ďťż
 
 
   Vim
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Vim





Kaka' - 13-02-2007 14:51
Vim

Cóż to takiego jest ten vim? Vim jest to skrót od Vi IMproved (rozbudowany vi). Vim jest potężnym, wieloplatformowym edytorem tekstu. Nie ma co ukrywać, że początki w nim są dość trudne, ale gdy go poznasz, gwarantuję Ci, że praca w nim będzie czystą przyjemnością. Zapewne już się domyślasz, że jest to mój ulubiony edytor. Robię w nim wszystko. Od edycji zwykłych plików systemowych do pisania programów. Nawet to HowTo napisałem w Vim'ie. Vim co prawda to nie jest IDE ale można go przerobić tak aby robił większość rzeczy co IDE, ale to i tak dalej nie będzie IDE. To czy w takim razie Vim nadaje się do pisania programów, stron internetowych itd.? Oczywiście, że tak. Tak jak powiedziałem, nie jest to IDE, ale Vim'a możesz dostosować do swoich potrzeb w skutek czego praca z nim to będzie czysta przyjemność.

Vim ma bardzo specyficzną składnię - na początku trudno się połapać ale z czasem zaczniesz doceniać Vim'a za tak nietypowy sposób poruszania się w nim.

Instalacja

Jeżeli nie masz jeszcze zainstalowane Vim'a to wydaj w konsoli jako root:

aptitude update a następnie:

aptitude install vim Teraz w konsoli wpisz vim. Pokazał Ci się główny ekran edytora. Aby z niego wyjść wciśnij Esc, a następnie wpisz :q. Już teraz widać, że edytor ten zamyka się w "dziwny" sposób. Aby pracować z Vim'em musisz wiedzieć, że posiada on dwa tryby:

a) tryb pisania,
b) tryb poleceń,

W trybie pisania możesz wprowadzać dowolny tekst. Aby przejść w ten tryb wciśnij i. Tryb poleceń natomiast, to taki tryb, w którym wydajesz edytorowi przeróżne polecenia, na przykład żeby zapisać plik czy po prostu zamknąć go. Należy podkreślić, że zaraz po uruchomieniu vim'a standardowym trybem jest tryb poleceń. Jeżeli wcześniej byłeś na trybie pisania to aby przejść na tryb poleceń wystarczy, że wciśniesz Esc. Zróbmy mały przykład. Uruchom vim'a a następnie przejdź w tryb pisania. Wpisz jakiś dowolny tekst. Następnie zapisz plik. No tak, zapisać, tylko jak? Przejdź w tryb poleceń, a następnie wpisz :w i podaj nazwę pliku, po tym wciśnij Enter. Plik jest już zapisany, teraz wystarczy zamknąć edytor. Uczynisz to wpisując w trybie poleceń :q. Trudne? Skomplikowane? Tak Ci się tylko wydaje. Dla mnie też początki z vim'em były trudne a teraz nie wyobrażam sobie pracy bez niego. To co wyżej pokazałem to tylko przykład. Vim ma mnóstwo opcji i możliwości...

vimtutor

No dobrze, ale skąd masz poznać wszystkie możliwości Vim'a? Otóż został do tego napisany taki praktyczny podręcznik, czyli teoria + praktyka. Sam się przekonaj! Wpisz w konsoli vimtutor. Gorąco polecam abyś poświęcił/poświęciła te 30 minut na zapoznanie się z Vim'em - na pewni nie pożałujesz.

Ja tutaj tak zachęcam do Vim'a... Tak zachęcam. Przyznam się, że dawniej używałem tylko mcedit (mc -e), kedit czy gedit, jednak gdy poznałem Vim'a zmieniłem swoje poglądy. Wcześniej uważałem Vim'a za bardzo skomplikowanego, trudnego, o małych możliwościach. Widać, myliłem się. Teraz nie żałuję, że poświęciłem trochę czasu na zapoznanie się z Vim'em.

Jeszcze jednym, godnym polecenia, kursem jest: http://www.debianusers.pl/article.php?aid=66

Kolejną "rzeczą" do nauki Vim'a są świetne tutoriale obrazkowe z mapą klawiatury w różnych trybach pracy. Warto przejrzeć: http://kokos.umcs.lublin.pl/DOWNLOAD/vim/tutorial/

Jeżeli piszesz kod w PHP to ten poradnik może być Ci także pomocny: http://leon.w-wa.pl/texts/vim-php.php

Kolejny pomocny link to: http://www.gentoo.org/doc/pl/vi-guide.xml

Plik konfiguracyjny vim'a

Plikiem konfiguracyjnym vim'a jest ~/.vimrc. To właśnie tam zamieszcza się całą konfigurację. Ja jednak polecam stworzyć sobie folder vim w /etc i /home/ty (/home/ty/.vim) i tam właśnie umieścić ten plik. Dlaczego akurat tam? Ponieważ wtedy taką samą konfigurację vim'a będzie miał również root. No tak, ale czy trzeba tworzyć nowy folder, przecież vim ma tylko jeden plik konfiguracyjny? Tak zgadza się, ale polecam stworzyć folder ponieważ:

a) Utrzymasz w ten sposób większy porządek w systemie,
b) Dla vim'a jest mnóstwo dodatków (o czym wspomnę później) i te "dodatki" trzeba gdzieś umieścić. I będziesz je trzymał, dajmy na to, dodatkowe 50 plików w /etc i /home/ty ? ;)

Dodatki

Vim ma dużo dodatków, a znajdziesz je na http://www.vim.org oraz na Google. Jednak wspomnę to o jednym dodatku, bez którego nie wyobrażam sobie mojej pracy. A dokładniej chodzi tu o cvim. Jest to dodatek do Vim'a który robi z niego coś jakby IDE, ale to nie jest IDE ;), do programowania w C/C++. Na przykład możemy skompilować dowolny program z poziomu vim'a. Nie musimy przełączać się na inną konsolę i wpisywać gcc ... - wystarczy, że wciśniemy F9, a aktualnie otwarte źródła zostaną skompilowane. Dodatek ten ma o wiele więcej możliwości i naprawdę jest świetny - polecam się z nim zapoznać. http://vim.sourceforge.net/scripts/s...?script_id=213

Kolorowanie składni

Aby w Vim'ie wszystko co piszesz, np prawie wszystko, było kolorowane wystarczy, że otworzysz w swoim ulubionym edytorze (mam nadzieję, że jest to już Vim ;) ) plik /etc/vim/vimrc. Tam znajdź linijkę "syntax on i usuń z niej cudzysłów. To wszystko - teraz Vim będzie kolorować składnię.

Sprawdzanie błędów ortograficznych itp. w vim'ie

Najpierw instalujemy odpowiedni pakiet:

aptitude install vim-spellfiles-pl Teraz do ~/.vimrc dodaj (u Ciebie lokalizacja tego pliku może być trochę inna):

set spelllang=pl " lub od razu set spelllang=pl,en " jeżeli chcesz mieć też ang. sprawdzany (jednocześnie)
map                <silent><F7>                        :setlocal spell!<CR>
imap                <silent><F7>                        <ESC>:setlocal spell!<CR>i<right> Od teraz klawiszem F7 włączasz/wyłączasz sprawdzanie pisowni (domyślnie sprawdzanie jest wyłączone, bo trochę zwalnia Vim'a przy dużych plikach). Jeżeli jednak vim będzie protestował na brak plików, to ściągnij pliki pl.utf-8.spl i pl.iso-8859-2.spl ze strony: http://ftp.vim.org/vim/runtime/spell/ Następnie utwórz folder spell w ~/.vim (lub innym katalogu - zależy gdzie trzymasz konfigurację vim'a) i tam skopiuj ściągnięte pliki. Teraz uruchom vim'a - wszystko powinno już pięknie działać ;)

Linki

http://www.vim.org/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Vim
http://pl.wikibooks.org/wiki/Vim
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=...gle&lr=lang_pl

Zakończenie

W tym momencie kończę już to HowTo. Mam nadzieję, że przydało Ci się to co tutaj napisałem. Dodam jeszcze, że nie zmuszam Cię do używania Vim'a, lecz zachęcam ;)

W sprawie uwag/propozycji i takich tam proszę o kontakt na PW/gg/jabbera.



ruun - 10-05-2007 19:26
Dodam że w bashu można włączyć tryb edycji vi. Dzięki temu trybowi podczas wprowadzania poleceń w emulatorze terminala można korzystać z jednowierszowego okna edycji historii, w którym są dostępne prawie wszystkie skróty klawiaturowe vi.

Tryb edycji vi włączamy wydając polecenie:

set -o vi



beatl68 - 11-05-2007 22:28
Mam tylko jedno pytanie. Jak zainstalować cvim?
Pozdrawiam



Kaka' - 11-05-2007 22:41
ÂŚciągnij cvima i rozpakuj go do np. ~/.vim/



beatl68 - 12-05-2007 18:21
Rozpakowałem. Mogę zapisywać i kompilować, ale nie mogę zobaczyć swoich efektów pracy po naciśnięciu klawisza F9 lub innego :-(
Pozdrawiam. :-D :-D



Kaka' - 12-05-2007 18:24

naciśnięciu klawisza F9 lub innego Wiem, że jest taka opcja. Proponuję odpalić gvima i tam pokombinować. A jak już będziesz wiedział co i jak, to powrócisz do vima :)



beatl68 - 12-05-2007 18:30
Kombinowałem z gvimem. Wróciłem do vima.
Ale może to znak, że muszę więcej kombinować.
Pozdrawiam :-D

[ Dodano: 2007-05-12, 18:37 ]
Kombinowanie daje efekty!
W gvimie widzę efekty swojej pracy.
Wielkie dzięki jeszcze raz. :mrgreen:



tanatos - 15-05-2007 17:35
Zamiast zabawy w instalację cvima wystarczy napisać sobie odpowiedni plik .vimrc . Jak dla mnie jest to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie :-)



ponton - 16-05-2007 00:19
tanatos, mógłbyś wrzucić ten plik? ;)



beel - 13-02-2008 18:24

Plikiem konfiguracyjnym vim'a jest ~/.vimrc. Tak... wszyscy o tym trąbią, ale u mnie brak tego pliku, ponadto

find -name *vim* nie zwraca nic... czy to z poziomu u czy su.

Jeśli więc ma ktoś plik konfiguracyjny niewiele albo najlepiej niezmodyfikowany to proszę o kod. Lub podpowiedź czy TUTAJ w dziale Zaczynamy odbiega on wiele od standardowej, bo po


Poniższy tekst można bezpośrednio wkleić do pliku konfiguracyjnego vima. sądzę, że jest to cała jego zawartość (nie weryfikowałem tego).



Rad - 13-02-2008 18:31

Tak... wszyscy o tym trąbią, ale u mnie brak tego pliku To sobie go stwórz.


nie zwraca nic... czy to z poziomu u czy su. find / -name *vim*? Więc masz w ogóle vim zainstalowanego? :>



beel - 13-02-2008 19:03

find / -name *vim*? Więc masz w ogóle vim zainstalowanego? :> Używam go... zatem i mam.


To sobie go stwórz. Stąd moje pytanie o zawartość tego pliku ?



Rad - 13-02-2008 19:49

Używam go... zatem i mam. Więc jest niemożliwe, że find nie zwraca nic... sprawdź czy na pewno stosujesz poprawną składnię.



beel - 13-02-2008 20:06
Także mnie to zdziwiło, ale nawet zaktualizowałem Vim'a (pobrał 2 pakiety). A edytor zainstalowalem wraz z początkiem systemu z pierwszej płyty.. Różne opcje poszukiwania sprawdzałem od vim po vi...

find -name .vimrc
find -name vim
find -name *vim
find -name *vim*
find -name vim* ÂŻadna z nich nie zwraca nic... z kolei kombinacje z Vi zwracają nazwy do plików .avi, czy coś w nazwie "movie" co jest zresztą zrozumiałe ... Dalej proszę o plik konfiguracyjny, którego u mnie nie ma i nie tylko u mnie, bo kumpla poprosiłem o sprawdzenie i też go brak!



Rad - 13-02-2008 20:52
Przeczytaj sobie może:
/usr/share/vim/vimrc To twoje find nie zwraca nic, bo szukasz tylko u siebie w katalogu domowym, wcześniej nie przeczytałem dokładnie.



beel - 13-02-2008 21:46

To twoje find nie zwraca nic, bo szukasz tylko u siebie w katalogu domowym, wcześniej nie przeczytałem dokładnie. Tak... też do tego doszedlem.. ale założylem, że pomimo to powinien w mym katalogu domowym znajdować się plik o którym mowa.. :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis