ďťż
 
 
   Jak przyspieszyć Debiana Lenny?
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Jak przyspieszyć Debiana Lenny?





Kas - 20-11-2007 21:49
Ponieważ posiadam stary komputer chcę przyspieszyć działanie mojego Debiana Lenny. Słyszałem, że np. Arch jest szybszy, ale ja nie chcę zdradzać Debiana. Dodam, że obecnie korzystam z XFCE 4.4.1. Oprogramowanie instalowane z repozytoriów przez Aptitude. Jak łatwo przyspieszyć system?[/center]



kodzik - 21-11-2007 00:09
pierw mozesz zainteresowac sie rcconf i powylaczac zbedne daemony na starcie..

mozesz sprobowac lzejszych srodowisk graficznych (choc xfce nie jest wcale kobyla..) np fluxbox

imho gtk jest szybsze niz qt wiec instaluj programy pisane pod gtk (albo tak jak ja w wiekszosci na ncurses:P)

rowniez dobrym rozwiazaniem jest instalacja debiana poprzez net-install instalujac tylko to co chcesz a nie to co z gory jest narzucone

nawet kde mocno odchudzone jest wzglednie szybkie.. gnome ogolnie jest kobyla(jak i kde.. tyle ze wieksza:))

mimo wszystko polecam fluxbox'a + programy konsolowe (sam posiadam laptopa ktory demonem szybkosci nie jest.. i kombinacja fluxbox+programy konsolowe pisane na ncurses takie jak MOC[winamp], weechat-curses[irc], ekg2[jabber/gg] i naprawde system dziala bardzo sprawnie)



Rad - 21-11-2007 00:28
Możesz pobawić się apt-build - czyli kompilowanie ze zoptymalizowanymi flagami :).



kodzik - 21-11-2007 01:40
mysle ze poki co apt-build nie ma sensu.. duzego wzrostu wydajnosci nie odnotowuje sie.. a szkoda



Kas - 21-11-2007 13:39
Ja zawsze instaluję Debiana z płyty net-install. Używam XFCE i programów pisanych z użyciem GTK. Mimo to szukam czegoś szybszego. Nie chcę zdradzać Debiana na rzecz Archa. :-) Nie słyszałem o wersji Debiana na i686. Może taka istnieje? Z tego co wiem po każdej aktualizacji musiałbym znowu robić Apt-build. Jakieś pomysły na skuteczne przyspieszenie Debiana Lenny.



witek - 21-11-2007 13:56
Z forum Ubuntu

zaciekawiles mnie wiec zrekompiluje kernel , nie przewiduje problemow, dam info jakie efekty

EDIT:
Dobra , skomilowalem kernel ! z wszystkimi bajerami, okroiłem go maksymalnie , wiecej mi zajela konfiguracja kernela (ponad 1,5 h) niz kompilacja . Jakie efekty ?

... jest skok wydajności i to spory .nie potrafie powiedziedziec na ile to jest wynik komilacji pod architekture a na ile moje wywalanie smieci. System staruje szybciej (to napewno z powodu usunietych modolow ) , ale srodowisko graficzne hula jak glupie (tak bylo), lepiej zarzadza czasem procesora ! (to mnie szczerze powiedziawszy zdziwilo ) i ogolnie jest lepiej . Najwiekszy skok widze przy okazji ladowania programow ! to sie odbywa zdecydowanie szybciej.

chociaż dalej jestem zdania ze optymalizacje powinno sie zaczac gdzie indziej.

tak przy okazji , kompilacja jest zautomatyzowana w tak wielkim stopniu ze szok, srednio kumaty użytkownik linuxa powinien sobie z nia poradzic . Jaki z tego wniosek ? chcesz to sie baw przy okazji sporo sie nauczysz , bedziesz musial dobrze poznac swoj sprzet i bedziesz mial mnóstwo frajdy
klik



kodzik - 21-11-2007 15:57
co racja to racja.. kompilacja kernela daje duzego kopa (wystarczy nawet tylko zmienic architekture procka)



qbsiu - 21-11-2007 18:24
Ja np. zawsze kompiluję "swoje jajo" przez co system działa wydajniej. ;-)
Pozdrawiam!



Kas - 21-11-2007 21:33
Z tego co wiem to podczas aptitude dist-upgrade nowe jądro też jest kompilowane tylko, że z domyślnymi ustawieniami i na architekturę i386. Czy da się tak skonfigurować Aptitude, aby on od razu kompilował na i686 i ewentualnie usuwał zbędne moduły?



kodzik - 21-11-2007 21:50
Wątpię.. poza tym przecież kompilacja jądra wcale nie jest trudna!

na dodatek jeśli zrobisz to metodą debiana to już w ogóle bajka:)



qbsiu - 21-11-2007 22:04

Z tego co wiem to podczas aptitude dist-upgrade nowe jądro też jest kompilowane tylko, że z domyślnymi ustawieniami i na architekturę i386. Czy da się tak skonfigurować Aptitude, aby on od razu kompilował na i686 i ewentualnie usuwał zbędne moduły? ÂŹle mówisz, aptitude nic nie kompiluje, on pobiera i instaluje gotowe paczki deb.
Kompilacja oczywiście jest przyjemna ;-)

na dodatek jeśli zrobisz to metodą debiana to już w ogóle bajka:) ÂŚrednio na jeża - jak kto lubi. Można sobie zbudować paczkę - plusy są, ale ja nie widzę w tym nic ciekawego :-)



kodzik - 21-11-2007 23:04
mysle ze dla kogos kto nigdy w zyciu nie kompilowal jadra metoda debianowska jest latwiejsza

ale to moje zdanie



Yampress - 22-11-2007 06:40
tu masz kompilacje jądra 2 metodami
oczywiście możesz z aktualnym jajkiem robić takim jakim masz w distro lub
jak w tym przykładzie ściągnąc nowsze



qbsiu - 22-11-2007 07:29
Kompilacja kernela daje wiele. Chociażby szybszy start systemu.



Kas - 22-11-2007 14:35
Skoro Aptitude zawsze pobiera gotowe pakiety deb to czy jest jakieś inne narzędzie? Czy istnieje odpowiednik Aptitude pobierający kod źródłowy programów, a następnie automatycznie kompilujący program z domyślnymi flagami, ale na wskazaną architekturę?



pioki - 22-11-2007 14:56
Witam.

Czy istnieje odpowiednik Aptitude pobierający kod źródłowy programów, a następnie automatycznie kompilujący program z domyślnymi flagami, ale na wskazaną architekturę? Możesz spróbować apt-build.



Kas - 22-11-2007 22:15
Przeczytałem ten artykuł i jak rozumiem mogę zastąpić w pełni Aptitude poprzez apt-build. Instaluję system z płyty netinstall, następnie apt-build, konfiguruję pod moją architekturę i potem instaluję/aktualizuję/usuwam całe oprogramowanie poprzez apt-build. Tak?

Właśnie przetestowałem. Rzeczywiście instaluje, ale z jakimiś durnymi zależnościami. Chce instalować wszystko jak leci. Czy istnieje jakaś metoda, aby instalował z takimi samymi zależnościami jak Aptitude?



Rad - 23-11-2007 00:40

z jakimiś durnymi zależnościami. Z jakimi np.? Może akurat te zależności potrzebne są do kompilacji pakietu.



Kas - 03-12-2007 14:49
W nocy robiłem apt-build world na mojej maszynie. Partycja / (bez /home) urosła z 1.3 do 3.1 GB.
Został zainstalowany min. Lynx.

Podam jednak pewien przykład: podczas instalacji oryginalnego klienta Last.fm poprzez aptitude install last-fm instalowane są wyłącznie biblioteki Qt. Apt-build install last-fm wrzucił mi także narzędzie deweloperskie do tworzenia interfejsów Qt Designer i poradnik Qt Assistant. Już może nie wspomnę o Qt Linguist.

Skoro Last.fm instalowany z repozytorium poprzez Aptitude nie wymaga tych wszystkich narzędzi i bibliotek Qt to na pewno da się go też tak skompilować ze źródeł. Tylko czy jest jakaś flaga "minimum"...? :-)

Np. Aptitude przy domyślnych ustawieniach instaluje wszystkie wymagane i zalecane pakiety. Wtedy Abiword wymaga Samby. Można jednak wyłączyć automatyczne instalowanie zalecanych pakietów. Czy apt-build też ma taką możliwość? To jest prawie spełnienie moich marzeń. Tylko czemu on instaluje wszystko...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis