|
System wisi podczas restartu
tomii - 06-03-2009 20:01
Czasami gdy restartuje system się zawiesza na Restarting system? Mam testing na asus f2hf? Co sprawdzić co zrobić?
[ Dodano: 2009-03-07, 10:05 ] Co powinno widnieć w logach systemu przed jego restartem? Umount root filesystem?
[ Dodano: 2009-03-07, 14:26 ] Zauważyłem, że chyba nie mogę zrobić restartu gdy wcześniej uśpię i wzbudzę laptopa. Macie jakieś pomysły?
ArnVaker - 26-04-2009 22:10
Mam tak samo. Niedawno ten temat przewinął się na forum i o ile mnie pamięć nie myli, to Ister znalazł rozwiązanie.
Edit: Znalazłem ten temat, jednak niestety bez rozwiązania. Dodam jeszcze, że ja tak mam na desktopie.
Ister - 28-04-2009 16:09
Znalazł rozwiązanie to za dużo powiedziane, bo po pierwsze rozwiązanie, o którym pisałem bezpośrednio dotyczyło laptopów Toshiby, po drugie jeszcze go nie przetestowałem (ale pamiętam), po trzecie jak zwykle nie pamiętam co to było, ale na forum już odnośnik do tego jest. Generalnie chodziło o wyłączenie jakiegoś pakietu odpowiadającego za zarządzanie energią. To tak w (bardzo dużym) skrócie.
tomii - 28-04-2009 21:29
A możesz wrzucić mi odnośniki do możliwych rozwiązań bo nie mogę znaleźć?
Ister - 29-04-2009 11:38
Znalazłem , nie testowane (jak widać przez autora też nie). Co więcej dotyczy dość starej wersji i, jak pisałem wcześniej, dość konkretnej Toshiby.
pavbaranov - 29-04-2009 12:16
Zobacz, ewentualnie skontaktuj się z autorem postu: http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=9759 - wg jego zapewnień, na Debian Lenny (zdaje się, że jeszcze z czasów testing) chodzi to na zasadzie 5/5.
ArnVaker - 29-04-2009 16:08
Znalazłem u siebie winowajcę. Jest nim modem SpeedTouch 330. Dodam jeszcze, że to nie jedyny problem jaki z nim mam. Mianowicie chodzi o współpracę z funkcjami suspend i hibernate.
Wszystko było w porządku, aż do czasu kiedy przeszedłem na kernel 2.6.27. Wtedy to wspomniane funkcje przestały działać i tak jest do tej pory (kernel 2.6.29). Objawia się to natychmiastowym wybudzeniem w przypadku uśpienia i zamrożeniem systemu przy próbie przejścia w stan hibernacji.
Jeśli chodzi o Windows, to też jest ciekawie. Stan wstrzymania działał, dopóki nie byłem zmuszony do aktualizacji BIOSu (płyta Asus M2N) w związku z wymianą procesora. Od tamtej pory komp jest od razu wybudzany przez modem (objawy identyczne jak pod Linuksem).
Jestem pewien, że to modem jest winowajcą, bo jak go odłączę, to powyższe problemy znikają jak ręką (wtyczkę) odjął. Tak jest w przypadku obu systemów. Możliwe, że są do niego nowsze sterowniki które rozwiązują te problemy, szczerze mówiąc nie wiem. Ja chyba wreszcie zdecyduję się na kupno routera.
AdeBe - 29-04-2009 21:58
ArnVaker, na twoim miejscu poszperałbym trochę w BIOSie. Może masz tam ustawioną opcję zezwalającą urządzeniom USB na wybudzanie systemu ze stanu wstrzymania... A SpeedTouch, jak to chińszczyzna, nie poraża jakością projektu.
fnmirk - 29-04-2009 22:35
A SpeedTouch, jak to chińszczyzna, nie poraża jakością projektu.
Tu się nie zgodzę, to jeden z lepszych modemów jakie proponowano z Neostradą. Problem może być związany z obsługą usypiania portów USB. Potrzebna jest kompilacja jądra i jakieś funkcje z autosuspend i doinstalowanie pakietów. Był kiedyś temat o tym jak to rozwiązać na jednym forum tylko został wysłany w niebyt nieistnienia jako mało przydatny.
ArnVaker - 30-04-2009 13:53
na twoim miejscu poszperałbym trochę w BIOSie
Tak, to pierwsze miejsce, do którego skierowałem się po jego aktualizacji. Chciałbym, żeby to było takie proste...
fnmirk, dzięki za "iskierkę nadziei". Sporo siedziałem już nad problemem, niestety bez rezultatów. W pewnym momencie miałem już dość i odpuściłem. Najciekawiej było, kiedy ów modem widziany był przez wczesne wersje kernela 2.6.27 jako urządzenie bluetooth :mrgreen: . Jak będę miał więcej czasu to wrócę do tematu. Dodam jeszcze, że mam też mysz na USB i z nią nie ma problemów.
A SpeedTouch, jak to chińszczyzna, nie poraża jakością projektu.
Tu się nie zgodzę, to jeden z lepszych modemów jakie proponowano z Neostradą.
Faktycznie, modem sam w sobie jest w porządku. Mam go prawie dwa lata i nie spotkały mnie żadne nieprzyjemności związane ze stabilnością połączenia. Obecne problemy to już inna bajka.
Edit: Zainstalowałem pakiet acpi-support (w wersji 0.121-1), co rozwiązało większość problemów. Nadal używam dystrybucyjnego kernela 2.6.29-1-amd64 (w wersji 2.6.29-3).
Zawieszanie podczas restartu ustąpiło, stan wstrzymania również działa, natomiast hibernacja działa częściowo. Zrzut pamięci zapisywany jest na dysku, po czym dysk się wyłącza. Niestety tylko dysk, reszta podzespołów nadal chodzi i trzeba wyłączyć komputer ręcznie. Po ponownym uruchomieniu przywracany jest zapisany stan systemu, czyli tu wszystko jest w porządku.
Przyznam, że jestem zaskoczony. Nie dalej jak dwa miesiące temu również instalowałem tę paczkę (w starszej wersji) na kernelu 2.6.28 i wtedy nie przyniosło to żadnych efektów.
AdeBe - 30-04-2009 15:17
A SpeedTouch, jak to chińszczyzna, nie poraża jakością projektu.
Tu się nie zgodzę, to jeden z lepszych modemów jakie proponowano z Neostradą.
Faktycznie, modem sam w sobie jest w porządku. Mam go prawie dwa lata i nie spotkały mnie żadne nieprzyjemności związane ze stabilnością połączenia. Obecne problemy to już inna bajka.
A z moich doświadczeń (robię za "informatyka" w okolicy gdzie mieszkam) to te modemy padają nagminnie. Co chwila komuś "nie działa internet". A burzy to się wręcz boi - wystarczy, że gdzieś błyśnie a modem mówi "pa pa".
fnmirk - 30-04-2009 17:30
Na czynniki zewnętrzne w postaci wyładowań atmosferycznych nie ma silnych i każde urządzenie temu nie podoła.
W okresie występowania burz wystarczy przestrzegać jednej prostej zasady i unikniemy większości kłopotów. Wychodząc z domu lub idąc spać odcinamy napięcie zasilania od komputera (listwa z wyłącznikiem) i wyjmujemy wtyczkę z gniazdka telefonicznego kiedy urządzenia nie pracują.
Do uszkodzeń najczęściej dochodzi kiedy urządzenia są w stanie uśpienia (czuwania) i są podpięte do zewnętrznych linii.
Praktyka pokazuje, że w większości wypadków ludzie wyjeżdżając na kilka dni z domu zostawiają praktycznie wszystkie urządzenia w stanie czuwania. Przecież wyłączyłem (am) telewizor jak zwykle pilotem. Komputer też był wyłączony. Zapominają o jednym, że obecnie jest coraz trudniej spotkać urządzenie, które po naciśnięciu wyłącznika na obudowie jest fizycznie odcinane od źródła zasilania.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|