ďťż
 
 
   oznaczenia dysków po kompilacji jądra
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

oznaczenia dysków po kompilacji jądra





dev246 - 15-03-2010 10:11
Witam

Mam w komputerze dwa dyski sata i jeden ata, są wykrywane jako sda, sdb oraz hdc.
Następnie kompiluje sobie jajko sposobem Debiana i po instalacji nowego jajka, po pierwsze system zaczyna widzieć dysk hdc jako sda (a pozostałe jako sdb i sdc). Co nie byłoby problemem jeśli wystarczyłoby zmienić tylko fstab, ale jeśli nawet zmienię fstab i w menu.lst to i tak wywala mi się grub, który tak jakby widzi fstaba z chwili kompilacji jajka a nie z obecnego fstaba.
Czy ktoś wie jak to zmienić żeby odczytywany był aktualny fstab? Ewentualnie, którą opcje w konfiguracji jajka aby dyski na ata nie były widziane tak samo jak na sata?



mesiu84 - 15-03-2010 12:37
Nie korzystam z gruba, ale wydaje mi się, że pewnie chodzi właśnie o modyfikację tych 2 plików. Możliwe że masz jakiś problem z konfiguracją gruba. Miałem kiedyś podobną sytuację jak przeszedłem z jądra dystrybucyjnego na jądro 2.6.6 kompilowane przeze mnie, wtedy dyski SATA pozmieniały mi się z hde i hdf na sda sdb. Wtedy pomogła edycja pliku fstab oraz lilo.conf, więc pewnie u ciebie będzie identyczna sytuacja.



dev246 - 15-03-2010 13:48
To właśnie pozmieniałem fstab i menu.lst tak aby już rozpoznawał te dyski jakos sda , sdb i sdc i grub wywala mi się już tak jakby po zainicjowaniu rozruchu , mam wtedy dostęp do systemu plików w trybie ro i w nim jest tak jakby stary fstab, nie wiem czy on się jakoś do tego vmlinuz dorzuca podczas generowania instalki jądra ?. No a najprościej będzie zmienić opcje w konfiguracji jajka i wygenerować je jeszcze raz, tylko gdzie jest ta opcja ?



ryba84 - 15-03-2010 18:54
Jaka wersja debiana?



dev246 - 15-03-2010 19:45
Wersja 5.04 ale już udało mi się rozwiązać problem. Trzeba było poza fstab i menu.lst zmodyfikować także mtab



fnmirk - 15-03-2010 23:14
dev246, poszukaj na forum lub w internecie co to jest sterownik dysku twardego libata.



mesiu84 - 16-03-2010 08:16
Tak poza tematem, nie jest przypadkiem tak, że wpisy w pliku mtab tworzą się automatycznie podczas montowania jakiegoś zasobu?



dev246 - 16-03-2010 15:31
Dokładnie tak jest, tylko nie wiem czemu grub lub mini system, który się uruchamia w pierwszej fazie ładowania odczytuje mtab zamiast fstaba.



fnmirk - 16-03-2010 22:14
dev246, zajrzałbyś do jakiegoś podręcznika systemowego. Np.: man mount Wystarczy też przejrzeć pierwszy odnośnik po wpisaniu hasła mtab w Google (Wikipedia).



dev246 - 17-03-2010 12:01
Ostatniego posta nie rozumiem za bardzo.
Po pierwsze zanim napiszę coś na forum sam staram się znaleźć odpowiedz po pierwsze przy użyciu podręcznika systemowego, a po drugie Google bo zazwyczaj jest to dużo szybsze.

Jeśli chodzi o manual to: Plik /etc/fstab (zobacz fstab(5)),  może  zawierać  wiersze  opisujące,
      jakie  urządzenia  gdzie  są  zazwyczaj  montowane i przy użyciu jakich
      opcji. Plik ten może być używany na trzy sposoby:

      (i) Polecenie
              mount -a [-t typ]
      (zwykle podawane w skryptach startowych) powoduje zamontowanie  wszyst-
      kich  systemów  plików  (danego  typu) wymienionych w fstab, poza tymi,
      których wpisy  zawierają  słowo  kluczowe  noauto.  Podanie  opcji  -F
      spowoduje,  że  mount  się  rozdzieli na kilka procesów, tak że systemy
      plików będą montowane równocześnie. Jedyne co znalazłem w podręczniku systemowym odnośnie startu systemu, które wskazuje właśnie na to że partycje są odczytywane z fstaba
Google:
Plik mtab ( mounted file systems table,  tablica zamontowanych systemów plików)
występuje w systemach z rodziny Unix, znajduje  się zwykle w katalogu /etc i zawiera listę zamontowanych  systemów plików.
Plik ten ma format bardzo podobny do pliku fstab i jest  automatycznie
 modyfikowany podczas użycia polecenia mount. Jak dla mnie to jest jasno napisane, że to jest tablica zamontowanych systemów plików czyli w połączeniu z podręcznikiem sugeruje, że to właśnie fstab powinien być przetwarzany przy starcie systemu i to co on zrobić powinien wrzucone do mtab.
A moje pytanie brzmiało, czemu u mnie przy zmianie jądra, która zmieniła oznaczenie dysków ata w dev na rozpoznawane tak samo jak sata, czyli /dev/sda zamiast /dev/hda i zmodyfikowaniu pod to fstaba, system nie ruszał tylko widział stare wpisy fstaba przy ładowaniu a dopiero po zmianie mtab ruszył bez problemu.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis