ďťż
 
 
   Programowanie w Linuksie od czego zacząć?
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Programowanie w Linuksie od czego zacząć?





Dalik - 30-06-2009 07:55
Wiem, że takich tematów jest wiele i proszę nie odsyłać mnie do poszczególnych wątków/linków bo już dużo przejrzałem ale nadal nic nie wiem.

Chcę zacząć programować w środowisku Linux.
Najbardziej chyba z tego co wyczytałem pasowałby mi PERL - do administrowania sieci, serwerów, pisanie skryptów pomocniczych, małych programików (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Czy to dobry wybór? I najistotniejsze pytanie?

Czy będzie to miało jakieś zastosowanie w przyszłości?



genobis - 30-06-2009 10:51
Myślę, że jeśli chcesz zacząć, to dla Ciebie lepszym wyborem może być python. Pozwala na to wszystko, o czym piszesz, w tej chwili jest popularny, ma dobre wsparcie i raczej jest bardziej przyszłościowy.



Dalik - 30-06-2009 12:54
Kuszące to co piszesz ale gdzieś wyczytałem, że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania, dlatego sobie od razu odpuściłem szukanie informacji o nim.
Sprawdzę go.



thalcave - 30-06-2009 12:58
Mimo wszystko jeśli korci Cie pisanie skryptów do linuksa radziłbym poznać porządnie polecenia powłoki i nauczyć się pisać skrypty shellowe na początku. Nadal są one bardzo przydatne. I szybko nie stracą na popularności, a potem jak będziesz uczył pisać się skrypty w innych językach będziesz mógł się odwoływać co jest lepsze, co gorsze.



sigo - 30-06-2009 13:03
Od siebie poradzę, byś na początku uczył się języków bardzo różniących się od siebie. W przyszłości pozwoli Ci to myśleć o problemach niezależnie i poznanie kolejnych języków będzie kwestią porównania tego co umiesz, do tego co nowe.



Dalik - 30-06-2009 13:53

Mimo wszystko jeśli korci Cie pisanie skryptów do linuksa radziłbym poznać porządnie polecenia powłoki i nauczyć się pisać skrypty shellowe na początku. Nadal są one bardzo przydatne. I szybko nie stracą na popularności, a potem jak będziesz uczył pisać się skrypty w innych językach będziesz mógł się odwoływać co jest lepsze, co gorsze. Czego szukać?
Jakich tagów używać w przeglądarkach bym znalazł jakieś sensowne kursy, pomoce, grupy
Na początek wolałbym po polsku bo trudno mi będzie z angielskim.



thalcave - 30-06-2009 14:02
Google wypluwa sporo kursów basha. Któryś powinien Ci się spodobać :)



Dalik - 30-06-2009 14:34
Możecie mi poddać jakieś przykłady zastosowania bash, python czy perl?
W jaki sposób ten język ma mi się przydać w przyszłości bo raczej pracy z tym językiem nie znajdę?



AdeBe - 30-06-2009 14:56
W praktycznie każdej pracy choć trochę związanej z systemami *nix/mikroprocesorami są to wymagane umiejętności.
Jeśli piszesz, że w pracy Ci się nie przyda, to świadczy to o tym, że nie masz pojęcia jak taka praca wygląda.



salmon - 30-06-2009 15:38

że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania Powiedz to gościom od google, którzy używają go na co dzień i pewnie połowa rzeczy z których korzystasz jest w nim napisana.(druga połowa to java)

Najlepiej naucz się tych wszystkich języków, każdy się do czegoś przyda, a na początku zacznij od nauki angielskiego, bo bez tego ani rusz.



grzesiek - 30-06-2009 18:18
Witaj Dalik,
Jeżeli pytasz jakiego języka się nauczyć aby w przyszłości dobrze zarabiać lub w ogóle to było się od razu pytać o wyniki totolotka.
Jeżeli to twoje pierwsze zetknięcie z programowaniem to polecam dobrą książkę - Internet rozszerza wiedzę ale tą już zdobytą ;-)
Jeżeli bardziej ci chodzi o administrowanie systemem niż samo pisanie oprogramowania to zdecydowanie tradycyjne rozwiązania Bash, Perl.
Jeżeli myślisz, że programowanie jest fajne to masz racje :-D
Jeżeli myślisz poważnie o nauce programowania to musisz się przyzwyczaić, że każde zdanie zaczyna sie od słówka jeżeli ;-)

Pozdrawiam



lessmian2 - 30-06-2009 18:20
Ja zacząłem od Perla (używam cały czas :-) ) bo 'Bash? Pff. A po co mie to? :mrgreen: ' a i tak się musiałem go nauczyć, bo się mimo wszystko bardzo przydaje i często można w nim zrobić coś szybciej niż w Perlu. A w Pythonie nawet coś kiedyś zacząłem dłubać, ale mi przeszło. Jakoś do celów administracyjnych (i nie tylko) Perl mi bardziej pasuje.



fnmirk - 30-06-2009 18:59

o było się od razu pytać o wyniki totolotka. A znasz już wyniki na lipiec i sierpień?

A tak poważnie to baza wyników totolotka jest doskonałym poligonem doświadczalnym do wszelkich zadań z programowania.



genobis - 30-06-2009 19:21
Tu jest świetny kurs basha, sam niegdyś korzystałem: http://ultra.ap.krakow.pl/~bar/kursbasha/main.html

Jeśli chodzi o pythona, to zastosowania ma bardzo szerokie. Można w nim pisać skrypty ułatwiające administrację systemem, drobne (albo i mniej drobne ;) ) programy konsolowe i desktopowe, świetnie sprawdza się też w zastosowaniach www, czy np. do skryptów ładowanych przez programy napisane w innych językach. Zdaje się, że jest mniej poręczny w zastosowaniach biznesowych (gdzie królują Java i .NET), czy przy dużych aplikacjach biurkowych (wciąż C/C++). Więcej o pythonie: http://www.python.rk.edu.pl/

grzesiek ma rację, zależnie od zastosowania jest zawsze dużo "jeżeli", ale dlatego właśnie zaproponowałem pythona - jest to po prostu niezły, w miarę uniwersalny początek. Basha natomiast nie polecam jako pierwszy język programowania, według mnie jest trochę zbyt specyficzny. Doświadczenie w programowaniu pomoże przy nauce basha, jednak jestem zdania, że to nie do końca działa w drugą stronę.



Dalik - 01-07-2009 07:57
Ile ludzi, tyle różnych opinii ale chyba wersja genobisa urzekła mnie najbardziej.
Spróbuję od Pythona, później pomyślę o bashu ale najpierw to muszę zdecydować się jak ubrać mojego Debiana (tryb txt tylko do nauki czy porzucić całkowicie Windows i zainstalować gonome/flux ale to już odrębny temat.
Dziękuję wszystkim, zapewne będę miał jeszcze wiele pytań :)



dworakex - 01-07-2009 11:29

Powiedz to gościom od google, którzy używają go na co dzień i pewnie połowa rzeczy z których korzystasz jest w nim napisana.(druga połowa to java) Hahaha, na google.pl wcale nie ma Javy, nie myl Javy z JavaScriptem to 2 różne rzeczy! I secundo, silnik Google jest napisany w Pythonie, wyświetlanie stron opiera się na (X)HTML+CSS, a to płynne efekty, standard Web2 to JavaSCRIPT. Oczywiście mogą stosować wiecej języków programowania, np. PHP, C, Sh, Perl, ale to do innych działań, być może niewidocznych dla użytkownika gołym okiem (od źródła).

EDIT: Jeszcze coś do tematu - poczytaj o tych językach, poucz się podstaw z internetowych kursów i for i wtedy sam zadecydujesz który jest dla Ciebiev łatwy. jak się nauczysz jednego, to reszta już nie będzie wielkim problemem - ja na początk polecam Python lub C - wyrabiają dobre nawyki programistyczne.



salmon - 01-07-2009 17:36

Hahaha, na google.pl wcale nie ma Javy, nie myl Javy z JavaScriptem to 2 różne rzeczy! I secundo, silnik Google jest napisany w Pythonie, wyświetlanie stron opiera się na (X)HTML+CSS, a to płynne efekty, standard Web2 to JavaSCRIPT. Oczywiście mogą stosować wiecej języków programowania, np. PHP, C, Sh, Perl, ale to do innych działań, być może niewidocznych dla użytkownika gołym okiem (od źródła). yyy? Weź się ogarnij koleś, napisałem że głównymi językami których używają w google to Python i Java(wykorzystana np. w Androidzie)



genobis - 01-07-2009 18:56
Nie mnie pisać, na ile google korzysta z Javy w swoim oprogramowaniu serwerowym (choć podobno korzysta w dość dużym stopniu). Wiadomo jednak powszechnie, że tę technologię aktywnie wspiera. Salmon napisał o Androidzie, ja natomiast wspomnę choćby o GWT (które w krótkim czasie zdobyło olbrzymią popularność i jest nadal bardzo aktywnie rozwijane), czy hostingu Javy na Google Code. Oznacza to co najmniej tyle, że Google - jak by nie było, potentat - traktuje Javę bardzo poważnie.



tomekmad - 01-07-2009 22:31
Mam pytanie. Bo w Windowsie jak się chciało napisać program z GUI to się uruchamiało Visual C++, budowało się okno, pisało się sktypty w C++ i śliczna i pożyteczna aplikacja gotowa. A jak to wygląda w Linuxie? Pisał ktoś kiedyś z was takie programy?



genobis - 01-07-2009 22:45
Wybór jest duży ;) Kwestia wyboru języka programowania, jeśli C++ to bibliotek GUI (GTK, QT), no i środowiska do pracy. Generalnie problemu nie ma, ale musiałbyś konkretniej pytanie sformułować.



AdeBe - 01-07-2009 23:05
Jak chciałbyś coś tak kompletnego jak VisualStudio, to moim zdaniem zostaje tylko Qt.
QtCreator (pisanie kodu) + QtAssistant + QtDesigner(rysowanie okienek) + jeszcze kilka aplikacji z zestawu.



grzesiek - 02-07-2009 10:05
genobis, jak używasz GNOME to może to może moje wypociny Ci się spodobają http://pl.wikibooks.org/wiki/GTK%2B



genobis - 02-07-2009 14:35

genobis, jak używasz GNOME to może to może moje wypociny Ci się spodobają http://pl.wikibooks.org/wiki/GTK%2B Fajne opracowanie :) Ja jednak na co dzień korzystam z KDE, a piszę głównie w Javie 8-)



salmon - 02-07-2009 17:55

QtCreator (pisanie kodu) + QtAssistant + QtDesigner(rysowanie okienek) QtCreator ma te dwa pozostałe wbudowane.

Niestety QtCreator nie obsluguje PyQt :(



nowy_uzytkownik - 08-07-2009 16:10
Ja zabawę z programowaniem zaczynałem w zamierzchłych czasach na C64 z językiem BASIC. Niecały rok temu zacząłem programowanie w javie i to chyba nie był dobry wybór. Potem zacząłem bawić się z pythonem - pierwsza reakcja "jakie to proste" w porównaniu do javy i "jakie to użyteczne" w porównaniu do basica. Gorąco polecam, przy poznaniu podstaw i kilku modułów w stylu urllib czy subprocess można pisać naprawdę szybciutko potężne (pod względem zastosowania) aplikacje. Na temat tego jak to wygląda graficznie się nie wypowiadam bo wystarczał mi tryb tekstowy. Na sam początek polecam:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie



genobis - 08-07-2009 17:35

Niecały rok temu zacząłem programowanie w javie i to chyba nie był dobry wybór. Potem zacząłem bawić się z pythonem - pierwsza reakcja "jakie to proste" w porównaniu do javy Jedno pytanie - bez żadnej złośliwości, kieruje mną czysta ciekawość - dlaczego uznałeś Javę za zły wybór dla siebie i dlaczego Tobie (z tego co zrozumiałem - osobie mającej już pewne doświadczenie w programowaniu) wydała się ona trudna?

Sam poleciłem pythona osobie zakładającej temat, jednak uczyniłem to dlatego, że pytanie było o programowanie w Linuksie, do którego python w moim odczuciu nadaje się nieco lepiej choćby ze względu na fakt, że jest domyślnie instalowany w większości dystrybucji, ma szerokie możliwości integracji z najpopularniejszymi środowiskami graficznymi, itd. Pomimo tego Java jest rozwiązaniem niezwykle potężnym, a przy tym bardzo poukładanym i świetnie udokumentowanym. Pracuję w niej od kilku lat, dlatego też zaciekawiła mnie Twoja opinia.



nowy_uzytkownik - 08-07-2009 21:19
Moje wcześniejsze doświadczenie z programowaniem było dość mierne. W podstawówce dostałem używanego C64. Miał on dla początkującego programisty swoje zalety: wbudowany interpreter basica i dostępne kody źródłowe gier (nie oszukujmy się, to służyło raczej jako prymitywna konsola niż komputer w znanym obecnie znaczeniu tego słowa), oraz wady - w moim przypadku miałem możliwość zapisu danych tylko na taśmie magnetycznej (jeśli ktoś próbował ustawiać kiedyś głowice, to wie jak może to zdemotywować do czegokolwiek), sam basic był tez językiem prostym ale dość ograniczonym. Napisałem w nim w wolnym czasie trochę prostych programików, zacząłem nawet pisać prostą grę ale zniechęciły mnie właśnie problemy z taśmą. Potem do programowania, już trochę bardziej na poważnie, wróciłem właśnie niecały rok temu. Zgadzam się, że java to język o potężnych możliwościach, jednak w porównaniu z pythonem trudniejszy w użyciu. Kompilator javy utrudnia nam zrobienie błędu, jednak niestety pisanie też. Może na moją awersję do tego języka miał tez wpływ fakt, że uczyłem się jej z Thinking in Java ;).

Nie staram się zostać zawodowym programistą, komputer wykorzystuję tylko jako narzędzie do przetwarzania danych potrzebnych mi w innym celu. Dlatego python jest dla mnie dużo wygodniejszy - w ciągu kilku godzin piszę i testuję prosty programik, który wczytuje jakiś plik z danymi A, wyłuskuje z niego dane B, dla wszystkich danych ze zbioru B uruchamia program C jako subprocess, z jego wyjścia wyłuskuje odpowiednie wyniki, które zapisuję w następnie w pliku. Potem idę na imprezę, wracam nad ranem albo rano i mam wyniki. Następnego dnia przeglądam dane, myślę co dalej i ewentualnie piszę kolejny programik. W zasadzie nie muszę nawet pisać programu, wystarczy że napiszę funkcję.

Ponadto uważam, że java jest językiem bardziej dopracowanym, jednak niektóre rzeczy rażą, na przykład według mnie bardzo kiepskie rozwiązanie wejścia-wyjścia. Python pod tym względem jest dużo wygodniejszy. To co mi się w nim podobało to również wykorzystanie elementów programowania funkcyjnego. Z kolei java daje typy podstawowe i szybki dostęp do danych rozmieszczonych w tablicach. Jednak mimo to uważam, że do wielu zastosowań, być może nawet do większości, python jest rozwiązaniem lepszym.

To moje zdanie i oczywiście można z nim polemizować. Przy okazji następnej wypowiedzi postaram się tak nie lać wody.



Dalik - 24-07-2009 08:51
Dziękuję wszystkim. Na pewno teraz jest już dla mnie wszystko jaśniejsze.
Zaczynam właśnie przygodę z Pythonem.
Wiem, że to nei odpowiedni temat ale korzystając z okazji zapytam.

Piszę z Geany. Dlaczego jak tworzę pliczki
moja_nazwa.py To używając polskich znaków wyrzuca mi błąd?
a jak uruchomię (bo takowe też się generują
moja_nazwa.pyc to wykorzystuje bez problemu polskie znaki?



LiTE - 24-07-2009 23:18
http://evanjones.ca/python-utf8.html



ryniek - 25-07-2009 18:56

Kuszące to co piszesz ale gdzieś przeczytałem, że Python to porażka i niektórzy nawet tego nie nazywają językiem programowania, dlatego sobie od razu odpuściłem szukanie informacji o nim.
Sprawdzę go.
To źle przeczytałeś. Python z roku na rok oferuje coraz to większe wsparcie dla programistów. W tej chwili prócz skryptów, możesz pisać w nim gry, programy użytkowe, aplikacje sieciowe, strony www, aplikacje do obliczeń naukowych, gui itp.

Zajrzyj na: Polish Python Coders Group i dowiedz się więcej.

Polecam także felietony Python Success Stories.

Dziękuję wszystkim. Na pewno teraz jest już dla mnie wszystko jaśniejsze.
Zaczynam właśnie przygodę z Pythonem.
To dobrze.

Pozdrawiam.



ziemas - 27-07-2009 18:14

Niecały rok temu zacząłem programowanie w javie i to chyba nie był dobry wybór. Potem zacząłem bawić się z pythonem - pierwsza reakcja "jakie to proste" w porównaniu do javy Jedno pytanie - bez żadnej złośliwości, kieruje mną czysta ciekawość - dlaczego uznałeś Javę za zły wybór dla siebie i dlaczego Tobie (z tego co zrozumiałem - osobie mającej już pewne doświadczenie w programowaniu) wydała się ona trudna?

Sam poleciłem pythona osobie zakładającej temat, jednak uczyniłem to dlatego, że pytanie było o programowanie w Linuksie, do którego python w moim odczuciu nadaje się nieco lepiej choćby ze względu na fakt, że jest domyślnie instalowany w większości dystrybucji, ma szerokie możliwości integracji z najpopularniejszymi środowiskami graficznymi, itd. Pomimo tego Java jest rozwiązaniem niezwykle potężnym, a przy tym bardzo poukładanym i świetnie udokumentowanym. Pracuję w niej od kilku lat, dlatego też zaciekawiła mnie Twoja opinia. Co do pythona, ejstem gotów się zgodzić, że jest to język wręcz idealnie przystosowany do pracy z Linuxem (chociaż generalnie rzecz biorąc jednak przekonać się doń nie potrafię).

Osobiście zaczynałem przygodę z programowaniem w C++ i sam nie wiem czy mogę to komukolwiek polecić. Nie jestem jakimś orłem i szczerze mówiąc do niektórych rzeczy (np. wkaźniki) musiałem podchodzić kilka razy zanim je zrozumiałem. Uważam, że zaczynając programowanie z C++ trzeba mieć troszkę więcej zapału, żeby go nie zabrakło, gdy pojawi się coś trudnego.

Pomijając to, zaczynając z Pythonem oszczędzisz sobie zabawy z makefile'ami, a na dodatek od razu nie zmieniając języka, będziesz mógł przerobić obiekty, co jest bardzo przydatne. Kolega mój pracuje na Pythonie i ponoć nawet niezłe pieniądze z tego ma, a z tego co słyszałem i widziałem, ten język jest ciągle rozwijany, więc jakichś wielkich ograniczeń nie uświadczysz.

Co do Javy:
Jej niewątpliwą zaletą jest przenośność, a także ilość ładnie napisanych bibliotek umożliwiających spełnianie rózmaitych zadań. To co mi się nie podoba, to sposób raportowania błędów (to moje zdanie, jak już pisałem, piszę raczej w C++ i C#), który często jest dla mnie nieczytelny, ale to pewnie moja wina. Irytuje mnie też trochę fakt, że jeżeli na shellu jest java starsza od mojej, to o działaniu programu gdzieś tam, mogę zapomnieć. Czyli, krótko mówiąc: "Możesz odpalić program gdzie tylko chcesz, pod warunkiem, że będzie tam java w tej samej, albo wyższej wersji, jak ta pod którą była kompilowana."



grzesiek - 27-07-2009 19:15

Co do Javy:
Jej niewątpliwą zaletą jest przenośność, a także ilość ładnie napisanych bibliotek...
Co do biblioteki I/O to bym się nie zgodził, że jest ładnie napisana, chyba, że dla niektórych to jest 'ładne".



leon1313 - 27-07-2009 22:10
BASH + PERL a żeby ładnie wyglądało to PHP + JS (AJAX).



LiTE - 28-07-2009 02:47
ziemas Możesz kompilować ze wsteczną zgodnością. Oczywiście nie wszystkie funkcje działają, jeżeli zostały wprowadzone dopiero w nowych wersjach Javy, ale przeważnie lata :)



ziemas - 28-07-2009 04:05
Jeszcze nie zdarzylo mi sie, zeby jakis moj program poszedl na zgode z Kaffe np. Ale coz... Ja sie nie znam.



genobis - 28-07-2009 10:09
Ziemas, raportowanie błędów to już kwestia przyzwyczajenia w sumie. Stos jak stos, a jeśli chodzi o detale, to można to obsługiwać na różne sposoby ;)


Co do Javy:
Jej niewątpliwą zaletą jest przenośność, a także ilość ładnie napisanych bibliotek...
Co do biblioteki I/O to bym się nie zgodził, że jest ładnie napisana, chyba, że dla niektórych to jest 'ładne". Wzorzec dekoratora się kłania :P Tę bibliotekę trzeba przyswoić, ale gdy się to zrobi, daje ogromne możliwości.

leon313, ale co to ma wspólnego z tematem? Rozmawiamy o programowaniu po stronie klienta, a nie www... zresztą PHP nie jest jedynym językiem działającym po stronie serwera.

Ogólnie prawda jest taka, że pod Linuksem można programować w czymkolwiek, niektóre języki są łatwiej przyswajalne na początek (Python), inne wymagają trochę doświadczenia (C/C++), jeszcze inne budzą pewne kontrowersje (Java, C#), część z nich jest zawężona do określonych zastosowań (bash). Wybór dyktowany jest w dużej mierze doświadczeniem programisty i zastosowaniem.



Hardiel - 29-07-2009 01:40
Jak to mawiaja wszystko da sie we wszystkim kwestia upodoban :)



ryniek - 31-07-2009 00:05
Upodobania to jedno, ale ważniejsza jest przydatność. Jeśli potrzebujesz napisać coś na szybko, co będzie potem łatwe w debugowaniu, to Perl/Python. Jeśli ma być bardzo wydajne to wiadomo że języki kompilowane.



djdoublev - 02-08-2009 12:38

Wiem, że takich tematów jest wiele i proszę nie odsyłać mnie do poszczególnych wątków/linków bo już dużo przejrzałem ale nadal nic nie wiem.

Chcę zacząć programować w środowisku Linux.
Najbardziej chyba z tego co wyczytałem pasowałby mi PERL - do administrowania sieci, serwerów, pisanie skryptów pomocniczych, małych programików (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Czy to dobry wybór? I najistotniejsze pytanie?

Czy będzie to miało jakieś zastosowanie w przyszłości?
Zacznij od szkoły i zainstalowania jakiegoś Linuksa, bo jak widzę na Windowsie siedzisz, a to forum tylko dla użytkowników Linuksa.



fnmirk - 02-08-2009 13:41

bo jak widzę na Windowsie siedzisz, a to forum tylko dla użytkowników Linuksa. djdoublev, forum jest dla wszystkich, nawet dla użytkowników Windowsa jeżeli tylko mają życzenie założyć tu temat w odpowiednim dziale.



leon1313 - 02-08-2009 20:11

Ziemas, raportowanie błędów to już kwestia przyzwyczajenia w sumie. Stos jak stos, a jeśli chodzi o detale, to można to obsługiwać na różne sposoby ;)

Co do Javy:
Jej niewątpliwą zaletą jest przenośność, a także ilość ładnie napisanych bibliotek...
Co do biblioteki I/O to bym się nie zgodził, że jest ładnie napisana, chyba, że dla niektórych to jest 'ładne". Wzorzec dekoratora się kłania :P Tę bibliotekę trzeba przyswoić, ale gdy się to zrobi, daje ogromne możliwości.

leon313, ale co to ma wspólnego z tematem? Rozmawiamy o programowaniu po stronie klienta, a nie www... zresztą PHP nie jest jedynym językiem działającym po stronie serwera.

Ogólnie prawda jest taka, że pod Linuksem można programować w czymkolwiek, niektóre języki są łatwiej przyswajalne na początek (Python), inne wymagają trochę doświadczenia (C/C++), jeszcze inne budzą pewne kontrowersje (Java, C#), część z nich jest zawężona do określonych zastosowań (bash). Wybór dyktowany jest w dużej mierze doświadczeniem programisty i zastosowaniem. Sam sobie zaprzeczasz. W PHP równie dobrze można programować "po stronie klienta", choć to chyba jest niefortunny zwrot.



kalota - 23-09-2009 09:08
Ucz się języka, który Ci najbardziej pasuje pod względem składni, możliwości. Dla mnie znającego dość dobrze C i Bash-a, "trudna" składnia Perl-a bardzo mi pasowała, o wiele bardziej od Python-a czy Ruby-ego.

Co do Pythona, to obecnie większość aplikacji pod Gnome jest w nim napisana, tak samo jak znaczna część wyszukiwarki Google.

Ruby kobyła większa od Pythona, ale z masą ogromnych możliwości (w tym ROR), język prosty i efektywny.

C++ to moc i potęga sama w sobie, nie będzie dla niego żadnej konkurencji (przynajmniej do czasu gdy mityczny Perl 6 wyjdzie), a to z uwagi na jego przenośność kodu. Biblioteka wzorców ułatwiająca pisanie.

Java fajny język, ale za bardzo obiektowy jak na mój gust. Jeżeli szukasz pracy to obecnie pisząc w Javie, C#, czy PHP znajdziesz ją od razu - z tym, że zarobki są stosunkowo nędzne.

PHP do jego nauki podchodziłem z 7 razy w życiu i nigdy się przemóc jakoś nie mogłem.



AdeBe - 23-09-2009 19:40

Javie, C#, czy PHP znajdziesz ją od razu - z tym, że zarobki są stosunkowo nędzne. A tu już bym polemizował: zarobki zależą od umiejętności. Są programiści Javy zarabiający 2000, jak i 10000.



kalota - 27-09-2009 10:42
Piszę o średniej statystycznej. Pewnie, że programista Java, który fuchę np. w banku podłapie ma jak pączek w maśle.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis