ďťż
 
 
   Routing na Debianie 4.0 z wykorzystaniem HTB albo IMQ
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Routing na Debianie 4.0 z wykorzystaniem HTB albo IMQ





PrEZeS - 03-03-2008 08:02
Cze,
Aktualnie konfiguruje na moim Debianku serwer. Ma on obsługiwać następujące rzeczy: DHCP, FTP, WWW, NAT + QoS. Dwie pierwsze już działają, Apache zostawiam sobie na koniec. Puki co zastanawiam się jak "ugryść" ten podział.

Wygrzebałem w internecie coś takiego http://dug.net.pl/texty/masq.php. I zastanwia mnie jedna rzecz. W linijce
Kod:
# zezwolenie nna laczenie sie z naszym zewnetrznym ip po ssh

jest regułka która wpuszcza pakiety SSH. Jednak mój provider przydziela adresy IP dynamicznie (od razu uprzedzam pytanie, nie zamierzam dzielić neostrady) i nie mogę wpisać tam konkretnego adresu IP. Więc co tam powinno się znajdować??

I jeszcze jedno. Załóżmy że w sieci jest postawiony serwer monitoringu który udostępnia panel kontrolny na porcie 654. Zależy mi żeby ten port przekierować "na zewnątrz" powiedzmy na taki o numerze 987 i wyciąć resztę ruchu z tego komputera (zabezpieczenie przed ew. trojanami). Czy taka reguła będzie poprawna

iptables -A FORWARD -p tcp -s 0/0 -sport 987 -d 192.168.0.100 -dport 654 --state NEW,ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -t nat -p tcp -s 0/0 -d 192.168.0.100 -dport 1:653 --state NEW,ESTABLISHED,RELATED -j DROP
iptables -t nat -p tcp -s 0/0 -d 192.168.0.100 -dport 655:65535 --state NEW,ESTABLISHED,RELATED -j DROP
Co się tyczy natomiast QoS, to niedawno udało mi się zkompilować jądro z wbuduwanym IMQ, HTB i PPPoE (to ostatnie na zapas). Nie mogę jednak nigdzie znaleść wirtualnych urządzeń imqX (miało być ich 15). Zdziwiło mnie jeszcze jedno. W NEXT numer 3/2007 znajduje się artykuł o kolejkowaniu przy pomocy Linuxa, nie ma tam słowa o wymogu kompilacji jądra są tylko przykładowe komendy które konfigurują cały mechanizm (HTB), niestety nic nie mogę z nich zrozumieć. I tu znowu pojawi się lista tego czego za bardzo nie rozumiem i co chciałbym żeby mi wytłumaczono:
-> Mógłby mi ktoś logicznie wytłumaczyć zasadę tworzenia kolejek? Najlepiej jak by miał też ten numer NEXTa, jakoś mało logicznie jest to tam wytłumaczone (...)



Rad - 03-03-2008 13:10

Więc co tam powinno się znajdować?? Pomiń -d (-s też), zostaw samo iptables -A INPUT -p tcp --dport ssh -j ACCEPT



sappa - 03-03-2008 20:35
Polceam zajrzec TU . Swietny opis.

Urzadzenia IMQ musiosz podnisc zeby sie poajwily, a robisz to poleceniem
ip link set imqX up a ruch wychodzacy wrzucasz do IMQ poleceonnkiem
iptables -t mangle -A POSTROUTING -o interfejs -j IMQ --todev X Pozdro



PrEZeS - 03-03-2008 21:01

Więc co tam powinno się znajdować?? Pomiń -d (-s też), zostaw samo iptables -A INPUT -p tcp --dport ssh -j ACCEPT Dzięki... a mógłby się ktoś ustosunkować do reszty?



bzyk - 06-03-2008 23:34
Nie musisz mieć imq aby korzystać z htb. Właściwie nie musisz nawet rekompilować kernela (wystarczy że zainstalujesz pakiet iproute2), czasy gdy trzeba było rekompilować jajco aby używać htb skończyły się w okolicach 2.4.20 - czyli miliony lat temu :) IMQ służy do podnoszenia wirtualnych interfejsów (takich "rurek"), przez które możesz przepuszczać ruch sieciowy - a na tych interfejsach możesz go sobie dowolnie kształtować. Jeśli chodzi o Twoje regułki iptables.. Ja bym to zrobił inaczej; iptables - port_serwera -j ACCEPT a potem iptables -reszta -j DROP. Pamiętaj że w przypadku iptables (poza łańcuchem mangle - gdzie jest odwrotnie), sprawdzanie pakietu zatrzymuje się na pierwszej działającej regule - czyli pakiety które natrafią na -j ACCEPT nie są już dalej sprawdzane (a więc nie trafią do DROP).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis