ďťż
 
 
   Profesjonalny serwer wydruku
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Profesjonalny serwer wydruku





Rady - 30-06-2007 14:14
Mam taką koncepcje :

Serwer druku oparty na Cups i zarządzający wszystkimi drukarkami i sieciowymi, drukowanie na dowolnej drukarce zawsze odbywa się przez Serwer Cups tzn : aby użytkownik z kompa1 mógł wydrukować na kompie2 gdzie jest udostępniona drukarka najpierw musi wysłać żądanie wydruku do kompa3 ( Cups serwera linux) i dopiero serwer linux przesyła wydruk na drukarkę na kompie2. Gdy komp2 jest wyłączony druk czeka na serwerze (komp3) aż komp2 zostanie włączony.

Chcę to zrealizować w taki sposób :

Udostępniam drukarkę w domenie zainstalowaną na kompie2 tylko dla kompa3 (serwera linux) poczym za pośrednictwem Cupsa udostępniam tą drukarę dla pozostałych kompów w sieci. Komputery mają widzieć tylko drukarki które udostępnię im za pośrednictwem serwera Linux.

Tu moje pytanie czy zda to egzamin w mojej sieci pracującej w domenie NT obsługiwanej przez Sambe.

Proszę o jakieś sugestie, wypowiedzi i rady odnośnie tej koncepcji.



Stawi - 01-07-2007 15:28
Da sie udostepnic drukarke CUPS poprzez Sambe (tak ze ja widza kompy z windowsa bez CUPSforWindows) ale czy sie da w druga strone to nie wiem ;/

Pozatym mam wrazenie ze to nie jest to co chcesz nie mozna nazwac serwerem druku ale routerem/proxy ;) Serwer druku to by bylo jakbys wszystkie drukarki poprzypinal do niego i on by zarzadzal na ktorej drukowac.



joannes - 01-07-2007 19:41
Rady dobrze prawi, powinno się to udać.

Na starym CUPS-ie (<1.2) miałem skonfigurowaną drukarkę sieciową HP 3055 (z LAN), która była udostępniana komputerom z Windows ME, ponieważ z orginalnym oprogramowaniu klienty miały problemy dobić się do niej. Nie było tego problemu z Windows XP, nie wnikam co było przyczyną, tak sobie zażyczył klient (koncówkami zajmował się on sam ;)).

Drukarki z innych systemów podpinasz w CUPS-ie jako drukarki raw.

dodanie drukarki zdalnej



Rady - 01-07-2007 21:39
Dokładnie idea jest taka by wszystkie wydruki z sieci pezechodziły przez serwer linuxa i tam były kierowane na docelowe stanowisko robocze które udostępnia jakąś drukarkę , w razie gdy jakiś print serwer byłby wyłączony wydruk powinien zostać przechowany na serwerze linux, a nie wisieć na stacji roboczej (bo przy wyłączeniu stacji wydruk może zginąć bezpowrotnie) i gdy print serwer zostanie włączony to linux wysyła zapamiętane żądanie wydruku. Po prostu coś w stylu routera jak to nazwał Stawi tylko dla drukarek by żaden wydruk mi nie zginął w sieci.

No pomowie pytanie czy według was przy takim teoretycznym założeniu mogą się pojawić jakieś komplikacje w sieci i czy wogóle ta koncepcja da się zrealizować ?



mlyczek - 02-07-2007 00:04
Jeżeli linux widzi tą sieciową drukarkę z kompa2 (wg oznaczeń z pierwszego posta) i możesz z niej korzystać, to i samba będzie ją widziała, więc może udostępniać. Komputery będą widzieć tylko to co da im samba, jeżeli da się zrobić tak, że drukarkę na kompie2 da się udostępnić tylko dla wybranych userów - czyli w twoim przypadku dla jednego kompa3 (nie wiem, czy tak się da, bo nigdy na windzie tego nie robiłem).

Co do przetrzymywania wydruków: moim zdaniem (jeżeli się mylę to mnie poprawcie, nie jestem do końca pewny tego, czy tak na 100% się dzieje) samba już to robi. W konfigu samby zawsze ustawiasz folder dla drukarki (nawet jeśli udostępniasz ją dla jednego kompa). Po wysłaniu zlecenia wydruku, drukowany dokument trafia do podanego folderu na serwerze linux i dopiero z niego jest drukowany. Jeśli drukarka jest wyłączona (w Twoim przypadku wyłączony jest komp2) ten dokument zostaje na serwerze i czeka na włączenie drukarki. Nie wiem co dzieje się, gdy wyłączy się kompa, z którego szło zlecenie, ale myślę, że ten dokument zostanie na serwerze linux.

Nie wiem tylko jak zachowuje się komp2 (na którym jest domyślam się windows), gdy wyłączona jest drukarka a sam komp chodzi (bo tak też może się zdarzyć).



Rady - 02-07-2007 00:23
W sumie teoretycznie to działa ale w praktyce tego nie stosowałem, nie wiem czy czasem nie przeciąże serwera Linux tym działaniem bo i tak robi już za serwer plików, PDC dla około 30 userów. Co do udostępniania na Winidzie jesli siedzi w domenie to mogę udostępnić tylko dla konkretnego użytkownika, ale chciałbym z Windy udostępnić dla serwera nie usera na serwerze dopiero udostępnić dla wybranych userów (czyli pełna kontrola z serwerka linux).

Co do tego to Cups wysyła żądanie wydruku do drukarki co jakiś czas wiec teoretycznie jesli drukara bedzie wyłączona lub komp2 bedzie wyłączony to wyjdzie prawie na to samo. Prawie bo tu jest pytanie czy komp2 nie przejmie wydruku od serwera jesli przejmie i wydruk zniknie z serwera to przy wyłączeniu kompa2 może zniknąc ten wydruk.

A i jeszcze taki dylemat w jakim stopniu wpłynie to na pracę całego serwera jak Cups bedzie nadawał ciągle żądanie wydruku nie chciał bym żeby praca urzytkowników była przez to bardzo utrudniona.

Może ktoś z forumowiczów zastosował już takie rozwiązanie i może mi udzielić jakiś wskazówek i przeciwskazań co do tego.



Stawi - 02-07-2007 01:29
Jeszce inna opcja jest drukarka z modulem ethernet. W niektorych sytuacjach jest to bardzo dobre rozwiazanie wymagajacego niskiego nakladu pracy, konfiguracji i dodatkowego sprzetu. Niektore drukarki maja to w standardzie, niektore jako modul.
Innym tez calkiem dobrym rozwiazaniem jest sprzetowy print serwer, jednak nie wiem co to dokladnie potrafi bo nie bawilem sie tym.
Wszystko zalezy od tego ile masz drukarek, na ilu faktycznie chcesz drukowac, czy masz juz serwer (w sensie komputer) na printserver czy trzeba takowy kupic. Czesto proste rozwiazania sa dobre bo sa dobre i proste ;) pozatym nieraz tansze - printserwer do jako "skrzynka" to od 200-500zl, a jako "komp" to trzeba liczyc ~1000zl. Pomijajac juz kwestie czasy potrzebnego na konfiguracje.
Podobnie jest z routerami - jesli ma byc poprosty router to kupisz sprzetowy, jak ma robic niewiadomo jakie cuda no to stawiasz linuxa+iptables.



loleq - 02-07-2007 01:52

printserwer do jako "skrzynka" to od 200-500zl, a jako "komp" to trzeba liczyc ~1000zl. Może też być zupełnie odwrotnie: dobry ps >1k PLN a komputer - poniżej 300 PLN, np. jakiś SFF z PIII 800/128MB RAM, która to konfiguracja z palcem w d... obrobi się jako pserwer. Wszystko zależy od potrzeb i tak należy dobrać rozwiązanie. Np. w sieci z drukarkami porozrzucanymi po wielu pomieszczeniach będzie inaczej niż w przypadku bardziej skupionej bazy drukarek. Rozwiązanie oparte o PC z Linuksem ma jeszcze tę zaletę, że daje znaczne możliwości rozbudowy, np. o serwer faksów.



Rady - 02-07-2007 12:21
U minie w sieci pracuje już serwer plików na sambie, i chciałem go jeszcze dopakować by był serwerem druku (chce scentralizować zarządzanie siecią z jednego serwera linux) dla drukarek podłączonych w rożnych pokojach do kompów.



mlyczek - 02-07-2007 13:23

Co do udostępniania na Winidzie jesli siedzi w domenie to mogę udostępnić tylko dla konkretnego użytkownika, ale chciałbym z Windy udostępnić dla serwera nie usera na serwerze dopiero udostępnić dla wybranych userów (czyli pełna kontrola z serwerka linux). W Twoim przypadku po prostu serwer musi być jednym z "użytkowników" w tej domenie i wtedy udostępniasz tylko jemu i wszystko gra. IMO jest to bardzo dobry pomysł, to co tutaj opisałeś z zastosowaniem serwera linux.


tu jest pytanie czy komp2 nie przejmie wydruku od serwera jesli przejmie i wydruk zniknie z serwera to przy wyłączeniu kompa2 może zniknąc ten wydruk. Sprawdź to. Jeżeli masz już udostępnioną tą drukarkę podpiętą do komp2 to wyłącz tą drukarkę i spróbuj coś wydrukować na niej i zobaczysz, czy przejmie ten wydruk na siebie (czyli na kompa2), czy zostanie.



Rady - 02-07-2007 17:50
To jak to zrobić ?? W moim wypadku nie loguję się lokalnie do serwera (jedynie w razie przeprowadzenia konfiguracji) cały czas wszystko uruchamiam przed logowaniem z Init.d wrazie gdyby mnie nie było a prąd by poszedł. W tym przypadku może rozwiązaniem bedzie wprowadzenie jakiejś grupy w Cups, ale szczerze to będę musiał o tym coś nieco poczytać bo zawsze udostępniałem drukarki dla całej sieci.

Od jutra wprowadzam to w życie jak mnie urzytkownicy nie zabiją to znaczy że działa :mrgreen: Jak nie zadziała to będę musiał stawić czoła rozwścieczonym panią z biura ale raz sie żyje 8-)

Jesli wszystko pójdzie dobrze to opisze jak zrobić taki serwer jesli bedą jakieś komplikacje również się odezwe (o ile wcześniej mnie panie z biua nie zlinczują) i napisze co sie dzieje ;-)

[ Dodano: 2007-07-07, 02:55 ]
Wdrożyłem ten pomysł w życie i działa wszystko poza dwiema sprawami :

Gdy komputer z zainstalowaną drukarką jest włączony a drukarka wyłączona serwer linux i tak prześle wydruk do print serwera i wydruk znika z serwera i zostaje przeniesiony do windowsa i tam czeka na drukowanie, po nagłym wyłączeniu windy windows pamięta zadany wydruk i jak włączę drukare drukuje :)

Gorsza sprawa jest z administracją drukarki na print serwerze z poziomu serwera głównego linux, jeśli wydruk zostanie wysłany do Windowsa nie mam możliwości anulowania ani zarządzania kolejkami z poziomu serwera linux bo wtedy Windows przejmuje kolejki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis