:
Chciałbym żeby wszystko uruchamiało się bez logowania użytkownika. Wciskam przycisk power i po 5 minutach system stoi, torrent i ftp chodzą, a jeżeli chcę coś skonfigurować to wchodzę przez putty z poziomu Windows.
Nie potrzebuje też np. sterownika audio i innych tego typu bzdur, które nie będą mi potrzebne. Chcę jednak używać pendrive i port usb jest mi potrzebny (najlepiej jakby od razu montowało się urządzenie).
Proszę o podpowiedź jakie pakiety powinienem zainstalować na początek. Jak już zainstaluję, to odezwę się w tym temacie jeszcze raz i wtedy poprosiłbym abyście mnie naprowadzili jak skonfigurować rtorrent i ftp.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. KEK.
dawidmo - 30-11-2008 16:15
Wystarczy że zainstalujesz podstawowe pakiety przez płytkę netinstall + openssh-server (nie pamiętam czy instaluje się automatycznie). Po takiej operacji wystarczy sprawdzić czy możesz się zalogować przez putty, możesz wtedy odpiąć monitor i później pomyślimy nad resztą ...
KEK - 30-11-2008 17:55
Zainstalowalem z plytki 1 normalnego systemu i jak na razie dziala. Doinstalowalem sobie mc i ten openssh-server. Teraz jeszcze tylko rtorrent i ftp. Ale sam komputer uruchamia sie dosc dlugo i uruchamia pewnie sporo uslug, ktorych nie potrzebuje. Z tego co wyczytalem to Debian nie posiada standardowej listy i wszystko dzieli na jakies 6 etapow uruchamiania systemu. W katalogu /etc mam katalogi od ./rc0.d do .rc6.d ale nie posiadaja one w sobie zadnych plikow tekstowych zebym mogl podejzec o co mniej wiecej w tym chodzi. Gdzie powinienem tego szukac?
Jeszcze dwa pytania odnosnie openssh-server. Czy po zainstalowaniu przez aptitude uruchamia sie on domyslnie ze startem systemu? I czy mozna jakos zablokowac mozliwosc logowania na konto root z poza sieci lokalnej?
ruun - 30-11-2008 18:51
Czy po zainstalowaniu przez aptitude uruchamia sie on domyslnie ze startem systemu?
Tak.
I czy mozna jakos zablokowac mozliwosc logowania na konto root z poza sieci lokalnej?
Ustaw
PermitRootLogin no
w /etc/ssh/sshd_config i loguj się tylko na zwykłego użytkownika, zawsze można przełączyć się na roota przez su.
A co do usług uruchamianych przy starcie.. zainstaluj sobie program rcconf będziesz mógł wygodnie powyłączać co chcesz. Informacje nt. przeznaczenia poszczególnych usług znajdziesz bez problemu w wyszukiwarce.
Utumno - 30-11-2008 18:54
Co z tego ze sie uruchamia dlugo? Przeciaz ma chodzic 24/7, wiec uruchamiac go bedziesz chyba bardzo rzadko. Lepiej wiec nie mieszaj za duzo :)
dawidmo - 30-11-2008 19:36
Co do rtorrent-a polecam przeczytać, oraz udostępnić sobie zasób samby (do dodawania torentów)
Debian już niestety tak ma, zbyt przekombinowane i wolne skrypty startowe (jak większość dystrybucji zresztą), no ale przynajmniej działają, więc lepiej nie kombinować :-)
jony1524 - 02-12-2008 22:58
A do tego wszystkiego polecam dołożyć UPSa. Przez długi czas nie miałem UPSa, a teraz nie wyobrażam sobie życia bez niego. Powiem ci tyle, że u siebie mam P100 + 48mb ramu i na rtorrent + samba + drukarka + dhcp spokojnie wystarcza.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|