ďťż
 
 
   [+] Debian optymalna ilość pamięci RAM
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

[+] Debian optymalna ilość pamięci RAM





zoltymleczyk - 22-03-2009 07:10
Witam. Od niedawna mam Debiana na laptopie, który głównie służy do iceweasel. Netbook ma 128Mb ram, procesor 500Mhz. Po wymianie dysku na nowy i instalacji xfce4 pracuje się całkiem przyjemnie. Moje pytanie, ile Debian potrzebuje ramu do komfortowej pracy? Optymalna ilość do prawidłowej pracy systemu bez używania dysku jako zamiennika pamięć ram? Czy jeśli dodam ramu do 512Mb to nie da to odwrotnego efektu? Tz. obciąży wolnego procesora dodatkowym zajęciem w postaci indeksowania komórek pamięci? Debian zawsze będzie korzystał z pamięci swap? Na drugim komputerze mam 2GB szybkiego ramu, jest sens instalować aż taką ilość ramu?



BlueMan - 22-03-2009 10:03
Nie w 100%, ale tak w 90% jestem pewny, że ilość ram w żaden sposób nie spowalnia/przyśpiesza procesora.
Procesor nie zajmuje się indeksowaniem, czy odświeżaniem komórek pamięci. Za takie coś odpowiedzialny jest sam moduł z własnym układem elektronicznym - taka jest chyba specyfikacja pamięci RAM.

Jedynie co to więcej pamięci będzie zużywać więcej prądu, a chyba w takim staruszku jak procesor 500MHz bateria nie jest jego mocną stroną ;)



zoltymleczyk - 22-03-2009 11:14
No tak rozumiem, więcej prądu. Nie wiem tylko czy współczesnemu laptopowi wystarczy zasilacz 18,5V 2,7A. Myśle, że starsze netebooki są oszczędne, do tego bezgłośne. Tylko tyle, że nie odtworzę na tym płynnie filmu z youtube w przeglądarce, więcej pamięci ram pomogłoby w tym wypadku?



fnmirk - 22-03-2009 13:46
zoltymleczyk, na płynność odtwarzania filmu ma wpływ wydajność karty graficznej, a nie ilość pamięci RAM w systemie.
Sprawdzone praktycznie. Na bardzo słabych (z dzisiejszego punktu widzenia) komputerach.



Ister - 22-03-2009 13:49
Jak już jesteś pod zasilaczem to pobór prądu aż takiego znaczenia nie ma. Natomiast na baterii zużywa go szybciej i stąd pojawiła się wątpliwość.
Generalnie - jeśli coś nie działa Ci w tej chwili płynnie, to masz bardzo duże szanse, że po doinstalowaniu ramu będzie chodziło co najmniej płynniej. Negatywnych skutków na pracę systemu nie powinno być żadnych (ja jakoś nic nie potrafię sobie wyobrazić), za to, jak już wspomniane, wzrasta zapotrzebowanie na energię. Sądzę jednak, że z drugiej strony da to się zrekompensować gdzie indziej (np szybszy start aplikacji, czy nawet samego systemu), więc w sumie według mnie warto.



zoltymleczyk - 22-03-2009 15:05
Dziękuje wszystkim za pomoc.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis