ďťż
 
 
   Superkomputery
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Superkomputery





yantar - 27-07-2007 03:30
W ramach ciekawostek.
Tak sobie czytam na Onecie.

Konstrukcją klastrową jest jeden z najszybszych polskich superkomputerów, Holk, zainstalowany w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Powstał w 2003 roku i zajmował wówczas 231. miejsce na liście Top500. Holk korzysta z 288 procesorów Itanium 2, 2304?GB pamięci operacyjnej i 5,8 TB pamięci dyskowej. Polski superkomputer pracuje pod kontrolą systemu Debian GNU/Linux 3.1. Ostatnio gdzies mi migleno ze z Top 500 superkomputerow ok 80% z nich pracuje pod kontrola GNU/Linuxa.
Wszedlem na strone top 500 ale juz dosc poznio i ciezko mi to zweryfikowac. ("musk" wysiada =])



Dominik - 27-07-2007 03:41
taa, wtedy wszystko szybko chodzi, ale choćbyś nie wiem ile dodał procków, dysków ramu i tak zawsze braknie Ci miejsca ... w pokoju na to cudo



yantar - 27-07-2007 03:55
Ten superkomputer to klaster, a ten typ sklada sie o ile dobrze kojarze z wielu komputerow. Ale sa i inne. =]

A inych ciekawostek co jeden gostek napisal.

super komputery interesuja "zwyklych ludzi", mnie do tego stopnia ze w moim pokoju znajduje sie SGI Origin 3000 z 32 procesorami MIPS na pokładzie:D Super komputerem to on był do roku 2000... i to nie wybitnym. Jakiś niemra wystawil go na ebuy za grosze, a ze jestem milosnikiem SGI (mam O2, VS, i kiedys jeszcze INDY) nie moglem sie poprostu oprzec. Generalnie zajmuje sie programowaniem, czasem grafika, tutaj moc takiego wieloprocesorowego systemu sprawdza sie calkiem dobrze. Tu pytanie do czego mu sluzy:
co na nim odpalasz? jest jakis dedykowany systemik do tego, czy odpalasz pingwina? ile czasu zajmuje np. make do jadra 2.6.xx lub konwersja filmu dvd? pozdro. Odpowiedz:
Niestety, tylko IRIX, a dla filmow DV ograniczeniem jest tylko predkoc DVD, to jest system pure-scsi a najszybsze co udalo mi sie wyszukac x4... kompilacja kernela idize baredzo wolno, nie wiem czemu, okolo 20 minut, bez flag.



Dominik - 27-07-2007 04:33
w sumie klaster to nie taki zły pomysł, ale jak to zrobć, żeby raz działało jako klaster (kompilacja i grafika) a raz jako mała sieć lokalna (1 komp jako "bank pamieci"-dyski dane, a pozostałe jako bootowane zeń klienty)
i jeszcze kto zapłaci za prąd?



0dd - 27-07-2007 07:54

w sumie klaster to nie taki zły pomysł, ale jak to zrobć, żeby raz działało jako klaster (kompilacja i grafika) a raz jako mała sieć lokalna (1 komp jako "bank pamieci"-dyski dane, a pozostałe jako bootowane zeń klienty)
i jeszcze kto zapłaci za prąd?
to co opisales to nie klaster tylko grid. w klastrze maszyny musza byc homogeniczne.



wojtekz_ - 30-07-2007 22:41
W Polsce maszyny większe od PC'ta są mało znane, ale w innych krajach wiele dużych przedsiębiorstw używa maszyn IBM z ich przedziwnymi systemami operacyjnymi. Są też Tandemy (co prawda, już kto inny je produkuje), gdzie, jak żartuje moja Dyrekcja, nawet klawisze w klawiaturach są redundantne... a system operacyjny jest bazą danych i językiem programowania w jednym, tak że nikt się nie bawi w jakieś C, czy Oracla, bo wszystko ma bez dodatkowej kasy...

Pozdrawiam



Dominik - 31-07-2007 00:42
to mi przypomina stare dobre ZX Spectrum... jak ta historia zatacza koło...
Czy ilość użytkowników np. tego forum nie jest już porównywalna z ilością komputerów w Cernie? To dopiero superkomputer



Stawi - 31-07-2007 04:47
Co do wydajnosci kompow, to SETI@Home (szukanie ufolutkow) podobno niezle smiga sumarycznie, tak samo jak distributed.net ktore lamie w tej chwili RC5-72. Koszty takiego czegos sa zerowe w porownaniu do zakupu super komputerow, jednak trzeba liczyc na to ze komus sie bedzie chcialo udostepnic moc obliczeniowa. Jesli ktos nie orientuje sie w ogole czym sa te projety to tylko tak wspomnie ze sciagasz programik-klienta, ktory sie laczy do glownego serwera, dostaje jakas porcje danych, cos tam sobie z tego policzy i odsyla odpowiedz. Kto bedzie szczesliwcem i jego komputer obliczy probke z rozwiazaniem, czasem wygrywa jakas nagrode - jednak szansa na to jest porownywalna do wygrywania w totolotka kilka razy pod rzad ;)
Oczywiscie nie kazda rzecz sie da w taki sposob zrobic, czasem kwestia przeslania danych/odpowiedzi zajmuje zdecydowanie wiecej niz tak naprawde trwa - wiec np konwersja DVD w ten sposob nie ma wiekszego sensu.

Moze glupio prosba ale co mi tam:
Ma ktos moze jakies proste/podstawowe opisy jak sie robi klaster a jak grida? Czym sie to wtedy "je" i co to potrafi? Dysponuje w domku kilkoma starszymi komputerami, jakby poskladac wszystkie te co sa wczesciach to mysle ze 8 by wyszlo kompletnych. Wiem ze wydajnoscia to sie bedzie umywac do najtanszego c2d albo nawet p4, bo wiekszosc to p1, max p2 ale chodzi o sam koncept zrobienia czegos takiego ;)
Juz sie bawilem w raidy tylko ze kontrolerow IDE zamalo.. Mialem calkeim fajny bo mial DMA to sie spalil czy cos - nie dziala w kazdym razie. Pod plyte podpiac moge max 4 dyski, a mam ich sporo wiecej. Szkoda ze wiekosc to starocie tak od 1-5gb wiec tez wydajnosc/awaryjnosc sie nie umywa do czegokolwiek nowego za pare zlotych - ale jak mowilem chodzi o testowanie. Nie kupie kilku nowych dyskow i nie bede sprawdzac czy IDE dzila dobrze na HOTswap - o dziwo dziala.. teoretycznie... i nie zawsze... czyt. pare linijek wyzej o spalonym kontrolerze ;)



wojtekz_ - 01-08-2007 14:37

to mi przypomina stare dobre ZX Spectrum... jak ta historia zatacza koło... Tyle, że ZX Spectrum było zabawką, a na Tandemach chodzi Giełda Papierów Wartościowych i rozliczenia kart płatniczych w PolCardzie...

Pozdrawiam



Dominik - 08-08-2007 01:46
wojtekz_ to my dzisiaj myślimy o spectrum jako o zabawce. W swoim czasie to było dość mocne narzędzie do pracy, taki protoplasta PC. Jeśli dobrze pamiętam to animacje z seksmisji tworzono właśnie na nim. Osobiście widziałem tylko jego zastosowanie w obliczeniach chemicznych, ale nie pytaj o szczegóły bo to było niewiele później niż epoka pieluch. A co do giełdy... no cóż na tym polega kapitalizm, że dziecinna gra w monopol urasta do rangi sportu ponadnarodowego.
nie chcę nikogo urazić, ale perspektywa tego co jest zabawką a co nią nie jejt zbyt zależy od chwli by można to było oceniać - stąd ten offtop z kołchozu
A tak trochę poważniej jak zaklasyfikowac aplkacje postawioną na kilku maszynach wirtualnych np.: serwer + kilku klientów przejmujących część funkcji aplikacji na serwerze. Czym to myślenie różi się od myślenia z podziałem procesów na kilka procesorów np. w gridzie?



wojtekz_ - 08-08-2007 12:53

(...)nie chcę nikogo urazić, ale perspektywa tego co jest zabawką a co nią nie jejt zbyt zależy od chwli by można to było oceniać - stąd ten offtop z kołchozu (...) A jednak będę polemizował: ZX Spectrum powstało mniej-więcej równocześnie z PC-tami (miało Copyright z 1981 roku). PC-ty jednak zostały, a po Spectrusiu - tylko wspomnienie (pisałem na nim pracę dyplomową w technikum). Spectrum miało np. bardzo poważny błąd w ROM'ie, który uniemożliwiał korzystanie z przerwań maskowalnych i powodował, że nie nadawał się do bardziej "poważnych" zastosowań... Trochę jak z dinozaurami, które się nie ostały. Ostały się za to ważki, które należą do najpierwotniejszych owadów...

Pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis