ďťż
 
 
   Wygląd aplikacji Gtk w KDE4
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Wygląd aplikacji Gtk w KDE4





pavbaranov - 17-04-2009 21:10

jak ustawić styl wyglądu aplikacji gnome dla kde? Oprócz tej paczki istnieją inne, które również dają takie efekty. Są to np. KGtk - tu może w Debianie nie być odpowiedniej paczki, jest na kde-apps albo na kde-look; jest też na launchpad.net, ale nie wiem, czy dająca się przerobić z Kubuntu na Debiana. Paczka ta działa rewelacyjnie. Tzn. daje wygląd aplikacji spoza Qt, które w końcu wyglądają jak niemal natywne Qt. Ma jedynie jeden błąd, dyskwalifikujący - przynajmniej niektóre programy otwierane za jej pomocą - ją kompletnie. Mianowicie oprócz wyglądu, powoduje ona jeszcze zmianę okien dialogowych z tych gtkowskich na kde/qt. Wszystko fajnie, ale np. w przypadku OpenOffice'a nie ma wówczas możliwości wyboru rodzaju formatu pliku, w którym ma być on zapisany.

Drugim rozwiązaniem są też paczki o nazwie gtk-engines-qtpixmap i gtk2-engines-qtpixmap - znów nie wiem, czy występują w Debianie, są w Kubuntu (choć być może również je ściągnąłem z któregoś z repo z launchpada). Pierwsza odpowiada za dostosowanie programów zbudowanych na Gtk1, druga na Gtk2.

Trzecim jest próba zainstalowania gtk-qt-engine we wcześniejszej wersji (nie było takich problemów), bądź spróbować ją stworzyć z svn. Może w wersji z svn będzie już dobrze działać.

Jeśli się nie mylę, można również poeksperymentować z ręcznym ustawieniem - choćby analizując pliki tworzone przez owe KGtk.

No i nie wiem, czy są to wszystkie już przykłady paczek dostosowujących wygląd aplikacji Gtk do KDE/Qt. Osobiście bardziej mnie denerwuje brak stosownych paczek dostosowujących wygląd aplikacji KDE3 do KDE4, choćby ich kolorystyki.



giaur - 17-04-2009 21:49
Hmh ale zapewne będzie wymagać kilku zależności z KDE3, co nie bardzo mi się uśmiecha.
W ogóle dla KDE4 w Debianie ten pakiet działa nijak - zauważyłem brak paska przewijania w niektórych aplikacjach, nagłówki Tabów są źle rysowane (czcionka się nie mieści), podobnie elementy gui wyświetlane na stronach internetowych prze firefoxa to tragedia (radio-boxy mają tło, które widać nawet na białym, pola edycyjne mają tak grube krawędzie, że zasłaniają tekst, który jest w nich wpisywany itd.).

No nic będę kombinować z innymi paczkami.



pavbaranov - 18-04-2009 08:12
Nie - chodzi mi o paczkę dla KDE4. Problem opisany przez Ciebie wystąpił również i u mnie, natomiast nie występował wcześniej (miałem tę paczkę zainstalowaną). Być może zatem problem leży w niej samej. Moja wersja była oparta o svn z sierpnia 2008, jeśli pamiętam i nosiła numerek 1.1.1 (ale to Kubu) - jaki miała poprzednia nie wiem. Zresztą być może przez ten niecały tydzień jeszcze coś zostanie poprawione.

A jeszcze, bo zapomniałem o 2 rozwiązaniach:
- dla FF jest skórka, która niby dostosowuje go do wyglądu KDE4 - nazywa się "KDE4+Firefox 3" i dostępna jest dopiero po uaktywanieniu konta na stronie z dodatkami dla Mozilli. Powiedzmy tak - mało to podobne do reszty KDE4, niemniej jednak sam FF wygląda o niebo nowocześniej (bo to co jest domyślnie, mi kompletnie się nie podoba)
- również rozwiązanie dotyczące FF - jest, wciąż jeszcze w fazach testów i nie wiem, czy na ich poziomie nie zarzucona - koncepcja przeportowania FF do Qt; nazywa się to firefox-qt i dostrzegam w nim, jak dla mnie dwie wady: przy niektórych ustawieniach kolorystycznych pasek, a także tekst w menu jest kompletnie niewidoczny oraz jest to port chyba do qt3, a nie qt4, co powoduje, że operacja się udała, ale pacjent...
Powodzonka i poinformuj o swoich doświadczeniach. Ja obecnie korzystam z tych qtpixmap, jednakże nie jestem z nich zadowolony i prawdopodobnie wyrzucę wszystko co mam, próbując coś sensownego wybrać od początku.
A, zapomniałbym. Jest jeszcze jedna metoda, a mianowicie instaluje się dla obu środowisk, tzn. dla Qt oraz dla Gtk te same motywy, a następnie wybiera się ustawienia w systemsettings dla Qt, zaś dla Gtk w plikach konfiguracyjnych Gnome (chyba, że ktoś ma całe Gnome). Zdaje się, że takim "wspólnym" motywem jest QtCurve wraz ze swoimi dodatkami oraz - chyba - Bespin. Niestety nie znalazłem niczego pod Gnome dla Oxygen/Ozone.

