ďťż
 
 
   Xfree86
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Xfree86





Kaka' - 18-02-2007 18:46
Opiszę tutaj jak skonfigurować Xfree86. Niektórzy mają z tym kłopot więc mam nadzieję, że ten poradnik się komuś przyda.

Uwaga!

Jeżeli masz nowszą wersję niż Sarge to zapraszam tutaj: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=492

Jeżeli natomiast masz Sarge lub starszą wersję to zapraszam również tutaj: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645


:arrow: Wstęp
:arrow: Instalacja Xfree86
:arrow: Konfiguracja Xfree86
:arrow: Edycja /etc/X11/XF86Config-4





Kaka' - 18-02-2007 18:47
Wstęp

Xfree86 to X Window System. W najnowszym Debianie (Etch) Xfree86 zostało porzucone na rzecz X.Orga. Dlaczego? Xfree86 jest bardzo wolno rozwijane i nie ma tyle możliwości co X.Org. Jednakże w niektórych dystrybucjach spotyka się jeszcze Xfree86 (dlatego piszę poradnik i dla niego). Niemniej jednak X.Org góruje i koniec.

Należy dodać, że w najnowszym Etch'u nie ma już Xfree86 - jego miejsce zajął X.Org. Wiec nie zdziw się, że na Etch'u nie można znaleźć pakietów związanych z Xfree86. W ogóle nawet nie myśl o instalacji X.Orga na Etch'u i nowszych wydaniach.

Po co w ogóle potrzebny jest nam X Window System. Właśnie on "rysuje" nam na monitorze obraz i zajmuje się obsługą urządzeń wejściowych (myszki, klawiatury). ÂŚrodowisko graficzne natomiast to tylko "miejsce gdzie pracujemy". Gdybyśmy mieli zainstalowane samo środowisko graficzne, bez X.Orga bądź Xfree86, nie moglibyśmy go w ogóle odpalić. Tak więc X.Org bądź Xfree86 jest nam potrzebne (no chyba, że chcesz pracować na samej konsoli).



Kaka' - 18-02-2007 19:14
Instalacja Xfree86

Jeżeli podczas instalacji systemu (Sarge lub starszego) nie wybrałeś opcji instalacji środowiska graficznego to musisz to teraz wykonać w następujący sposób:

aptitude update && aptitude install x-window-system-core x-window-system xterm lub

apt-get update && apt-get install x-window-system-core x-window-system xterm



Kaka' - 18-02-2007 19:16
Konfiguracja X.Orga i Xfree86

Pytania będą następujące:

1)
Wybór chipsetu producenta Twojej karty graficznej. Najczęściej jest to ati i nv. W innych wypadkach należy znaleźć instrukcję/gwarancję od karty graficznej, znaleźć producenta i wybrać. W przypadku kiedy nie mamy żadnych informacji o karcie graficznej należy wybrać VESA.

2)
Wpisujemy xfree86.

3)
Tutaj musimy podać swój model klawiatury. Jeżeli Twoja klawiatura posiada znaczek windowsa pomiędzy Ctrl a Alt powinieneś wpisać pc104, jeśli takiego przycisku nie masz wpisujesz pc101.

4)
Tutaj podajemy jaki chcemy mieć układ klawiatury. Jeżeli chcesz mieć polski układ wpisujesz pl.

5)
Jeżeli posiadasz mysz usb możesz wybrać (ale nie musisz) Yes, jeżeli nie posiadasz na usb to wybierz No. Jeśli wybrałeś No będziesz musiał odpowiedzieć na następujące zdanie:

Tutaj jest kilka możliwości:

Po wybraniu odpowiedniego portu, zostaniesz zapytany o rodzaj protokołu, jakiego używa Twoja mysz:

Jeżeli masz pomiędzy przyciskami "kółeczko" to wybierasz ImPS/2. Jeżeli posiadasz mysz Microsoft Explorer, to powinieneś wybrać ExplorerPS/2. Jeśli posiadasz mysz Logitech, wyposażoną w "kółeczko" powinieneś wybrać MouseManPlusPS/2. Jeżeli nie jesteś pewny co powinieneś wybrać to wybierz PS/2, jest to podstawowy protokół który powinny móc się posługiwać myszy każdego rodzaju.

6)
Jeżeli posiadasz jakiś 15 letni monitor to wpisz No, jeżeli nie ma on tylu lat to spokojnie możesz wybrać Yes. Ja jednak polecam wybrać No w każdym przypadku. Jeżeli wybierzesz No to będzie kilka dodatkowych pytań:

a)
Czy Twój monitor to urządzenie LCD? Jeśli tak to Yes, jeśli nie to No.

b)
Tutaj potrzebna jest znajomość wartości odświeżania monitora. Jeśli znasz te wartości to wybierz Advanced, następnie wpisz je w odpowiednie pola (podaj tylko liczby np. 30-120). Jeżeli nie znasz tych wartości to wybierz Simple lub Medium (polecam Medium).

7)
Pytanie nie powinno sprawić problemu, wybieramy optymalną rozdzielczość dla monitora.

8)
Głębia kolorów. Prawie zawsze powinieneś wybrać 24 bity. Jeśli jednak masz starą kartę i zależy Ci na szybkości oraz na nie spaleniu się za słabej karty to wybierz mniejszą wartość np. 16 bity.

Aby ponownie skonfigurować Xfree86 wydaj w konsoli jako root:

dpkg-reconfigure xserver-xfree86 Innym sposobem zmiany konfiguracji jest edycja pliku konfiguracyjnego (o czym wspomnę później): /etc/X11/XF86Config-4



Kaka' - 18-02-2007 19:25
Edycja /etc/X11/XF86Config-4

Na pewno się zdarzy, że zmienimy np. kartę graficzną, albo myszkę i co wtedy? Pewnie będzie trzeba na nowo instalować system co? A nie prawda. Wystarczy zmienić odpowiedni wpisy w /etc/X11/XF86Config-4. No to zrobimy mały przykład. Najpierw musimy otworzyć ten plik (jako root) dowolnym edytorem:

mc -e /etc/X11/XF86Config-4 Załóżmy, że chcemy mieć inną rozdzielczość niż tą którą możemy standardowo wybrać. W tym celu odnajdujemy w tym pliku Section "Screen" Widzimy mnóstwo jakiś tam, zapewne, nieznanych wpisów. Zauważamy również, że jest tam tylko rozdzielczość ustawiona na 800x600 i 640x480 W celu możliwości zmienienia rozdzielczości na większą w naszym środowisku, na np. 1280x1024, musimy w odpowiednim miejscu dopisać żądaną rozdzielczość, czyli będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Teraz możemy się cieszyć możliwością zmiany rozdzielczości ale tylko wtedy gdy podczas konfiguracji XFree86 ustawiliśmy głębię kolorów na 24 bity! Zauważ, że jest tu taka linijka: Depth 24 oznacza to, że te rozdzielczości które są tam wpisane będą do wyboru tylko i wyłącznie wtedy kiedy mamy ustawioną głębię kolorów na 24 bity. Jeżeli mamy ustawioną na 16 to znajdujemy ten wpis gdzie jest "Depth 16" i tam dopisujemy rozdzielczość. Mam nadzieję, że jest to jasne.

W innym przypadku, gdy np. zmienimy myszkę z USB na PS/2, to także wystarczy zmienić odpowiedni wpis.

Jeżeli nadal nie masz pewności lub po prostu nie chcesz w ten sposób zmieniać ustawienia to skorzystaj z:

dpkg-reconfigure xserver-xfree86
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis