|
[+] Część systemu ładowana do pamięci ram przy starcie?
xutywx - 13-03-2009 21:17
Witam! Rozglądam się właśnie za pamięcią do pc i ciekaw jestem czy opłaca się brać 8GB. Mianowicie: Mam laptopa z 2GB ram i wykorzystuję około 1GB normalnie, 1,8GB z buforami. Powiedzmy, że mogę z tego wnioskować iż na desktopie z lepszymi efektami pulpitu itp. fajnie by było mieć 4GB.
Jednak mogę tanio dostać 2x2x2GB. Czyli 8GB ram. Gdzieś czytałem o rozwiązaniu, że np. /usr itp. ładują się do pamięci na starcie. Tak sobie myślę, czy jednak nie byłoby to bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W końcu mogę wrzucić tam większość plików, a system dajmy na to w jakiś 5GB się mieści.
Jednak zastanawiam się nad ryzykiem - nie mam UPS, a i zdarza się uruchamiać jakąś gierkę która wiesza system. Głupio tracić większą ilość danych. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jeśli ktoś ma jakieś linki, porady jak to zrealizować to ja chętnie posłucham ;) Pozdrawiam i dziękuję. Paweł
wieszti - 13-03-2009 22:02
To o czym piszesz zwie się preload, działa to tak zę ładuje najczęsciej używane programy i biblioteki do pamięci ram, dzięki temu ich start powieniń być szybszy gdyż są ładowane z pamięci ram a nie z dysku, nie widze tuż żadnego związku z ryzykiem utraty danych przy awarii zasilania. Jak to działa w praktyce nie wiem, chętnie poczytam jakie efekty to daje.
Co do 8GB to wszystko zależy do czego wykorzystujesz komputer, ja mam 3GB i z KDE4 + firefox + amarok + kmail + akregator + kadu + konsola + dolphin +open office 3 + gimp wygląda to tak: wieszti@hp:~$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 3021 1449 1572 0 46 516 -/+ buffers/cache: 886 2135 Swap: 4008 0 4008
xutywx - 13-03-2009 23:00
No właśnie mam podobnie - około 300-800MB zajęte zależy jak wykorzystuję. Mówisz preload - poszukam. Chodziło mi o to, że np - montując jakiś ramdysk pod np /usr system - dajmy na to podczas instalacji pakietów wrzuca tam pliki. I nie mam ich kopii na hdd. Chyba, że wrzucać tylko wybrane elementy tak jak mówisz to ryzyka utraty praktycznie nie ma. Czytałem gdzieś na jakimś blogu o tym. Tj koleś porównywał wyniki z zapisu na hdd, ram, różne rodzaje montowania ramdysków itp, i o tym rozwiązaniu wspomniał, że ma zamiar zrealizować. Jednak jakie efekty nie mam pojęcia.
paolus - 13-03-2009 23:16
Witam W moim komputerze jest 8GB ram i Linux potrafi wykorzystać całość (nie zmarnować na jakieś śmieci ale wykorzystać np. na bufory dyskowe). Obrabiam sporo plików graficznych i materiału filmowego i większa ilość pamięci bardzo mi się przydaje. Także przy tworzeniu dużych prezentacji. Jeśli chodzi o preload to jest taki pakiet: To opis paczki. Podobnie readahead:
wieszti - 13-03-2009 23:33
Jeśli chodzi o przeniesienie systemu do ramdisku to widziałem taki myk z Windows XP więc z Linuksem tym bardziej też się da. Da to niezłego kopa, jednak jest trochę problematyczne. Na starcie musisz wczytać te 5GB z dysku do ramdysku i przy wyłączaniu z powrotem zapisać na dysk, co trochę potrwa, poza tym jeśli zawiesi się komputer albo zabraknie prądu wszystkie zmiany od uruchomienia ,,pójdą w powietrze''. Jeśli zależy jednak na wydajności to efekty mogą być bardzo ciekawe:)
fnmirk - 14-03-2009 00:04
Jeśli chodzi o przeniesienie systemu do ramdisku to widziałem taki myk z Windows XP więc z Linuksem tym bardziej też się da.
Szukacie/szukasz daleko ;) Wystarczy przejrzeć opcje dowolnej dystrybucji Linuksa uruchamianej z płyty CD. Prawie każdy LiveCD z Linuksem udostępnia opcję ,,toram'' czyli ładowania całego systemu do pamięci RAM.
wieszti - 14-03-2009 00:17
Najciemniej zawsze pod latarnia;)
xutywx - 14-03-2009 13:13
Właściwie to macie rację. Oczywiście byłoby to fajnym rozwiązaniem przy usypianiu komputera. Jednak komputer włączam rano i działa do wieczora. A na noc wyłączam listwę, więc nie za wiele skorzystam. Dobrze, a ma ktoś inne ciekawe implementacje tego rozwiązania? Np. jak robić okresową kopię danych z ramu na dysk twardy itp.? Jak robić te kopie tylko wtedy kiedy komputer nie jest obciążony? I inne takie sprawy. Do zakupu maszynki mam jeszcze z tydzień, więc jest czas się zastanowić.
tgR - 17-03-2009 09:01
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t...7-start-0.html Firefox w tmpfs :-)
Nie wiem jak wam się udało te xGB ramu zapchać pod Linuksem podczas normalnego korzystania z komputera. Mam 1GB i jedyne co widziałem to jakieś 800MB zapchane wyciekami z Firefoksa przy przejrzeniu z 75-100 stron na pixdaus.com, no ale to było na starszej wersji przeglądarki.
Edit: Ps. Moim zdaniem nie ma sensu całego sytemu pchać w RAM, lepiej wyposażyć się w jakiegoś raida (np. mirroring), zyskujesz trochę na szybkości i bezpieczeństwie danych.
xutywx - 17-03-2009 15:35
Na raid potrzebne kaski... Nie za bardzo mam ją teraz "i tak się wyszpulałem"... No ale cóż - dyski mam - najwyżej programowy zrobię tylko dla partycji z systemem. Dziękuję za odpowiedzi.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|