|
Instalacja Windows Vista obok Debiana
xbmxnnqevna - 19-01-2008 11:41
Witam. Mam taką sytuację. Posiadam dwa dyski. Jeden o rozmiarze 80 GB w komputerze na którym jest zainstalowany Debian testing. A na drugim dysku 40 GB (w kieszeni) jest zainstalowany aktualnie XP z którego piszę. Chcę cały dysk w kieszeni sformatować i zainstalować na nim Vistę którą dziś zakupiłem. No i tu się pojawia problem. Jak przez to przebrnąć bezboleśnie abym nie utracił Debiana i normalnie się uruchamiał tak jak teraz. Dodam tylko że gdy chcę uruchomić XP podczas uruchamiania komputera wciskam klawisz [F8] i wybieram dysk w kieszeni.
Jedyny jaki mam pomysł to po prostu odpiąć dysk w środku komputera i pozostawić ten w kieszeni. Może jednak jest jakieś inne rozwiązanie "lepsze"?
Immortal - 19-01-2008 12:06
A nie pójdzie tak : jak zainstalujesz ładnie viste to włożysz płytkę debiana, wystartujesz system, chrootujesz się i zbudujesz gruba/lilo ?
xbmxnnqevna - 19-01-2008 12:14
Pewnie pójdzie, hmm, za dużo z tym roboty będzie, to już wolę wyjąć dysk zajmie minutę i mniej roboty. Jeszcze nie mam płytki z Debianem, eh.
Ventrue - 19-01-2008 15:41
gawcyk1986, czymkolwiek, jakimkolwiek LiveCD, które posiada opcję instalacji GRUBa.
mlyczek - 19-01-2008 18:17
już wolę wyjąć dysk zajmie minutę i mniej roboty. Jeszcze nie mam płytki z Debianem, eh.
to Ci nic nie da, bo grub na dysku debiana nie bedzie widział windowsa i nie bedziesz mógł go uruchomić. Do tego windows zainstaluje swojego bootloadera na dysku, który zostanie i nie widomo jak Twój komputer bedzie interpretował dwa bootloadery.
Akkon - 19-01-2008 21:18
gawcyk1986, w biosie wyłącz albo zamień kolejność dysków twardych tak aby ten, na którym chcesz postawić Vistę był pierwszy. Następnie zainstaluje Vistę na tym właśnie dysku. Później ponownie wejdź do biosa i przywróć poprzednie ustawienia. Zaloguj się na Debiana i wyedytuj plik menu.lst dopisując do niego sekcję z Vistą. Alternatywnie (bez grzebania w biosie) zrób backup MBR, zainstaluj Vistę na właściwym dysku. Później przywróć MBR i wyedytuj menu.lst.
Ot i cała filozofia.
xbmxnnqevna - 21-01-2008 01:03
Dziękuję Panowie za wszystkie rady. Problem już rozwiązałem. Vista poszła i Debian też mi działa. ÂŻałuję tylko że w ogóle nabyłem Vistę. To największy syf jaki do tej pory mogłem używać spod znaku MS. Wracam do XP obok mego Debianka. Najchętniej to bym w ogóle nie wracał do żadnego Windowsa, lecz niestety trzyma mnie przy niem jeden program który używam w pracy i w domu do zastosowań komercyjnych. A mianowicie Solid Edge. Ten program nigdy nie będzie działał pod Linuksem ze względu na jego kolosalną cenę. Pozdrawiam.
Bodzio - 21-01-2008 07:26
To największy syf jaki do tej pory mogłem używać spod znaku MS
zawsze możesz ją zwrócić (prawo konsumenckie) - jako towar nie spełniający Twoich oczekiwań. Gdzieś na moim forum była na ten temat dyskusja - jak znajdę to podrzucę.
xbmxnnqevna - 21-01-2008 09:51
zawsze możesz ją zwrócić (prawo konsumenckie) - jako towar nie spełniający Twoich oczekiwań. Gdzieś na moim forum była na ten temat dyskusja - jak znajdę to podrzucę.
Nie znam tajników konsumenckich ale dobrze było by ją zwrócić, a jak nie to na Allegro sprzedam za te kilkaset złotych mniej byle się ją jak najszybciej pozbyć.
Akkon - 21-01-2008 11:55
zawsze możesz ją zwrócić (prawo konsumenckie) - jako towar nie spełniający Twoich oczekiwań
Hola, hola. Nie tak zaraz. Sprzedawca nie ma obowiązku (i co więcej nie ma prawa by go do tego zmusić) by przyjął z powrotem produkt tylko dlatego, że "nie spełnia on Twoich oczekiwań". To byłby zresztą absurd. Kupujesz sobie coś, używasz, a później oddajesz, bo nie spełnił oczekiwań (czytaj znudziło Ci się) :-D . Obowiązek przyjęcia przez sprzedawcę towaru powstaje natomiast w sytuacji, w której zakupiony towar nie posiada właściwości podawanych przez producenta/sprzedawcę w jego specyfikacji. Jest to tzw. reklamacja ze względu na niezgodność towaru z umową. Inna sprawą jest zwrot towaru zakupionego na odległość (czyli przede wszystkim przez internet). Tutaj konsument może odstąpić od umowy kupna-sprzedaży bez podania powodów w prawem określonym czasie pod warunkiem, że dany produkt nie zawiera cech użytkowania.
zulowski - 21-01-2008 14:18
"uruchamiania komputera wciskam klawisz [F8] i wybieram dysk w kieszeni."
Przeciez on pisze ze nie ma XP w grubie, przy normalnym bootowaniu wlacza sie dysk z debianem, gdzie nie ma wpisow o drugim dysku jako boot przy starcie systemu wyraznie pisze ze naciska F8, co zakladam oznacza wybieranie nośnika do bootowania, tak jak mozna bootowac z plyty cdrom, tak on bootuje drugi dysk, na ktorym mial XP. Wg mnie mozesz normalnie zainstalowac sobie Viste na dysku 40 gb tam gdzie byl XP, sformatujesz tylko jego, w biosie nadal bedziesz mial boot ustawiony na pierwszy dysk[ten w srodku] z Debianem, i aby uruchomic Viste bedziesz dalej mogl wybrac drugi dysk przy pomocy klawisza F8. Nie bedzie boleśnie. Pozdrawiam
xbmxnnqevna - 21-01-2008 15:28
Panowie już tam się nie kłóćcie problemik rozwiązany. Sprzedałem Vistę znajomemu i po kłopocie xD
sunnyluk - 17-04-2008 09:39
ÂŻeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się pod ten, dość już leciwy... Mam problem z odpaleniem Visty po instalacji Linuksa Sprawa wygląda tak: - w komp. mam 3 dyski: sda - 500GB Linux (nowy dysk, instalacja po zainstalowaniu Visty) sdb - 160GB Windows (wcześniejsza instalacja Visty) sdc - dane ntfs (wynik polecenia fdisk -l wkleję jak wrócę z pracy) Dysk sdb jest dyskiem, na którym chulała Vista i było wszystko OK. Po dokupieniu nowego dysku (sda) zainstalowałem na nim Linuksa. Niestety GRUB nie potrafi w takiej konfiguracji odpalić Visty...
mój plik menu.lst title Windows Vista root (hd1,0) chainloader +1 map (hd0) (hd1) map (hd1) (hd0)
Po wybraniu Visty z GRUBA ukazuje się: Brak pliku BOOTMGR Nacisnij CTRL+ALT+DELETE by uruchomic ponownie
Co najciekawcze: po wyjęciu dysku sda (odłączeniu go fizycznie - wtedy dysk z Vistą sdb staje się pierwszym w BIOSIE) Vista z dysku sdb ODPALA SIĂ tak jak kiedyś bez najmniejszych problemów (partycja Windows to sdb1). Z tego by wynikało, że MBR w Viście jest w porządku czyż nie? Próbowałem różnych kombinacji w GRUBIE i czasem udało mi się zobaczyć: Starting Up...
ale na tym ładowanie Visty się kończyło... znak zachęty w nieskończoność Wiem, że muszę użyć mapowania (gdyż dysk z Windows jest drugim dyskiem w systemie), ale jak? Bardzo Was proszę o jakiekolwiek uwagi. Muszę niestety mieć Vistę - dla ÂŻony, czasem dla moich gier. Mam płytkę Super grub Disc, może ona coś pomoże?widziałem w niej opcję Windows Boot...
Akkon - 17-04-2008 21:18
map (hd0) (hd1) map (hd1) (hd0)
A zahaszuj te linie i zobacz czy wstanie.
sunnyluk - 18-04-2008 12:30
trudno, poległem na instalacji sterowników NVIDIA do mojeo 8600GT. teraz się mogę przyznać, że było to ubuntu. W pracy postawiłem sobie serwer na debianie i wydawało mi się, że do domowego użytku lepszy będzie ubuntu. Chyba się myliłem. Dziś wracam i biorę się za instalację w domu Lenny`ego :-D Mam tylko jedno ALE... powyżej opisałem konfigurację mojego kompa: dysk nr 1 sda 500GB - na nim będę chciał zainstalować Debianka dysk nr 2 sdb 160GB - tu siedzi Vista, która działa po wyjęciu dysku sda (wtedy sdb staje się dyskiem głównym) I jak tu teraz zainstalować Debiana???żeby mi nie uszkodził uruchamiania Visty... czy wyciągnąć dysk z Vistą i później próbować ręcznie dodawać do menu.lst wpis? czy może zostawić dysk z Vistą i wierzyć, że Debian poprawnie skonfiguruje menu.lst? Gdzie w takim wypadku podczas instalacji Debiana zainstalować GRUBA? czyż nie na sda1? (oby mi tylko nie nadpisał MBR Visty) bardzo proszę o sugestie, gdyż wieczorkiem chciałbym się za to zabrać ;-)
Lu-CyfeR - 19-04-2008 12:58
Jeśli nie sformatujesz partycji z drugim systemem to grub "skonfiguruje się" na ten drugi system, będzie go można normalnie odpalić, a gruba instaluj na MBR dysk 1.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|