ďťż
 
 
   Instalacja sterowników do karty sieciowej BCM4312
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Instalacja sterowników do karty sieciowej BCM4312





rogi555 - 14-03-2009 23:57
Witam.

Jestem początkującym użytkownikiem Debiana. Zainstalowałem go kilka dni temu i chciałbym trochę ten system ogarnąć. Jednak do tego potrzebowałbym połączenia z Internetem, którego na Linuksie nie mam, teraz piszę z Windowsa. Problemem jest, z tego co się na razie dowiedziałem, karta sieciowa. Debian jej nie widzi (chyba nie ma do niej sterowników). Postanowiłem zatem owe sterowniki zainstalować i wreszcie połączyć się z internetem, żeby nie musieć co 5 minut restartować komputera, kiedy nie wiem jak coś zrobić.

No i tutaj zaczęły się schody. Jako, że połączenia z Internetem nie mam na Debianie, nie mogę skorzystać z repozytoriów - wszystko co chcę zainstalować ściągam na pendrive'a pod Windows, a później staram się uruchomić na Debianie. Dowiedziałem się, że aby zainstalować sterowniki, potrzebuję managera sterowników - wybrałem ndiswrappera. Jednak przy próbie instalacji napotykam na problem z instrukcją make. Po rozpakowaniu paczki z ndiswrapperem i wykonaniu polecenia: ./configure przychodzi pora na ,,make'', ale niestety system pokazuje, że nie zna takiej komendy. Bardzo prosiłbym o pomoc w tej sprawie. Dlaczego Debian (obecnie najnowsza wersja stabilna) nie wykonuje polecenia ,,make''? Co mogę zrobić aby to polecenie wykonywał? Jeśli to możliwe to także poproszę o pomoc w zainstalowaniu mojej karty sieciowej. Jest to Broadcom 802.11 Multiband BCM4312. Do łączenia się z Internetem używam Liveboxa (proszę się nie śmiać), a że w moim pokoju nie ma modemu, korzystam z WiFi.

Jako, że jestem nowy na tym forum, proszę również o dość ulgowe traktowanie. Jeśli potrzeba więcej informacji, to mogę je oczywiście dostarczyć. Będę wdzięczny za każdą otrzymaną pomoc.

Serdecznie pozdrawiam - rogi.



KeFaS - 15-03-2009 01:42
Jakiej wersji Debiana używasz?
ÂŻeby wykonać polecenie "make" do kompilacji potrzebujesz pakietu Build-Essential. Poszukaj paczki .deb na http://packages.debian.org i ściągnij ją pod Windowsem. Tylko nie przenoś za każdym razem danych na pendrive, tylko zamontuj partycje Windowsowa pod Debianem (w podwieszonych tematach masz napisane jak to zrobić).
Ale pakiet ndiswrapper powinien być w repozytorium Debiana, więc poszukaj gotowej paczki i nie będziesz musiał go kompilować.
Ale zamiast używać Windowsowych sterowników pod Linuksem, zainteresuj się pakietem b43-fwcutter



pavbaranov - 15-03-2009 07:31
Nie jest prawdą, że Twoja karta nie jest wspierana w linuksie. Można ją zainstalować na co najmniej 2 sposoby (tylko nie próbuj ich na raz, bo nic nie wyjdzie):
1. natywny w linuksie, który sprowadza się do uruchomienia modułu b43, jaki znajdziesz bodaj we wszystkich kernelach obecnej serii Debiana od stable począwszy (czy w oldstable, czyli od Etcha wstecz też tak jest po prostu nie pamiętam) - zobacz na http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43 - wszystko czego poczebujesz zatem, to:
- włączyć moduł, wg howto ze strony
- skonfigurować sieć (a o tym już doprawdy sporo i w sieci i na tym forum)
2. z użyciem steroników windowsowych przez ndiswrappera



rogi555 - 15-03-2009 10:55
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj wieczorem wypróbuję Wasze porady i napiszę jak poszło. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-03-15, 18:28 ]
OK, spróbowałem Waszych rad. I tak:

Najpierw postanowiłem spróbować na pierwszy rzut oka najprostszej metody, czyli pierwszej z rad pavbaranova. Po zainstalowaniu b43-fwcuttera próbował on skonfigurować sieć, ale mu się nie udało. Dał komunikat, że nie może się połączyć ze 192.168.1.1. Co mogę zrobić, żeby się połączył?

Następnie spróbowałem drugiej z rad pavbaranova. Tym razem zainstalowałem poprawnie ndiswrappera, a za jego pomocą sterowniki do karty. Niestety pomimo pomyślnej instalacji system nadal karty nie rozpoznaje... Na tej stronce z opisem, którą podałeć jest coś o firmware do kart ze strony Broadcoma. Niestety na ich stronie niczego takiego nie widzę. W googlach także się na ten temat nie rozpisują. Jakieś porady?

KeFaS, Twoja porada na temat partycji ntfs była mi bardzo pomocna. Dzięki! Pendrive wrócił do szuflady ;)

Jeszcze takie pytanie - jeśli moja karta zostanie pomyślnie zainstalowana w systemie, gdzie będę mógł sprawdzić czy działa? Jest w debianie jakis odpowiednik managera urządzeń?

Bardzo dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-03-21, 20:54 ]
Witam ponownie.
Przepraszam, że tak późno odpisuje, ale ostatnio w ogóle czasu nie miałem, żeby cokolwiek z Debianem robić.

Przeszukując jeszcze raz to forum znalazłem coś interesującego. Otóż greg23 miał dokładnie taki sam problem jak ja. Ta sama karta (bcm4312), to samo jądro (2.6.26-1-686). Pod koniec tematu (TEGO tematu) wyjaśnia on jak rozwiązał swój problem. Ktoś bowiem na SWOIM blogu opisał szczegółowo swój problem. Próbowałem zatem postąpić wedługo wskazówek, jakie tam zamieszczono.

No i ładnie pobrałem sobie na Windowsie TEN sterownik, rozpakowałem i chciałem zainstalować. Niestety po wykonaniu instrukcji make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` otrzymuję błąd Brak reguł do wykonania obiektu `build' Bardzo proszę o pomoc - Co może powodować ten błąd?

Dziekuję za dotychczasową pomoc.
Pozdrawiam - rogi



fnmirk - 28-03-2009 22:47
Co pokazuje polecenie: dpkg -l | grep patch



pavbaranov - 29-03-2009 09:04
Wychodzi, chyba, na to, że brakuje Ci plików umożliwiających tworzenie programów ze źródeł.
Jeśli próbowałeś zrobić instalację b43 oraz ndiswrappera, to prawdopodobnie masz w tej chwili sytuację, w której pozostałości obu tych programów wzajemnie się blokują (sam miałem kiedyś coś takiego, kiedy zrobiłem to w systemie).
b43 na Twojej karcie powinno chodzić. Z treści forum, a także mojego własnego doświadczenia wynika, że po poprawnym zainstalowaniu b43 należy zmienić menedżera połączeń na WICD i skonfigurować sieć pod nim. Dlaczego jednak WICD łączy, a inne nie - nie wiem (nawet nie wiem, czy wszystkie pozostałe nie łączą).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis