|
Beryl, Compiz (compiz fusion) i przewijanie dużych obszarów
daris - 23-06-2007 19:36
Czy jest jakiś sposób na pozbycie się "mulenia" podczas przewijania jakiś większych obszarów typu strony w Firefoksie? Bo to trochę denerwujące jest i za bardzo spowalnia.
Ci co korzystają z XGL'a też tak mają? (bo jak nie to przechodzę na XGL'a :D )
Radeon 9600, AIGLX
[ Dodano: 2007-06-23, 20:00 ] Znalazłem naprowadzające info w komentarzach na jakilinux.org:
Ta żeby tylko to się jeszcze dobrze integrowało z FireFoxem to by było lux. Jak widze te mulaste przewijanie strony w tym to aż mnie odrzuca od Compizo-Berylów. Jest to jak dla mnie jedyny minus i to tak poważny że dyskryminuje pracę w tym.
Wylacz sobie globalnie pango albo zbuduj ff bez flagi pango bo to ona ci muli ff a szukasz dziury nie tam :/
Co to jest to pango?
[ Dodano: 2007-06-23, 20:16 ] To drobnym googlaniu doszłem jak wyłączyć pango (do /etc/profile należy dodać export MOZ_DISABLE_PANGO=1) i dało to lekkie przyspieszenie przewijania w firefoksie. Da się jeszcze bardziej przyspieszyć?
Deathman - 23-06-2007 20:16
Pod berylem faktycznie jest taki problem....i nei da sie go naprawic.....pod Compizem z tego co pamietam to nie wystepuje, a na pewno nie na aż tak wielką skale. Pozostaje pytanie jak jest pod Compiz Fusion?
daris - 23-06-2007 20:21
U mnie i pod berylem i pod compizem i pod compiz fusionem zawsze tak było
yantar - 23-06-2007 20:44
Raczej stawialbym na otwarte stery do karty, ze powoduja takie lekkie przymulenie. Zamkniete w takich wypadkach zachowuja sie zdecydowanie lepiej. (ewentualnie wylaczenie obslugi composite). No ale cos za cos. Sam sie zastanawiam czy nie wrzucic znow zamknietych.
daris - 23-06-2007 20:57
Dzisiaj właśnie chciałem zobaczyć jak to wygląda na zamkniętych ale jest jeden problem. Mam na drugiej partycji ubuntu 7.10 i na zamkniętych: direct rendering: no coś tam :D mesa
yantar - 23-06-2007 21:22
Na ubuntu robilem w/g tego zeby zainstalowac zamkniete smigalo jak talala Radek9550 :) http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu:...raficznych_ATI Zostaje jeszcze envy i automatix. Mozesz sprobowac wywalic te biblioteki mesa i wtedy wrzucic te zamkniete (ee czy jakos tak :P)
Kaka' - 23-06-2007 21:22
Masz za słabą kartę i tyle. U mnie na Radeonie 9550 też cięło - ale już na operze mniej...
daris - 24-06-2007 09:39
Masz za słabą kartę i tyle.
To nie zależy od karty tylko od rozmiaru okna (czy tam rozdzielczości bo czy firefoksa czy operę mam zawsze zmaksymilizowaną). Jak dam rozmiar około 1024x768 (okna) to chodzi o wiele płynniej (bo powinno na mniejszych rozmiarach chodzić płynniej). Na otwartych sterach dziwnym trafem karta graficzna obsługuje rozdzielczość 1400x1050 (było na początku w xorg'u więc spróbowałem na taką przełączyć). Teraz już jak wezmę na 1280x1024 to jakieś duże mi się wszystko wydaje. I cały czas siedzę na 1400x1050.
parrotlarch - 02-07-2007 14:20
Ja nie mogę niby powiedzieć, że Beryl mi jakoś strasznie muli, ale przewinięcie (chwytem za przesuwak) kilkudziesięcio stronicowego tekstu w pdf-ie, albo wielgachnej strony w przeglądarce nie przebiega płynnie. KDE z Berylem działa mi odrobinkę wolniej niż bez niego, ale ja lubię jak śmiga jak rakieta, dlatego też Beryla mam wyłącznie do zabawy i używam od wielkiego dzwonu. Na większości kompletnie niepotrzebnych bajerów beryla mi nie zależy, podoba mi się kilka wygodnych funkcji (jak rozmieszczenie na pulpicie okien w równej wielkości, gdy się ich dużo naotwiera), ale to tylko i wyłącznie bajery.
Jak mówiłem spowolnienie nie przeszkadza mocno (a już na pewno nie uniemożliwia pracy). Pewnie przez moją już nieco leciwą kartę (GF FX5200). Ja jednak wolę prędkość (dlatego mam też Fluxboxa) niż bajeranckie efekty. Beryl to jakby nie patrzeć fajna zabawka.
