ďťż
 
 
   [SOLVED] Multimedia bez okien
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

[SOLVED] Multimedia bez okien





kaz9 - 16-05-2007 17:03
Witam (ponownie)
Przeznaczyłem swój stary komputer na odtwarzacz mp3 i ewentualnie filmów w formacie MPEG-4. Zainstalowałem Debiana (lenny) z obrazu netinst, aby mieć najmniejszą możliwą ilość niepotrzebnych pakietów. Proszę teraz was o małą radę, bo słabo znam się na Linuksie. Jakie paczki multimedialne doinstalować (odtwarzacze + kodeki) żeby były możliwie jak najprostsze, jak najszybsze, stabilne i możliwie najbardziej uniwersalne. chodzi mi o maksymalną prostotę gdyż nie znoszę Linuksowych "okien" i żadne środowiska graficzne nie wchodzą w grę. Zatem potrzebuje konsolowych (btw. czy jest jakieś lepsze określenie?) programów - coś w stylu "Midnight Commandera" tylko, że do odtwarzania multimediów.

Oraz mam drugie pytanie: jak zmienić głębię kolorów i ewentualnie rozdzielczość ekranu bez użycia środowiska graficznego (i czy to wogóle jest możliwe) Bo udało mi się uruchomić mplayera (na innej dystrybucji) w tym trybie ale film odtwarzany był w 16 kolorach. Jeśli można odtwarzać to pewnie też można tym sterować, tylko jak?



brz - 16-05-2007 19:55
do mp3 polecam moc. tutaj poradnik Kaki' dotyczacy tego playera

:arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=687

co do samego dzwieku, to oczywiscie alsa (o ile jej jeszcze nie masz)

:arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=494

zeby bylo wygodnie w konsoli przyda sie tez screen.

:arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1403

oraz na wszelki wypadek moze jakas przegladarka www. ja na oczy widzialem tylko lynx - nawet wygodne. ;]

tyle przychodzi mi do glowy

o zmianie rozdzielczosci konsoli bylo niedawno na forum, poszukaj, a na pewno znajdziesz. ;]



elwis - 16-05-2007 20:04
więc tak : do dźwięku ALSA
Do mp3ek mpd polecam
do stron www polecam linksa
z filmami mplayer powinien dać radę( ale potrzebuje wtedy framebuffera



mlyczek - 16-05-2007 21:45
Ad rozdzielczość konsoli: dopisujesz w grubie odpowiednią wartość, taką, jaką chcesz mieć rozdzielczość i głębię kolorów wg tej tabelki.



kaz9 - 16-05-2007 22:59
z ALSą sobie poradziłem bardzo szybko, ale moc nie mogę zainstalować (wymaga bibliotek w wersji niestabilnej a tych aptitude nie pozwala mi uaktualnić np. libc6 - wogóle to po co to odtwarzaczowi?) poza tym niektóre opcjonalne dekodery są w nim obowiązkowe! bez tego się nie zainstaluje, nieporozumienie jakieś.
Tak dla wyjaśnienia, nie mam w tym kompie neta, tworzę sobie lokalne repozytorium, wszystko muszę ściągać ręcznie zatem zależy mi na zminimalizowaniu zależności.
przeglądanie stron odpada, strony przeglądam na swoim kompie - to ma być odtwarzacz.
dzięki! to jest genialne i tak proste! niesamowite

mimo to główny problem jest dalej otwarty: odtwarzacz muzyki i decoder. a może mpg321? czy on też ma tak dużo zależności jak ten moc?

[ Dodano: 2007-05-17, 00:43 ]
Co do mocy to moja wina, pomyliłem się i po prostu ściągnąłem wersje niestabilną

ale mam jeszcze problem z mplayerem, można go uruchomić bez uruchomienia xorg, ale tak czy inaczej tego X managera musiałbym zainstalować, a nie o to przecież chodzi. Czy jest jakiś VIDEO player tylko na konsolę (co kompletnie nie potrzebuje GTK czy X11) ?



czarny404 - 17-05-2007 07:39
Pewnie że jest zaopatrz się w ulubiony odtwarzacz i zainstaluj libaa - dla czarno-białych filmów lub libcaca dla kolorowych. Miłej zabawy :)



kaz9 - 17-05-2007 10:57
no tak, ale z tego co widzę żadnego playera nie zainstaluje bez instalowana X11, a tego nie chcę robić. mplayer ma w zależnościach jakieś paczki z X11



velmafia - 17-05-2007 13:56
kaz9, może się mylę, ale chyba nie da się odpalać czegoś związanego z grafiką (np. film) na sprzęcie bez oprogramowana do grafiki (serwer X).

więc według mnie nie uda Ci się odpalać filmów bez serwera X.



elwis - 17-05-2007 13:58
to może spróbuj ze źródeł zainstalować mplayera, bo widocznie pczki debianowe nie przewidują instalacji bez Xa. Skompiluj mplayera z obsługą directFB, czy czego innego w tym stylu i będzie śmigać



thalcave - 17-05-2007 14:06
velmafia, słyszałem o mpleyerze z konsoli :mrgreen:
Ale ten domyślny to rzeczywiście bardzo związany z Xserwerem... może inaczej się nazywa ten na konsolke?



kaz9 - 17-05-2007 14:14
W takim razie będę musiał zainstalować X.
z tego co wiem to bardzo rozbudowane środowisko, proszę mi wytłumaczyć czym różni się ten xorg od X'a, przeczytałem że xorg to implementacja X'a ale co to oznacza w praktyce? Oraz co mam zainstalować, żeby mieć niezbędne minimum - bo jak widzę, to w gąszczu zależności instalując pierwszą lepszą paczkę X'a dostane pewnie z 300 mega niepotrzebnych "dodatków".
serwer X? client X? xorg? x11? ...

a co do tego screena, o którym pisał brz, to jak mówiłem; tworzę sobie lokalne repozytorium i ściągam ręcznie z packages.debian.org - a tam nie mogę tego znaleźć bo screen to wyraz bardzo powszechny i wywala mi masę wyników. Czy ktoś ma może link do paczki deb, albo wie chociaż w jakim dziale to znaleźć?

też o tym myślałem, tylko, że to dla mnie kolejny dzień lub dwa na dojście jak to poprawnie skompilować ... tak jak pisałem, jestem zielony z Linuksa

[ Dodano: 2007-05-17, 14:31 ]

więc według mnie nie uda Ci się odpalać filmów bez serwera X. mam nadzieje, że się mylisz. w Slaksie udało mi się odpalić mplayera w czystej konsoli (bez startu X'a) czy w takim razie przy odpalaniu mplayer sam uruchomił mi X'a a dopiero potem film? to tak wcale nie wyglądało, wręcz przeciwnie film odpalił się bardzo szybko no i w bardzo surowej oprawie (właściwie to bez oprawy) no i w 16 kolorach. X by pewnie przełączył na większą ilość kolorów. czy nie?



brz - 17-05-2007 14:36

a co do tego screena, o którym pisał brz, to jak mówiłem; tworzę sobie lokalne repozytorium i ściągam ręcznie z packages.debian.org - a tam nie mogę tego znaleźć bo screen to wyraz bardzo powszechny i wywala mi masę wyników. Czy ktoś ma może link do paczki deb, albo wie chociaż w jakim dziale to znaleźć? screen dla testing

;]


instalując pierwszą lepszą paczkę X'a dostane pewnie z 300 mega niepotrzebnych "dodatków". Poradnik instalacji, ktorym zawsze sie kierowalem podaje takie pakiety:

xserver-xorg xbase-clients xfonts-base

Zakladam, ze zdajesz sobie sprawe z tego, ze serwer X to nie to samo co srodowisko graficzne (gnome, kde czy xfce). W zwiazku z powyzszym, instalacja serwera X nie ciagnie za soba koniecznosci sciagania gigabajtow niepotrzebnych programow. ;]

Najlepiej bys zrobil podpinajac ten komputer do netu tylko na czas instalacji wszystkiego i instalujac serwer X, i te programy. Bedzie wygodniej. ;]

pzdr



velmafia - 17-05-2007 14:37

proszę mi wytłumaczyć czym różni się ten xorg od X'a, http://pl.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

po prostu xorg jest to "program" odpowiedzialny za tworzenie grafiki na kompie.
z X jest to system na którego zasadzie działa xorg, myślę że z dużym przybliżeniem można to tak określić.


Oraz co mam zainstalować, żeby mieć niezbędne minimum - bo jak widzę, to w gąszczu zależności instalując pierwszą lepszą paczkę X'a dostane pewnie z 300 mega niepotrzebnych "dodatków".
serwer X? client X? xorg? x11? ...
zainstaluj według tego: https://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819 (rozdział: "Instalacja środowiska graficznego"), potem zainstaluj jakiegoś lekkiego WM'a - polecam fluxboxa (opis jak go zainstalować jest podany w linku w artykule o instalacji.


a co do tego screena, o którym pisał brz, to jak mówiłem; tworzę sobie lokalne repozytorium i ściągam ręcznie z packages.debian.org - a tam nie mogę tego znaleźć bo screen to wyraz bardzo powszechny i wywala mi masę wyników. Czy ktoś ma może link do paczki deb, albo wie chociaż w jakim dziale to znaleźć? http://packages.debian.org/testing/misc/screen



elwis - 17-05-2007 14:38
W praktyce oznacza to to, że X to jest środowisko graficzne, które zostało zrealizowane na parę sposobów( mamy teraz właściwie tylko Xorga, bo XFree86 jest przestarzałe)
EDIT:
Ja bym się nie bał kompilacji mplayera bo wystarczy, że poczytasz jakie ma zależności i powinno się ładnie skompilować...



velmafia - 17-05-2007 14:40

X by pewnie przełączył na większą ilość kolorów. czy nie? tak, dzięki serwerowi X będziesz miał większą większą paletę kolorystyczną i rozdzielczość. a przy okazji będziesz mógł doinstalować sterowniki do karty graficznej.



kaz9 - 17-05-2007 15:32
OK, dziękuje za wszystkie odpowiedzi, będą bardzo pomocne. Na razie wstrzymam się z instalacją X'a a spróbuje sam skompilować mplayera.

chodziło mi o to aby przekonać się czy mplayer włącza X'a, bo rozdzielczość i głębie już wiem jak zmieniać podczas bootowania (vga=) tylko wtedy w Slaksie o tym nie wiedziałem i stąd te 16 kolorów.

Ja wiem, że to można by zrobić dużo lepiej i wygodniej instalując paczki środowiska graficznego. Z uwagi na bardzo słaby sprzęt (pierwszy Celeron! 266MHz, ma 10 latek, brak karty sieciowej) oraz chęć zdobycia pewnej wiedzy o tym jak to działa "od środka", chcę sam to zrobić możliwie na jak najniższym poziomie. Dzięki temu mam też większą kontrolę nad tym co się dzieje no i na pewno dużo satysfakcji. To bardziej taki eksperyment, czy nawet zabawa niż jakiś poważny projekt :)

z tym jakość sobie radzę, mam też płytkę CD Debian jako jedno z repozytoriów. A o necie nawet nie myślę, nawet na swoim kompie mam tylko prowizorkę... TP (no) limit



brz - 17-05-2007 15:51
Powazny czy nie, mi sie spodobal, bo moim zdaniem interesujacy i dosc oryginalny. Trzymam kciuki za powodzenie ;]



kaz9 - 17-05-2007 22:43
Dobra, skompilowałem mplayera bez problemu, wszystkie filmy odtwarza idealnie (bez X'a!) efekt przerósł moje oczekiwania. ale (oczywiście bez tego ani rusz ;-) ) zarówno sterownik dźwięku jak i obrazu nie są takie jakie miały tzn. ao=alsa, vo=directfb. mało tego przy kompilacji wogóle mi ich nie wykrył (mimo tego że użyłem --enable itd), wykrył za to oss i fbdev. W sumie wszystko działa z wyjątkiem powiększania obrazu - myślę, że ten fbdev to jakiś framebuffer ale jak go ustawić, żeby dało się powiększać obraz? ewentulanie jak skonfigurować przed kompilacją żeby wykrył poprawnie directfb? (no i ALsę - bo ta działa na 100% np. z mocem) czy czasem przy kompilacji mplayera nie trzeba by dołączyć jakiś nagłówków do /src/mplayer-src/include/ ?



elwis - 18-05-2007 06:40
nie... Nie wybrał ci directFB pewnie dlatego, że go nie zainstalowałeś ;) nie jestem pewien czy możliwość zmiany rozmiaru wynika ze sterownika... FBdev pewie też jest OK. directFB podałem tylko dlatego, że widziałem go w falagach USE gentoo ;)



kaz9 - 18-05-2007 17:02
z ALSą już wiem jak sobie poradzić, brakowało po prostu pliku asoundlib.h - więc tutaj jest wszystko jasne. Niestety przy wykrywaniu DirectFB w pliku configure.log mam tylko taki wpis:

Checking for Directfb
Result is: no (failed to get version) ale on nic tu nie sprawdza, nie wiem też jaka ma być ta wersja DirectFB. W dokumentacji nic o tym nie jest napisane, ja skompilowałem i zainstalowałem Directfb-1.0.0. btw. czy to ma być włączone? aktywowane?

druga sprawa to czy ktoś mógłby mi rozjaśnić o co chodzi z tymi urządzeniami/sterownikami:

fbdev i vesafb - jedno to sterownik framebuffer'a a drugie? jak to wogóle konfigurować? może jakieś dobre linki znacie?

oraz proszę mi powiedzieć jakie są polecenia w Debianie które pokazują mi aktualną konfigurację sprzętową, uruchomione sterowniki, serwisy oraz demony (czy daemony?) oraz jak je można kontrolować. Bo bez tego to jak w ciemnym lesie...



velmafia - 18-05-2007 18:12

jakie są polecenia w Debianie które pokazują mi aktualną konfigurację sprzętową, lspci
lsusb
uruchomione sterowniki chyba chodzi o moduły, więc:
lsmod
serwisy oraz demony (czy daemony?) możesz je sprawdzić za pomocą:
ps -aux



kaz9 - 19-05-2007 13:36
Udało mi się skompilować mplayera z obsługą DirectFB, ale jak sie okazało DirectFB wcale nie był potrzebny. Filmy odtwarzają się na pełnym ekranie przy takich ustawieniach:

GRUB:
kernel .... vga=791 video=vesafb:ypan MPLAYER:
clear
mplayer -vo fbdev -vf scale=1024:578 -fs /home/A*avi -msglevel all=-1 -quiet Teraz mam zamiar zainstalować LIRCa i pobawić się z obsługą mplayera i moca za pomocą pilota. Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam :-o
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis