|
POCZATEK
vash - 04-08-2007 21:28
Zainstalowalem swiezego debiana etch i mam kilka pytan (w wiekszosci podstawowych) zwiazanych z obsluga systemu.
mam AMD64 1GB RAM GeForce 7300GT TOP karta sieciowa Attansic(R) L1 Gigabit Ethernet Adapter (zintegrowana) karta WiFi Pentagram Lite (realtek8185)
posiadam 4plytki DVD z debianem
1.jak zainstalowac wersje pod AMD64 i czy wogole warto? (narazie mam i386) 2.jak instalowac sterowniki pod debianem? roznego rodzaju (z rozszerzeniem .deb potrafie)
narazie zabralem sie za siec z kabla. mam karte zintegrowana z plyta ASUS M2V, na plytce sa sterowniki do linuxa, mi jednak nie udaje sie zastosowac do instrukcji zawartej w nich. oto co mi wychodzi
luc@freedom:~/sterowniki/LinuxDrivers/LAN$ su Password: freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN# ls atl1.7 atl1.spec ldistrib.txt license readme release_note.txt src freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN# cd src freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# ls at_ethtool.c at_hw.c at_main.c at_param.c drv_ioctl.h kcompat.h at.h at_hw.h at_osdep.h at_test.c kcompat.c Makefile freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# make install Makefile:114: *** Compiler not found. Stop. freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# dolaczam plik readme
3.jesli juz udaloby mi sie zainstalowac karte sieciowa to w jaki sposob ja skonfigurowac? gdzie co wpisac? posiadam router w domu wiec wszystkie dane moge z nigo wyciagnac, ewentualnie pozmieniac cos w ustawieniach...
z gory dziekuje za pomoc:)
Czocher - 05-08-2007 00:29
1. Trzeba ściągnąć odpowiednie płyty instalacyjne. Ty masz ściągniętą wersję dla i386, dla AMD64 są inne płyty instalacyjne. Jedni mówią, że warto inni, że nie, musisz sam ocenić. Poczytaj forum jest trochę tego. Gdybym sam miał procesor w tej architekturze zainstalował bym system 64 bitowy. [link do obrazów AMD64] 2. Większość sterowników jest od razu w jądrze. (Sprawdzałem u siebie czy sterownik do twojego sprzętu jest i był [mam jądro 2.6.22].) 3. man ifconfig
PS. A tak poza tym wpisz w konsoli: su -c "apt-get install build-essential"
Polecenie te zainstaluje kompilator wraz z dodatkowymi pakietami. Wtedy spróbuj kompilacji sterownika karty sieciowej (w razie jakby nie było go w jądrze).
vash - 05-08-2007 01:50
cd.1 rozumiem. ale ja posiadam rowniez plytke z instalacja multiplatform (i386, amd64, pcpower). jest w niej napisane ze jest mozliwosc zainstalowania systemu na amd64. jednak przy wpisaniu "installgui" domyslnie jest ustawiony instalator i386. da sie jakos to zmienic?
cd.2 odnosnie jadra. skad je pobrac? i jak zainstalowac? i czy samo zainstalowanie jadra rozwiaze sprawe? tzn. czy bede jeszcze musial cos konfigurowac? czy sama instalacja jadra wszystkie sterowniki i sprzet wykrywa sama
cd.3 kompilacja sterownika polega na wpisaniu tych polecen ktorych uzylem wczesniej? a mianowicie
make make install ?
wiem ze dla wiekszosci jest to banalne ale ja jestem jeszcze zielony w linuxie wiec prosilbym o wyrozumialosc:)
pozdrawiam
Deathman - 05-08-2007 02:41
Mozesz zainstalowac nowsze jądro z repozytorium, bądz własnorecznies skompilowac (cięższa metoda). Nic nie bedziesz musial konfigurowac, jedynie przeinstalować sterowniki od karty graficznej (jeżli takowe już zainstałowałeś)
Z tego co widzę, to tak jak powiedziałeś
make make install
Zwróc jednak uwage na to, zeby kompilacja przebiegla bez problemow (błędów)
pavbaranov - 05-08-2007 10:21
cd.1 rozumiem. ale ja posiadam rowniez plytke z instalacja multiplatform (i386, amd64, pcpower). jest w niej napisane ze jest mozliwosc zainstalowania systemu na amd64. jednak przy wpisaniu "installgui" domyslnie jest ustawiony instalator i386. da sie jakos to zmienic?
Jeśli można wiedzieć - skąd masz te płyty i z której instalujesz? Jeśli jest to Linux+, to multiplatformowa jest DVD4. Sprawdź zresztą - płyta, która ma wersję dla AMD64 ma katalog install.amd
cd.2 odnosnie jadra. skad je pobrac? i jak zainstalowac? i czy samo zainstalowanie jadra rozwiaze sprawe? tzn. czy bede jeszcze musial cos konfigurowac? czy sama instalacja jadra wszystkie sterowniki i sprzet wykrywa sama
Hmmm... jak na razie, to po co? Jak sam piszesz - zaczynasz dopiero z linuksem, więc - jeśli tylko się da - pozostań przy tym (przynajmniej na razie) co daje dystrybucja. Etch jest bardzo stabilny, więc jeśli zadziała nie będziesz miał z nim problemów, które na 90% się zaczną jak - nie wiedząc co robisz - zaczniesz coś zmieniać. Jądro można wziąć albo z repozytoriów, albo z kernel.org i jego mirrorów.
cd.3 kompilacja sterownika polega na wpisaniu tych polecen ktorych uzylem wczesniej? a mianowicie
make make install ?
Kompilacja polega na tym, że kompilator kompiluje kod ;) Same polecenia, które przytaczasz nie na wiele się zdadzą, jeśli nie masz kompilatorów niezbędnych do zbudowania "programu". Czocher podał Ci co potrzeba - w Twoim systemie nie istnieją kompilatory (masz to zresztą wyraźnie napisane: Compiler not found).
Nv. IMO - znajdź płytkę na AMD64, albo ściągnij tylko wersję dla AMD64. Podłącz komputer do sieci i spróbuj instalacji. W większości przypadków otrzymasz system, który będzie pracował, wraz z ustawioną siecią (ethernet) itd. Większość zwolenników debiana instaluje system bazowy, a następnie dogrywa co chce, w Twoim przypadku od razu zainstalowałbym jakieś środowisko graficzne (będzie to bodaj GNOME). Potem możesz jeszcze doinstalować następne rzeczy. Następnie przyjdzie czas na wifi, bo jej obsługa nie zainstaluje Ci się automatycznie. Reszta natomiast najprawdopodobniej tak. Trzeba tylko uważnie odpowiadać na pytania zadawane podczas instalacji. Jeśli chodzi o kartę LAN - po zainstalowaniu Debiana, działała Ci sieć? Prawidłowo odpowiedziałeś na pytania instalatora związane z jej podłączeniem? Jeśli tak, to w zasadzie nie masz po co kompilować dostarczanej przez producenta. I jeszcze - jakie sterowniki chcesz instalować. Generalnie występują one w 3 rodzajach: - paczek dla danego systemu (dla Debiana, Ubuntu i innych jeszcze - deb, dla Fedory, Mandrivy i innych - rpm, itd.) - instalacja jest banalna, albowiem system zawiera odpowiednie narzędzia umożliwiające ich instalację. - plików binarnych (często *.bin), gdzie po ewentualnym nadaniu wykonalności, program zainstaluje się w systemie po jego wykonaniu - programów do samodzielnej kompilacji - taki przykład masz ze sterownikami do swojej karty LAN. Tu trzeba przede wszystkim bardzo uważnie przeczytać wszystkie INSTALL, README itp. oraz posiadać odpowiednie narzędzia. Generalnie jednak niekoniecznie dostarczane przez producentów sterowniki muszą działać lepiej od tych, które są zawarte w dystrybucji, zatem jeśli coś działa, może lepiej przy tym pozostać?
vash - 05-08-2007 13:59
posiadam plytki z Linux+. probowalem zainstalowac wersje dla AMD64 jednak nie znalem polecenia. wystarczy wiec ze wpisze install.amd? czy musze gdzies pogrzebac?
problem jest w tym ze ta dystrybucja nie wykrywa mi sterownikow karty sieciowej (o wifi juz nie wspomne) a system bez sieci to nie system:) wiec albo zainstaluje sterowniki do sieciowki, albo wezme jadro ktore samo mi ta karte wykryje. najpierw sprobuje zainstalowac sterowniki samej karty, jednak jak sie nie powiedzie to niebedzie wyjscia:)
podczas instalacji nie wykrylo mi katry Ethernet niestety i z tym wlasnie mam problemy:) pytan odnosnie sieci nie bylo (z oczywistych wzgledow)
za jakas godzine bede mial dostep do kompa i sprobuje zainstalowac sterowniki do karty wedlug wskazowek Czochera
su -c "apt-get install build-essential"
[ Dodano: 2007-08-05, 17:28 ] zastosowalem sie do zalecen czochera ael wyskakuja mi bledy
freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# make make -C /lib/modules/2.6.18-4-k7/build SUBDIRS=/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src modules make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.18-4-k7' CC [M] /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.o In file included from /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:1: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at.h:75:5: warning: "DBG" is not defined /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:110: warning: initialization from incompatible pointer type /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c: In function ‘at_tso’: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2477: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2498: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c: In function ‘at_xmit_frame’: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2735: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ make[2]: *** [/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.o] Błąd 1 make[1]: *** [_module_/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src] Błąd 2 make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.18-4-k7' make: *** [default] Błąd 2 freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# make insta;; bash: syntax error near unexpected token `;;' freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src# make install make -C /lib/modules/2.6.18-4-k7/build SUBDIRS=/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src modules make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.18-4-k7' CC [M] /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.o In file included from /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:1: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at.h:75:5: warning: "DBG" is not defined /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:110: warning: initialization from incompatible pointer type /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c: In function ‘at_tso’: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2477: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2498: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c: In function ‘at_xmit_frame’: /home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.c:2735: error: ‘struct skb_shared_info’ has no member named ‘tso_size’ make[2]: *** [/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src/at_main.o] Błąd 1 make[1]: *** [_module_/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src] Błąd 2 make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.18-4-k7' make: *** [default] Błąd 2 freedom:/home/luc/sterowniki/LinuxDrivers/LAN/src#
i o co chodzi?
aha i mam pytanie odnosnie instalacji kernela 2.6.22 jak to zrobic?:)
sciagnalem plik, rozpakowalem, uzylem polecenia make (pod koniec wyskoczyly bledy) a potem make install (to nie wlaczylo sie wogole)
poradzcie mi cos...
pavbaranov - 05-08-2007 21:54
poradzcie mi cos...
Po pierwsze, nie zrozum mnie źle - pewnie każdy to przechodził ;) - wiele informacji znajdziesz na: http://newbie.linux.pl Po drugie - skoro nie wiesz nic o budowaniu pakietów ze źródeł... zostaw to sobie na jak najpóźniej, kiedy już chwilę się pobawisz i będziesz wiedział co potrzebne do kompilacji. Inaczej będziesz się zniechęcał do linuksa, a szkoda, bo np. Debian, w porównaniu do miłościwie nam panującego systemu, to jakość w porównaniu z jakoś. Cóż, wydaje mi się z drugiej strony, że - z pewnego punktu widzenia - łatwiejszą dla Ciebie byłaby taka dystrybucja, która w większym stopniu jest w stanie robić różne rzeczy za Ciebie (SuSE, Mandriva, (K)Ubuntu itp.) Po trzecie - kernel w wersji 2.6.22 masz np. w repozytorium unstable (czyli Sid) - może zobacz sobie w sąsiednim wątku, jak zainstalować repozytoria do Sida, włącz je, zainstaluj np. Synaptikiem (bo będzie Ci najłatwiej) - nowe jądro w wersji 2.6.22, potem wyłącz te repozytoria i zobacz czy masz możliwość skonfigurowania sieci. No, chyba, że... chcesz inaczej.
Na pytanie jak istalować dla AMD64 z płyty multiplatformowej nie odpowiem Ci (oprócz tego, że z DVD4, a nie DVD1 w przypadku płytek z Linux+), bo nie mam tego układu na swoim komputerze, a nie pamiętam. Jeśli będziesz cierpliwy, to zobaczę, ale chwilę możesz poczekać ;) Pewnie gdzieś na forum też znajdziesz.
vash - 05-08-2007 23:57
synapticiem sie juz bawilem... ale mam pytanie... jak dodac do niego jakies paczki ktore np. mam na twardym dysku? w formie tar lub jakiejkolwiek innej...ale nie w formacie deb.
da sie to zrobic?
Deathman - 06-08-2007 00:08
Synaptic obsluguje tylko paczki .deb...
pavbaranov - 06-08-2007 00:20
synapticiem sie juz bawilem... ale mam pytanie... jak dodac do niego jakies paczki ktore np. mam na twardym dysku? w formie tar lub jakiejkolwiek innej...ale nie w formacie deb
Synaptic jest graficzną nakładką na apta, więc obsługuje te same typy "plików". Innymi słowy zainstalujesz nimi to co ma rozszerzenie *.deb. Tar, to jest coś spakowane tarem. Popatrz na tę stronę newbie. Naprawdę łatwo.
"Pliki", które nie będą miały rozszerzenia deb, nie zainstalujesz tak prosto, choć paczki rpm, czy dla slacka można spróbować zamienić na debianowe np. alienem (jeśli ktoś chce). Jeśli masz coś na na HDD to to coś może być przeróżną rzeczą. Trudno niestety domniemywać co to jest. Zostaw na razie te paczki w diabły. Samych paczek dla Debiana w oficjalnych repozytoriach jest ponad 18 tys. arczy dodać odpowiednie wpisy w pliku /etc/apt/sources.list i masz do nich dostęp. Nie wystarczy Ci tylu programów? Ręczę, że wielu z nich i tak nie wykorzystasz. Natomiast jeśli w istocie będziesz musiał coś skompilować, to przede wszystkim czytaj te pliki w paczkach, o których wyżej pisałem. Tam najczęściej jest wszystko opisane. Jeśli coś nie działa, to trzeba się zastanowić co. Niekiedy jest to coś w miarę prostego (brak kompilatora, bo zapomniało się zainstalować), ale niekiedy, proces kompilacji bywa bardzo żmudny i nie daje spodziewanych efektów. BTW: Wiesz co masz w tych tarach? Do czego to służy? Nie ma paczek z tymi samymi aplikacjami?
dawideo - 15-08-2007 10:42
A ja mam takie pytanko. Wyczytałem z forum że nie zaleca się mieszanie apt-get z aptitude. W konsoli kożystanm z aptitude, ale czasem również instaluje z sinaptic-a. A jeśli dobrze rozumiem synaptic jest nakładką apt-get. Pytanie moje czy w ten sposób moge coś "złego" zrobić mojemu systemowi???
Deathman - 16-08-2007 00:21
Nie zrobisz nic złego..najwyżej zostaną Ci jakieś smieci na dysku, po nieużywanych pakietach. Btw, skoro potrafisz korzystać z aptitude, to po co korzystać z Synaptic'a?..
Rad - 16-08-2007 10:50
moge coś "złego" zrobić mojemu systemowi???
Złego nie, ale aptitude może ześwirować i będzie chciało usunąć pół systemu :).
dawideo - 16-08-2007 17:25
Czy potrafie??? tego nie wiem "aptitude install <nazwa_pakietu>" Problem w tym że nie znam wszystkich nazw pakietów a więc czasem wchodze sobie w Synaptic-a wpisuje to co mnie interesuje i instaluje i mam (tak jest łatwiej). Rad TO żeś wykrakał: wykonałem komende "aptitude install -f" i zamiast uważnie przeczytać co się dzieje kliknołem "Y" a potem straciłem 1,5 GB danych :-P jeszcze nie wiem co dokładnie ale juz zauważyłem brak Superkaramby, Amoraka, i paru innych
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|