Deathman - 02-07-2007 16:03
Heh..na ten temat jest wiele odmiennych zdan. Od słabej karty, po złą wersję sterowników lub ich rodzaj (otwarte zamknięte). Nie zmienia to jednak faktu ze na moim GF4 mx440 przewijanie stron w berylu mulilo..i to bardzo. Teraz na fusionie nie widze tego "efektu", a karta i sterowniki te same...Powiem nawet, że teraz mam większą rozdzielczosc niz na berylu, a to z racji nowego monitora...więc jakie jest tego wytlumaczenie?
Kaka' - 02-07-2007 16:11
A ja zauważyłem jedną, aczkolwiek dziwną rzecz (w KDE).
Mianowicie, odpalmy sobie KDE z KWinem i może Konquerora. Teraz "poszalejmy" konquerorem po naszym pulpicie (zmieniajmy bardzo szybko jego pozycję). W między czasie możemy spojrzeć na obciążenie procesora... U mnie, podczas takiego przesuwania, sięga ono 50%.
A teraz mała zamiana: zmieniamy KWina na Beryla / compiza. I co się dzieje? Możemy zmieniać pozycję kilku okienek, a wykorzystanie CPU nie przekracza 5-10%.
Myślę, że bierze to się stąd, że beryl / compiz używają karty graficznej dla tych "bajerów", a KWin procesora (?).
To są tylko moje przemyślenia i występuje to u mnie - jak jest u innych? Nie wiem...
Pozdrawiam.
daris - 02-07-2007 19:31
Myślę, że bierze to się stąd, że beryl / compiz używają karty graficznej dla tych "bajerów", a KWin procesora (?).
U mnie i na metacitym i na compiz fusionie procesk skacze do ~50-70 podczas przeciągania jakiegoś okna.
Compiz mnie denerwuje (znaczy ta szybkość podczas przewijania stron) i w 99% mam uruchomionego metacity'ego - ten 1% to właśnie takie testy jak teraz :mrgreen: (czyli przy przeciąganiu okna)
yantar - 02-07-2007 20:06
Najlepiej odpalic sobie konsole wklepac top i ustawic ja gdzis tak zeby widziec co sie na niej dzieje. A pozniej obracac kostka, przeciagac okna itp i bedzie widac co dokladnie tak zre procka. U mnie przy takich wyczynach najwiecej bierze xorg, a nie same procesy compiza itp.
el_carles - 02-07-2007 20:47
To ja też dołożę swoje 3 grosze :)
(...) nieco leciwą kartę (GF FX5200) (...)
Z tego co wiem, były trzy, różniące się prockiem (chyba) modele tej karty. Wiem, że posiadam najsłabszą z nich (NV34, 128ddr/128bit (chyba że były jeszcze jakieś 64 bitowe)) i mogę powiedzieć, że nie mam najmniejszych problemów z przewijaniem "dużych obszarów", niezależnie od tego czy jest to iceweasel, acroread, oo.org (etc.) przy włączonym fusionie. Mało tego, spokojnie oglądam filmy na youtube i totalnie nic mi nie zacina. Mogę włączyć 2x VLC i obracać kostką która chodzi tak samo płynnie jak przy "czystym pulpicie". Na moje oko, większość rzeczy, działa płynniej niż w berylu. Przyznam się, że troche tnie mi efekt przy otwieraniu czegoś na pełny ekran (gumowe okna). Przy samym poruszaniu oknem chodzi płynnie. Przycina mi też trochę obracanie kostką (ctrl+alt+strzałka_w_lewo/prawo) kiedy na pulpitach mam okna na "full_skrinie".
Co do samej prędkości "całego kde" to może otwieranie czegokolwiek zajmuje 0.5 sekundy dłużej, ale w końcu animację też trzeba zobaczyć :) Poza tym większych zmian nie zauważyłem.
Mam jedyne 0.5 G ramu i PIV 2.5G niedawno "podrasowanego" na 3.04G (z tym że fusion za dużo z tego nie korzysta ;) Karta pracuje na sterownikach beta które, w moim przekonaniu, sprawują się lepiej niż te w wersji "stabilnej".
To chyba tyle :)
No cóż... możliwe że nie tylko karta ma tu coś do powiedzenia... chociaż ilość mojego ramu i procek... co tu dużo gadać ^^
Pozdrawiam
//edit
A z tym, że karta jest "leciwa" zgadzam się w 100% ;)
parrotlarch - 03-07-2007 06:18
Z tego co wiem, były trzy, różniące się prockiem (chyba) modele tej karty. Wiem, że posiadam najsłabszą z nich (NV34, 128ddr/128bit (chyba że były jeszcze jakieś 64 bitowe))
a widzisz ! To mam unikat, bo mój FX jest 128ddr/64bit. Jeśli chodzi o obracanie kostką to mi akurat działa to bardzo płynnie. Niby minimalne wymagania dla odpalenia beryla są niższe niż parametry mojego pudła,
http://www.happylinux.pl/name-News-article-sid-58.phtml
ale żeby się nie denerwować zaleca się sporo większe. No trudno. Teraz dla checy sprawiłem sobie Lenny...albo zrobię sobie nawet upgradzik do Sida to może i pobawię się CF.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plminister.pev.pl
|