|
Laptop zgodny z linuksem
andqur - 11-09-2007 17:50
Witam Planuję zakup laptopa na którym zainstaluję debiana. Jednak, żeby zaoszczędzić sobie nerwów z instalacją i konfiguracją to szukam takiego laptopa, który będzie lubił linuksa a w szczególności: - wifi obsługiwane natywnie (ndiswrapper nie wchodzi w grę) - karta graficzna przy której nie trzeba kombinować jak uruchomić akcelerację 3d na co jeszcze zwrócić uwagę i co możecie polecić
ponton - 11-09-2007 18:03
Ja polecam HP nx7400.
Do wifi są w repo otwarte sterowniki ipw3945, akceleracja 3D jest bezproblemowa.
Stawi - 12-09-2007 18:20
Wifi - koniecznie cos na wspomnianym ipw3945 bo dziala bez problemow (niczym stary i dobry rtl8139 na ethernet) Grafika - nVidia bo daja dobre drivery, ATI.. planuje sie otworzyc (od roku?) i jakos im to nie idzie. Wbudowane typu Intel GMA nie wiem, ale jak chcesz 3D to i tak one nie potrafia duzo - chociaz, gralem w Tomb Raidera (najnowszego) u kumpla na GMA 950 i chodzil nawet nawet ;) Zalezy do czego potrzebujesz, osobiscie polecam osobne uklady. ACPI - czyli zarzadzanie energi i tego typu bajery (sciemnianie ekranu, uspienie, hibernacja). Niektore laptopy (np. Asus) maja z tym duze problemy. Nie tyle ze nie dziala, co nawet czasem zawiesza kompa. Producent - odradzam FSC, Acer, Techmex i inne wynalazki z dolnej polki, chyba ze czeste wizyty w serwisie i koniecznosc zmiany laptopa za 2 lata bo sie rolecial nie jest dla ciebie problemem. Wspomniany HP jest dobry zarowno model jak i producent, pozatym HP wspiera Open Source wiec mysle ze nie bedzie problemow z niczym. Osobiscie mam Asusa F3JR i jestem bardzo zadowolony ale z linuxem sa problemy (wspomniane ACPI). Jednak mnie to nie rusza bo laptopa mam dla łindowsa a linuxa tam tylko na test dalem ;)
Polecam wybrac sobie 2-5 modeli ktore spelniaja twoje wymagania i potem szukac za informacjami o (nie)kompatybilnosci z linuxem na googlu i na http://www.linux-laptop.net/
I calkowicie ogolnie jak moge cos doradzic specyfikacje: - Core2duo, najlepiej Santa Rosa (T7x00, gdzie x jest NIE PARZYSTE: 1, 3, 5..) - ramu 1gb w jednej kosci (zeby dalo sie dolozyc druga bez koniecznosci sprzedazy 2x512) albo odrazu 2x1gb. Przy dokupywaniu sprawdz jaka masz, zeby kupic zgodna na tyle zeby na dual-ddr lecialo. - dysk z FDE (Full Disk Encryption - szyfrowanie w locie z poziomu "sprzetowego" nie wymaga nic od systemu operacyjnego i nie powoduje [zauwazalnie] wolniejszej pracy) - ekran dobrze sie zastanow nad rozmiarem.. Noszenie 15.4" jest meczace (laptop + bateria + zasilacz + myszka + pare bajerow + torba = ~5kg) - port com/lpt - wiekszosc laptopow nie ma ;) Tak wspominam bo potrzebuje port COM - za pare zlotych (~20) mozna kupic przjsciowke USB -> COM - port pcmcia/express card -> no dosyc istotna rzecz co jest zwlaszcza jak masz jakies uzadzenia, jesli nie to bierz expressa - przygladnij sie uwaznie konstrukcji. Zawiasy od ekranu maja byc solidne, klawiatura sie nie chwiac cala jak piszesz, obudowa na tyle solidna ze nie skrzypi cala przy otwieraniu. Inaczej przy intensywnym uzytkowaniu duzo z niego nie zostanie ;) - milym bajerem sa wszelkiego typu "wbudowacze" jak bluetooth, kamera, czytnik kart, itd ;) Niby zadko sie korzysta, ale jednak lepiej wrzucic w laptopa pare zlotych wiecej niz potem dokupywac i nosic dodatkowe urzadzenia i zajmowac porty USB.
Sorry jak mowie o rzeczach ktore wiesz, ale moze sie komus przyda ;)
velmafia - 12-09-2007 19:13
tydzień temu kupiłem HP nx7300 i działa wyśmienicie pod Debianem, poza jednym małym szczegółem - po zamknięciu lapka przechodzi w stan uśpienia, a po wybudzeniu go nie chce wstać wi-fi (sterowniki natywne), pewnie to kwestia konfiguracji, ale to temat na inną dyskusję.
myślę że śmiało mogę polecić go (lub nx7400, bo to właściwie jego nowszy odpowiednik) jako lapka pod GNU/Linuksa.
aloha
Mentus - 28-09-2007 12:03
Odświeżę trochę temat. Miał ktoś do czynienia z laptopami Della i Debianem?
siewiex - 28-09-2007 12:41
Jakis czas temu instalowalem Debiana na Dellu D600 i z tego co pamietam, wszystko czego urzywalem dzialalo. ACPI raczej bezproblemu matryca ściemniala sie w zaleznosci czy urzywalem baterii czy zasilacza, Alsa bez problemu, wifi (ipw2100) dzialalo ale moduly kompilowalem przy pomocy module-assistance a zrodla i firmware mozna bylo bez problemu dostac. CpuFreq dzialal bardzo ladnie, sam ladowal moduly speedstep-centrono i ladnie wykrywal wszystkie mozliwe czestotliwosici, X'y bez problemowo (rozdzialaka 1400x1050) jedynie nie udalo mi sie uruchomic akceleracji sprzetowej, kozystajac ze sterownika ati z repo (ale nawet nie spedzilem nad tym wiele czasu poprostu zainstalowalem, zobaczylem ze nie dziala i zostawilem ;-) ), laptop temten nie mial modulu bluetooth wiec nie testowalem... ale podejrzewam ze nie ma problemu na linuxie z takimi stuffami (na toshibie a100 dziala zaraz po zainstalowaniu, tak samo czytnik kart SD), klawisze funkcyjne z tego co pamitam tez dzialaly.
Jakbys mial jakies pytania, to pytaj moze akurat bede potrafil pomoc. Pozdrawiam
pavbaranov - 28-09-2007 19:02
Wifi - koniecznie cos na wspomnianym ipw3945 bo dziala bez problemow (niczym stary i dobry rtl8139 na ethernet)
Niekoniecznie ;) Atheros AR5005G w F-S Amilo Pro 3515 - działa znakomicie z wykorzystaniem madwifi. W poprrzednim miałem Broadcoma BCM43xx - nie było to najlepsze rozwiązanie, ale na starym kernelu (wybaczcie nie pamiętam już którym) działało tylko przez ndiswrappera, na Mandrivie 2007 działało już z natywnymi sterownikami i też bez problemów.
Mentus - 30-09-2007 11:55
Jakbys mial jakies pytania, to pytaj moze akurat bede potrafil pomoc. Pozdrawiam
Narazie tylko profilaktycznie pytam :-D Szykuję się właśnie do zakupu i myślę o Dellu i chciałbym poznać opinie na ten temat.
mc666 - 01-10-2007 10:38
grafiki, wifi i inne peryferia (no moze poza czescia kamerek) da sie w miare skutecznie zainstalowac na wiekszosci modelach laptopow. szczegolna uwage trzeba zwrocic na obsluge ACPI. nie ma nic przyjemnego w np ciaglej pracy wiatraczka mimo ze wszystko inne dziala znakomicie... wiem z doswiadczenia, posiadam amilo pro v2035, zainstalowalem wifi, zainstalowalem openchrome, pcmcia dziala jak nalezy, rozdzielczosc ekranu jest jak nalezy, wifi na broadcam dziala nawet w "trybie" packet injection ale mimo kilku tygodniu walki z ciagla praca wiatraczka (proby wgrania niby poprawionej tablicy dsdt) nic nie daly co tak wlasciwie uniemozliwia codzienna prace pod linuxem.
tak wiec jesli ktos chce uzywac linuxa na co dzien, moze niech lepiej zamiast doboru karty wifi, zwroci uwage jak radzi sobie z oszzedzaniem energii
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|