|
Jak stworzyć archiwum maili w Kmail na osobnym dysku?
lechu11111 - 20-07-2009 15:19
Witam. Potrzebuję wykonać taką sztukę, aby przenieść pewne maile, np. z lat ubiegłych na osobny twardy dysk, albo do osobnej kartoteki ,,fizycznej''. Chcę jednak, aby było dostępne ,,on-line'' w KMail-u, jako że często je wykorzystuję. Natomiast ostatnie maile (np. bieżący rok) chcę mieć w standardowych kartotekach KMaila. Chodzi o to, że kopia moich archiwalnych maili przekracza grubo 4GB i chciałbym je skopiować tylko raz (na jakiś nośnik), a kopię bieżącą robić tylko z ostatnich maili (np. ostatni rok - około 2GB). Wtedy wyłączyłbym taką kartotekę archiwum z kopii poczty.
Obecnie, ponieważ wszystko mieści się w kartotekach KMail, kopia maili przekracza 6Gb i bardzo trudno nią manipulować (np, zrzut na krążki - muszę dzielić - ogólnie niezła zabawa). Nie wspominam o tym, że nawet kopia przyrostowa trwa kilka minut Czy ktoś taki problem rozwiązywał?
Z góry dziękuję, pozdrawiam.
sigo - 28-07-2009 08:31
Czy nie możesz najzwyczajniej, ręcznie przenieść maile do archiwizacji, a następnie spakować je używając tara oraz bzip2 lub gzip?
lechu11111 - 30-07-2009 08:29
Dzięki za zainteresowanie. Mogę to zrobić (pomimo niedoskonałości rdiff-backup), ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby FIZYCZNIE w innym miejscu niż standardowe kartoteki KMail-a znajdowały się wybrane maile. To jest główny problem. Czyli jeszcze raz - mam na jednym dysku (np. FLASH-u) pewien zasób maili - archiwum - WIDZIANY w KMail-u, a na innym dysku (bieżącym) aktualne maile. I pytanie jest proste: czy można poza $HOME/.kde/share/apps/kmail coś wyrzucić co BĂDZIE WIDZIANE przez KMail-a jako dostępne maile ?
Pozdrawiam
pavbaranov - 30-07-2009 10:30
Nie wiem, jak z FLASHem, a proponowanego rozwiązania nie wypróbowałem. Może tak: 1. W KMailu masz możliwość utworzenia nowego folderu: Folder->Nowy, wpisujesz nazwę np. NOWY, wybierasz format (w Twoim przypadku musi być zgodny z tym, w którym masz maile do skopiowania) 2. Następnie zaznaczasz ten nowoutworzony folder z listy i z menu pod PPM masz m.in. Właściwości - przechodzisz do nich. 3. W oknie Właściwości masz zakładkę (u mnie pomimo spolszczenia nazywa się ona) Maintenance, w której masz dwa pola, jedno wskazuje miejsce położenia archiwum maili, drugie wskazuje na miejsce położenia ich indeksu. Zmieniasz je wg upodobań. Zapisujesz i być może będziesz musiał teraz jeszcze dokonać ponownego utworzenia indeksu (jeszcze raz ta sama zakładka i stosowny przycisk) 4. Teraz możesz przystąpić do przeniesienia maili do tego folderu.
Opis dotyczy KMail 1.12/KDE 4.3RC3 - nie podałeś swojej wersji, a różnie to bywa, szczególnie między wersją z KDE 3 i wersjami od KDE4.2.
lechu11111 - 04-08-2009 20:56
Dziękuję za informacje. Rzeczywiście nie podałem wersji: KDE 3.5.10, KONTACT 1.2.9, flash tu nie ma nic do rzeczy, można go traktować jako inny system plików. W mojej wersji KMail opcja "Właściwości" nie ma opisywanych przez Ciebie zakładek. Sądzę, że dopiero aktualizacja może pozwolić na żądane działania. Tym niemniej dziękuję. Pozdrawiam.
pavbaranov - 05-08-2009 09:06
W mojej wersji KMail opcja "Właściwości" nie ma opisywanych przez Ciebie zakładek
Sprawdź, czy nie ma tego w jakimś innym miejscu. Ustawienia KMail itp. - niestety pamięć ulotna i nie pamiętam już jak wyglądało to dokładnie w 3.5, a nie mam obecnie możliwości przyglądnięcia się tej wersji. Sprawdź jw. aktualizacja do mojej wersji musiałaby być połączona z aktualizacją KDE do wersji 4.3 ;) Jeśli deweloperzy nie zmienią zdania, to wersja 3.5.10 ma być zdaje się ostatnią z serii 3.x, do której nie będą dodawane nowe funkcjonalności, a jedynie usuwane błędy.
Przyszła mi do głowy jeszcze jedna możliwość. Jeśli nie obawiasz się edycji plików konfiguracyjnych KMaila, to być może tu, ręcznie edytując plik, może coś Ci się uda. W mojej wersji, byłoby to coś w rodzaju pliku kmailrc w ~/.kde/share/config - musisz tego poszukać dla swojej wersji.
lechu11111 - 05-08-2009 12:01
Dziękuję za zainteresowanie. Nie wiem czy edycja configa KMail-a coś da. Ale muszę jeszcze spróbować, jak będę miał czas, zlinkować kartoteki z .kde/share/apps/kmail z tymi, które mogą pełnić rolę archiwum. Tego jeszcze nie próbowałem. I kopia byłaby zrobiona raz z tych kartotek, a kopia przyrostowa operowała by na innym obszarze. Spróbuję i dam znać. Pozdrawiam
pavbaranov - 05-08-2009 12:38
Zobacz jeszcze to: http://forum.kde.org.pl/viewtopic.php?pid=372
lechu11111 - 08-08-2009 11:39
Dzięki, ale to dalej nie to. Nie miałem czasu spróbować podlikować kartoteki. Jak tylko to zrobię dam znać o efekcie (pierwsze przymiary nie dały rezultatu pozytywnego).
Pozdrawiam
[ Dodano: 2009-08-29, 10:49 ] Witam wszystkich chętnych ! Zrobiłem wreszcie tę sztukę, tzn. wydzieliłem sobie pocztę archiwalną. Tak jak poprzednio pisałem, że zrobię linki, tak i uczyniłem. Zrobiłem:
1. katalog "Archiwum" w gałęzi głównej "Lokalne foldery" przy użyciu KMaila
2. z poziomu konsoli wykasowałem .Archiwum.directory
3. z poziomu konsoli wykonałem ln do kartoteki, w której potrzebuję składować pocztę archiwalną ln /{odpowiednia kartoteka} .Archiwum.directory Oczywiście musicie być w kartotece ~/.kde/share/apps/kmail/mail
4. skopiowałem te kartoteki, które uznaję za archiwum do tego nowoutworzonego katalogu zwykłe drug&drop, ale należy SKOPIOWAĂ, a nie przenieść (nie wiem dlaczego)
5. następnie wykasowałem maile z ich poprzednich lokalizacji Można oczywiście usunąć całe katalogi.
6. odpowiednio zmodyfikowałem rdiff-backup, tak aby nie ruszał tego katalogu "Achiwum", tzn. ~/.kde/share/apps/kmail/mail/.Archiwum.directory. Jeśli Wasze kopie zapasowe nie ruszają linków, to w zasadzie nawet nie potrzeba nic modyfikować w kopiowaniu.
W ten sposób zasadnicza część ok. 99% przestrzeni poczty archiwalnej została pominięta w procesie tworzenia poczty (pozostały w ~...../mail tylko indeksy)
Jeśli komuś posłuży to rozwiązanie to polecam.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|