Edit:
Ok, w przypadku zastosowania stylu QtCurve (myślę, że jest w Debianie), dokonać należy edycji:
To get it going with gtk applications, edit your ~/.gtkrc-2.0 file to look like this:

    * include "/usr/share/themes/QtCurve/gtk-2.0/gtkrc"
    * style "user-font"
    * {
          o font_name="Sans 11"
    * }
    * widget_class "*" style "user-font"
    * gtk-theme-name="QtCurve"
    * gtk-font-name="Sans 11" Oczywiście dostosowując font do swoich ustawień w KDE, oraz zastosować QtCurve również w KDE.
Szukam dalej :)



giaur - 18-04-2009 15:22
No ale o ile przeczytalem to nie zmienia wygladu, a jedynie dialogi otwierania/zamykania itd.

Hehe są, w Etchu. Bo w Sidzie i Lenny sa tylko dla architektury m68k . Oczywiscie paczki z etcha w Sidzie nie zainstaluje, tak samo jak paczki z kubuntu

Co do firefoxa - wlasnie to najmniejszy problem, bo i tak zawsze uzywam skorki, ktora lubie. Problem własnie z innymi aplikacjami gtk. Co do firefox qt, to projekt dawno porzucony.



pavbaranov - 18-04-2009 16:00

No ale o ile przeczytalem to nie zmienia wygladu, a jedynie dialogi otwierania/zamykania itd. Zmienia. Zainstalowanie tych paczek wprowadziło m.in. kolorystykę przyjętą przeze mnie w KDE4, do tego zmienione zostały okna dialogowe - niestety na gorsze (problem opisywałem).
IMO - jeśli chodzi o same kolorki, to lepsza jest edycja plików konfiguracyjnych Gnome'a. Jeśli chodzi o okna dialogowe - nie zmieniać, bo sensownego rozwiązania - chyba - nie ma (najsensowniejsze było to, które nie działa).



kodzik - 18-04-2009 17:22
gtk-qt-engine-kde4 zainstaluj i wsio :)



pavbaranov - 18-04-2009 19:56
No właśnie, że nie "wsio", bowiem w obecnej chwili pakiet ten powoduje, że aplikacje gtk, po ich zamknięciu nadal pozostają w pamięci komputera.



iria - 18-04-2009 20:00
Próbowałeś gtk-qt-engine-kde4 (1.1+svn145-2) z repozytorium Sida? Wczoraj paczka została przerzucona z experimental i u mnie działa bez zastrzeżeń.

Edit:
Zapomniałem, że masz Kubuntu... ale paczka z Debiana powinna działać.

Edit 2:
Jednak są problemy i z tą wersją. Przynajmniej w połączeniu ze skórką "KDE4+Firefox 3" dla ÂŁasicy (nie wiem jak wygląda sprawa z innymi skórkami). Z zainstalowana, tą skórką nie zabija samo procesu, po odinstalowaniu skórki wszystko jest w porządku i Iceweasel normalnie się wyłącza.

Znalazłem jeszcze trochę na temat "ubierania" gtk. Link

Niestety, mnie na razie nie udaje się użyć paczki Korneliusza.



giaur - 21-04-2009 19:02
Chyba znalazłem dobre rozwiązanie: gtk-kde4
U mnie działa idealnie



iria - 21-04-2009 19:33
Paczka ubuntowa czy binarna?



giaur - 21-04-2009 20:08
Kompilowałem ze źródeł, binarna jest tylko dla 32 bitów a ja mam 64. Ubuntowa u mnie nie działa.



pavbaranov - 23-04-2009 10:52
W Kubu mam tę samą paczkę. Działa powodując leaking Firefoksa. Być może to właśnie złożenie tej skórki i tej paczki powoduje takie konsekwencje, bo jej właśnie używam. Sprawdzę.

EDIT:
Może się komuś na coś przyda: http://jakilinux.org/gnome/gconf-gnome-na-sterydach/ Dotyczy GConf, aplikacji podobnej do regedita z Windows, w której ponoć można poustawiać aplikacje Gnome także w KDE.

EDIT 2:
W Kubu pojawiła się nowa wersja FF (3.0.9) wraz z towarzyszącym jej xulrunnerem. Obecnie paczka gtk-qt-engine nie powoduje już blokowania FF w pamięci nawet ze skórką KDE4+Firefox3. Może w Debianie też coś się pozmieniało.

EDIT 3:
CDN ;) Może się komuś przyda. Jeśli ktoś używa motywu Oxygen, to dość dobre efekty uzyskać można stosując motyw Oxygen-Molecule ze strony http://www.schristiancollins.com/linuxthemes.php
Chyba po raz pierwszy jestem zadowolony z efektu. Paczka jest duża (blisko 100MB) i zawiera łopatologiczny opis instalacji. Przetestowane na Kubuntu 9.04 (przeze mnie, a przez autora chyba na 8.10). W przypadku Debiana, niewielkie - i jak mi się wydaje również opisane - zmiany i powinno działać.



szydl0 - 16-05-2009 14:54
Witam, mam pewien problem z gtk-kde4. Wtyczkę ściągnąłem z kde-apps, kompilowałem ze źródeł, bo mam Debiana 64bit - Squeeze. Wszystko pięknie się instaluje, działa. Jednak po każdym ponownym zalogowaniu wygląd aplikacji gtk wraca do standardowego. Jakby program w ogóle nie siedział w autostarcie. Dopiero po interwencji w ,,apearance>gtk style'' ustawia się właściwy motyw. Próbowałem używać zarówno 0.8, jak i 0.9b, ten sam problem. Ponadto w 0.9b powinien działać demon zmieniający style w locie, nie działa. Przy kompilacji wyskakuje ostrzeżenie: warning: unused parameter 'parent' Kde 4.22 z debian-desktop
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis