|
zamiana XFree86 na Xorga
robroj - 26-09-2006 15:02
no wlasnie.. jak to zrobic - prosze napisac jak krowie na rowie :P czyli lopatologicznie.. dodalem do repo swojego backdory ale w synapticu jak che zainstalowac Xorga to pokazuje sie komunikat ze xserver-common jest z zle wersji i nie da sie... zka ktos sposob aby wymusic wgranie innej wersji pakietu?
robroj
Kaka' - 26-09-2006 15:23
Robroj xorg jest w testing! Jeżeli tak bardzo chcesz xorg to:
apt-get install -t testing xserver-xorg
Ta wersja xorga jest z testing ale jak pojawi się już wersja stabilna xorga to zostanie ona zaktualizowana do stabilnej - jeśli masz stable!
Po instalacji normalnie konfigurujesz podobnie jak w xfree86.
Osobiście nie wiem do końca czy to zadziała ale tak pisze w książce o Debianie więc powinno być ok.
Pozdrawiam!
Lorenzo - 26-09-2006 15:55
man apt_preferences
A skoro uzywasz synaptica to pakiet -> wymuś wersję
DaViDeX - 26-09-2006 18:05
dodalem do repo swojego backdory
Padłem:)
Kaka' - 26-09-2006 20:21
Acha robroj musisz mieć odpowiedni wpis w sources.list - wpis z testing - inaczej przez synaptic nie zainstalujesz xorga. No albo wejdź na oficjalną stronę debiana i ściągnij "ręcznie" odpowiednie pakiety.
Powinno się udać! Pozdrawiam!
Lorenzo - 26-09-2006 21:33
Kaka: nie sugeruj mu mieszania etcha z sargem, chyba że chcesz by cie przeklnął :-). I koniecznie poczytaj o backportach :P
Kaka' - 26-09-2006 21:41
Ja czasami instaluje sobie na stable coś z testing i działa bardzo dobrze mi...żadnych błędów w pakietach itp śmiga aż miło. Robię to tak:
apt-get install -t testing nazw pakietu
Pozdrawiam!
robroj - 27-09-2006 06:33
zrobilem troszke inaczej gdyz ten sposob przez Ciebie przedstawiony nie zdal egzaminu
reinstalowalem debiana... ale bez Xow zupelnie.. pozniej dodalem do repo kilak wpisow i zainstalowalem bez problemowo xorga... pozniej tylko najnowsze kde i super.. odpalilem X przez startx i kupa..:( pojawia sie czarny ekran ale widac ze cos sie tam niby robi gdyz co kilkascie sekund robi zmiane rozdzielczosci i ekran na chwile robi sie calkowcie czarny tak jest kilka razy pozniej juz nic nie dziala (kontrol alt F2 tez nie)
Kaka' - 27-09-2006 15:12
robroj co do instalacji systemu to napewno nie było to konieczne. POX często mi mówił, że instalka prawie zawsze nie ma sensu no chyba, że coś naprawdę tak schrzaniłeś, że się nic nie da zrobić. Ja z nim się zgadzam!
Ostatecznie możesz ściągnąć etch i go zainstalować. Wtedy x'y muszą działa :)
robroj - 27-09-2006 15:33
skad wziasc etha?
ja amm sarge na plytkach .. wiem ze jest sid - jakas nowsza wersja oraz eth chyba najnowasza ale nie wiem skad je wziasc
peredhil - 27-09-2006 16:33
skad wziasc etha? po 1. wziąć
po 2. etch
po 3. http://www.debian.org/devel/debian-installer/
Lorenzo - 27-09-2006 16:54
z sarge'a do etch'a: 1. zmień w sources list 'stable' na 'testing' 2. dselect update;dselect install
velmafia - 28-09-2006 22:53
skad wziasc etha?
ja amm sarge na plytkach .. wiem ze jest sid - jakas nowsza wersja oraz eth chyba najnowasza ale nie wiem skad je wziasc
robroj, W Debianie wyróżniamy 3 wersje: stable - stabilna, testing - testowa, oraz unstable - niestabilna.
Unstable - to wersja niestabilna, a właściwie wersja do której wrzucane są wszystkie nowości, oraz programy które zostały cofnięte z wersji testowej, jeżeli będą w dużym stopniu powodowały problemy, więc w tej wersji są pakiety które muszą zostać jeszcze sprawdzone (i ewentualnie poprawione), gdy pakiet nie sprawia jakiś większych zostaje przeniesiony do wersji testing.
Testing - to wersja złożona z pakietów które dostały sie tu z wersji unstable, czyli nie powodują jakiś większych problemów, ale mimo wszystko mogą występować problemu, chociaż raczej ich nie ma, a w razie czegoś jest jeszcze google. Pakiety w tej wersji są poprawiane i udoskonalane, aby były jak najbardziej stabilne, żeby można było stworzyć nową wersje stabilną, kiedy wersja testowa stanie się wystarczająco "stabilna", wersja ta zostanie zamrożona, czyli nie będą do niej dołączane już pakiety z unstable i wersja ta bedzie udoskonalana pod kątem stabilności i testowana, wszystkie problemy są usuwane i gdy główni developerzy Debiana zdecydują ze wersja ta jest wystarczająco stabilna, to wersja testowa staje sie nową wersją stabilną. Więc jeśli umiesz korzystać z google (lub forum ;] ) to polecam tą wersję, ale nie obiecuję że nie będzie problemów, więc sam decydujesz. Od siebie dodam że korzystam z tej wersji odkąd mam debiana (ponad miesiąc) i nie sprawia mi ona kłopotu, ale to Ty decydujesz.
Stable - czyli tak jak napisałem wyżej, gdy wersja testing zostanie dopracowana do stabilnej to staje sie nową wersją stabilną. Teorytycznie (i zarazem w praktyce) wersja ta nie stwarza żadnych problemów, wszystko jest zgrane ze sobą tak żeby działało stabilnie i nie stwarzało problemów, ale za to nie sa dołączane do tej wersji żadne nowe pakiety (z wyjątkiem pakietów dotyczących bezpieczeństwa), wersję tą głównie wykorzystuję się na serwery. Nazwy poszczególnych wersji Debiana to nazwy bohaterów z filmu (bajki?) "Toy Story", i dla poszczególnych wersji stabilnych i testowych jest przypisana inna nazwa, np teraz wersją stabilną jest Sarge, a testową Etch (gdy Etch stanie sie wersją Stabilną, nadal będzie się nazywał Etch, ale już bedzie wersją stabilną, a dla nowej wersji testowej zostanie przypisana inna nazwa), wyjątkiem jest wersja unstable, która zawsze nazywa się Sid (w Toy Story był to chłopiec który niszczył zabawki).
Teraz powinieneś już wiedzieć co jest co, bo po Twoim poście domyśliłem się że nie znasz poszczególnych wersji Debiana, a mam dobry dzień więc postanowiłem napisać ;)
Jeżeli zdecydujesz się przesiąść na Etch'a (ale ja Cie nie namawiam, sam decydujesz), to najłatwiej będzie to zrobić tak: edytuj plik (jako root) /etc/apt/sources.list i dopisz w nim repozytorium testing, np u mnie wygląda to tak: deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free # standardowe repo etch'a deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ testing main non-free contrib deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ testing main non-free contrib
deb http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free
# xgl i compiz deb http://xgl.compiz.info/ dapper main deb-src http://xgl.compiz.info/ dapper main
# mplayer i kodeki deb http://www.debian-multimedia.org/ testing main
# e17 deb http://www.vobcopy.org/mirror/elive/ elive main efl elive
oczywiście u mnie jest jeszcze parę innych repozytoriów, a opisane są w komentarzach
następnie najłatwiej będzie uaktualnić system przez apt (jako root): apt-get update apt-get dist-upgrade
Odpowiadamy jeszcze na parę pytanek i już mamy Etch'a ;) Całość może trochę potrwać (zależy od szybkości twojego internetu), bo pakiety ściągają się z neta.
Jeżeli zostaniesz przy stable to może komuś innemu się to przyda.
aloha ;)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|