ďťż
 
 
   1. samodzielna instalacja debiana
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

1. samodzielna instalacja debiana





waldus86 - 02-10-2007 20:21
Nie dawno kupilem sobie w USA nowego lapka z Vista. Chcialbym teraz zainstalowac sobie debiana. Na starym lapku debiana instalowal mi kumpel, z ktorym teraz nie mam kontaktu(wyjechal do austrii). Dlatego tez chcialbym zapytac Was jak sie za to zabrac?? Narazie mam wydzielona jedna partycje, na ktorej jest vista i wszystkie sterowniki. Na ile partycji podzielic dysk przy instalacji debiana i czy sterowniki, ktorych nie mam niestety na zadnych plytkach lepiej zgrac sobie na cd zanim zaczne to wszystko?? Od czego w ogole zaczac instalacje debiana?? dzieki za wszelkie rady i za wyrozumialosc



BadSowa - 02-10-2007 20:59
Jesli masz jakiegos kompa z netem pod ręką to spoko.
Jeśli nie to radził bym zostawić sobie wrazie czego Viste że moc z niej sciągnąc stery itp.
Co do partycji to wystarcza minimalnie dwie. Na SWAP i system.

SWAP:
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=...kaj&lr=lang_pl



yantar - 02-10-2007 21:16
http://kaka.ovh.org/

Debian krok po kroku.
I troche poszperac na forum w przyklejonych tematach.



waldus86 - 03-10-2007 19:57
z tego co pamietam kumpel instalowal mi debiana na ostatniej partycji(partycja E). Czy regula jest ze linuksa instaluje sie na ostatniej partycji a Windows musi byc na wczesniejszej(np.C)??



BadSowa - 03-10-2007 20:12
Nie ma żadnej reguly :)
Ja na przyklad mam Debiana na pierwszej partycji a winszit na przed ostatniej... (trzymam go ze wzgledu na photoshopa)



yantar - 03-10-2007 21:05
waldus86, jw nie ma zadnej reguly.
U nowych uzytkownikow przechodzacych z Windowsa na Linuxa ten drugi laduje w zdecydowanej wiekszosci na koncu dysku. (zwykla zasada, ze Windows musi byc na podstawowej partycji, ktora sie zaklada zwyczajowo jako pierwsza, Lunux moze byc instalowany na podstawowej lub rozszerzonej:))
Dodatkowym atutem jest to, ze instalujac Linuxa na koncu (przy istniejacym na dysku Windowsie nie burzy sie porzadku partycji, mniej jest przenoszenia i cudowania, zwyczajnie zmniejsza sie ostatnia partycje wydzielajac z niej miejsce na Lunuxa)
Dopiero jak ktos sie poczuje pewniej, robi przenosiny.



waldus86 - 07-10-2007 14:59
A jakimi poleceniami moge uzyskac informacje o adresie ip, nazwie hosta, nazwie domeny itp. Dodam tylko ze nie dzialaja mi polecia gethostname a takze getip> Dzieki za odp.



Ventrue - 07-10-2007 15:36
waldus86, w Windowsie: ipconfig, w Linuksie ifconfig, wydane z poziomu root'a.



waldus86 - 08-10-2007 23:17
Rozpoczalem instalacje debiana, ale mam problem z siecia:( Na lapku mam karte Marvell Yukon, ale niestety instalator nie wykrywa jej automatycznie. Wgralem sterowniki do tej karty na pendrive'a(instalator wyswietla komunikat zeby wlozyc dyskietke ze sterownikami, ale ja u siebie w lapku nie ma typowej stacji dyskietek, wiec wgralem stery na pendrive'a). Co zrobic zeby sterowniku na pendrivie staly sie widoczne dla instalatora??



gorson - 08-10-2007 23:32
Nie musisz teraz instalować karty, możesz to zrobić już po całej instalacji jak będzie stał system. :-)

Pozdrawiam.



singollo - 09-10-2007 05:38
Na sam początek to zmniejsz sobie partycję Windowsową za pomocą systemowego menedżera dysków. Pod linuksem tego nie zrobisz, bo ntfs visty wygląda nieco inaczej niż xp. Ja miałem np. problem z utworzeniem partycji linuksa za pomocą fdisk (pomógł dopiero cfdisk).



tanatos - 09-10-2007 09:11
Ja byłem w podobnej sytuacji - nowy laptop z windowsem preinstalowanym, oto co trzeba zrobić.

1. Utwórz kopie zapasową systemu - w menu start Windowsa powinieneś znaleźć specjalny program tworzący taką kopię dla twojego systemu wraz ze wszystkimi programami(windows+norton i wszystko co miałeś na starcie), i kreator wypali Ci to na płytki (u mnie były to 3 DVD) - wbrew pozorom bardzo się przydają. Często na laptopie działa tylko dokładnie ten windows z preinstalacji (zainstalowałem kiedyś standardowego xp to mi nie wykrywał prawie żadnego urządzenia (sieć,usb,cdrom itd) nie miałem nawet możliwości pobrać sterowników. A na preinstalowanym wszystko działa "Out of the box", tak jak na Debianie ;-).

2. Odpal jakiś livecd do partycjonowania (np. Paragon Partition Manager - jest świetny, bazuje na linuksie). I zmniejsz partycję Windowsową, ja zrobiłem tak:
- ntfs windows (80GB)
- extended
--- ext3 linux / (10GB)
--- ext3 linux /home (20GB)
--- swap linux (1GB) 3. Instalujesz Debiana na partycji /, podmontowujesz też /home i swap, instalujesz GRUBa w MBR.

Gotowe. :-)



singollo - 09-10-2007 10:24
To jeszcze powiedz jakiego windowsa partycję zmniejszałeś? Jeśli xp to się zgodzę. Zresztą po co korzystać z jakiś zewnętrznych programów i dodatkowo jeszcze je ściągać skoro masz narzędzie w systemie? Tak naprawdę to chyba jest tylko jeden program do partycjonowania certyfikowany do windows vista, ale teraz nie pamiętam jego nazwy. Korzystając z innych programów zawsze narażasz się na utratę danych.

Co do Windows backup zgadzam się całkowicie :). Proponowałbym tylko użyć oprogramowania dostarczonego przez producenta laptopa (hp coś takiego posiada).



waldus86 - 10-10-2007 11:45
OK. Zainstalowałem u siebie debiana 4.0 i git, ale teraz chciałbym, żeby pod debianem były widoczne partycje windowsowe(konkretnie jest to jedna partycja, partcja C). Jak to zrobić?? Jakie polecenia i w ogóle??



ruun - 10-10-2007 12:00

ale teraz chciałbym, żeby pod debianem były widoczne partycje windowsowe(konkretnie jest to jedna partycja, partcja C). Jak to zrobić?? Jakie polecenia i w ogóle?? Nie użyłeś wyszukiwarki! Nie czytałeś tematów przyklejonych!

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=777
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis