|
RAID sprzętowy, przenoszenie systemu na większe dyski
lucani - 23-01-2010 11:40
Witam!
Posiadam zestaw, który ma spełniać zadanie małego serwera www:lIntel Core2Duo E8400 @3.00GHz 4 x 1 GB Kingston RAM 160 GB HDD Seagate na "/" 160 GB HDD Seagate na "/var"l
Postanowiłem jednak wymienić płytę główną na trochę ambitniejszą, ze sprzętowym RAID-em - ASUS P5Q Premium (ICH10R).
Zdziwiłem się, że po tak dużej zmianie, Debian (Lenny 5.0.3) wystartował bez problemów. Jedyne co musiałem zrobić, to zmienić w /etc/network/interfaces ,,etc0'' na ,,etc1'' w dwóch miejscach. Jako że Debian przypisał nowej karcie sieciowej kolejny numer. Wszystko działało jak przed zmianą płyty, ale postanowiłem dokupić 4 dyski 320 GB i spiąć je w 2 pary RAID1 (Mirror). Skonfigurowałem je w menu RAID-u (ctrl + i) i pojedynczo klonowałem zawartość źródła na docelowy jeden dysk z pary. Norton Ghost robił to bardzo szybko, więc wolałem klonować dane na każdy z czterech dysków, niż czekać na przebudowę RAID-u po ewentualnym podłączeniu. Muszę także wspomnieć, że partycje zostały powiększone proporcjonalnie, na dwa razy większe, aby wykorzystać całe miejsce większych dysków.
Niestety system nie chciał już wystartować po wymianie mniejszych dysków na RAID. Wyświetla się czarny ekran z napisem:
GRUB _
Jedyne, co można zrobić to reset. Instalacja naprawcza pokazała, że Debian widzi RAID jako osobne dyski. Po użyciu przełącznika:code]dmraid=true[/code]Dopisałem po naciśnięciu klawisza Tab na pierwszej planszy instalacji Debiana, tam, gdzie wybiera się typy instalacji (Ekspert, różne środowiska graficzne). Tym razem instalator rzeczywiście zobaczyła RAID. Problemem było to, że partycja systemowa i var miały flagi:
nie używaj
zmieniłem je na ,,ext3'', partycja swap była w porządku. Po zapisaniu zmian na dysku przeszedłem do instalacji GRUB-a. Przeskoczyłem kilka pozycji w dół, bo pełna instalacja raczej nie wchodzi w grę - Mam ISPConfig 3 i nie chce mi się bawić kolejnych 6 godzin w ustawianie wszystkiego od zera. Niestety GRUB wyświetlił błędem, że nie może się zapisać na partycji systemowej. I tyle, nie wiem co mam dalej robić. Przeczytałem o ręcznej instalacji GRUB-a, ale nie mam o tym zielonego pojęcia - w ogóle jestem jeszcze zielony w Linuksach. Podam materiały z których korzystałem:Bardzo proszę o pomoc.
AdeBe - 23-01-2010 13:37
Pytanie trochę mniej związane z problemem: jesteś pewien, że ta płyta ma sprzętowy RAID a nie tzw. FakeRAID który tylko udaje sprzętowy? Z tego co wiem prawdziwe kontrolery RAID kosztują sporo kasy.
lucani - 23-01-2010 13:50
Caly czas siedze i czytam ... no i rzeczywiście, masz racje, ICH10R to FakeRAID, jako alternatywa właśnie pojawiła mi się karta Adaptec AAR-1430SA, nada się lepiej? Czy uda się jakoś zmusić RAIDa z płyty głównej?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|