ďťż
 
 
   [+] Próba aktualizacji xorga zepsuła system (jądro)
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

[+] Próba aktualizacji xorga zepsuła system (jądro)





daris - 16-01-2010 09:53
Jako, że już dawno mnie nie było na Linuksie postanowiłem zaktualizować Xorg i odtąd zaczęły się problemy.

Xorg w zależnościach wymagał nowszej wersji udeva, ale ten z kolei gryzł się ze starszą wersją jądra (wymagał nowszej). Z zależnościami sobie poradziłem instalując jądro 2.6.32-686-trunk, udev się skonfigurował, xorg zaktualizował ale już nie uruchomił się. Po ponownym uruchomieniu jądro już nie wystartował do końca. Dochodzi do pewnego momentu i później udev informuje na ekranie monitora jakimiś nieznajomymi komunikatami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jeśli nie to, że te komunikaty są jakby zapętlone - nie da się ich w ogóle przeczytać bo cały czas pojawia się ich tysiące.

Najgorszy problem w tym, że spod Windowsa nie mam dostępu do partycji Debiana (wcześniej działało ,,reiserfs for Windows'', ale teraz już nie działa), a Linux nie startuje.

Co zrobić w takiej sytuacji? Formatowania nie mogę zrobić bo nie mam płytki z Debianem (instalowany on był spod innego Linuksa z pomocą debootstrap (już dokładnie nie pamiętam ale chyba spod Ubuntu), tyle że po tym ,,innym Linuksie'' już nie ma śladu.

Edycja:
Te błędy to coś jakby w rodzaju tego: http://forums.frugalware.org/index.p...o=9747&th=1956 (drugi post)



shevchenko1987 - 16-01-2010 11:01
Ja miałem takie same jak cofnąłem wersje Amaroka z 2 do 1.4 na testingu. ;-) Ale to pewnie Ciebie nie dotyczy. Tyle, że u mnie pokazywało się z 8 takich komunikatów i system dalej się normalnie ładował. A próbowałeś włączać system na starym kernelu albo single-user mode?

[ Dodano: |16 Sty 2010|, 2010 11:31 ]
http://debian.linux.pl/viewtopic.php...e+udev+version

http://debian.linux.pl/viewtopic.php...highlight=udev



yantar - 16-01-2010 15:07
Mi to wciąż jeszcze wyskakuje 2x. Większy problem był później gdy zaczynał startować hal. Wywalał błędy odnośnie dysku i CPU (tak miałem na kernelach 2.6.30-1 i -2 od połowy grudnia). Na szczęście trzymam zawsze jeden kernel ze starszej wersji. Przy 2.6.26 wprawdzie udev pluł o potrzebie aktualizacji krenela ale wszystko startowało i pracowało stabilnie.
Niestety nie dałem rady dojść, co faktycznie było nie tak. Szperałem po bugtrackerze, po Googlach i nic. I przeszło po jakiejś w sumie mało znaczącej aktualizacji.



pavbaranov - 16-01-2010 15:45
daris, jeśli masz takie "błędy" jak w odnośniku, to zwróć uwagę, że nie jest to błąd, a jedynie instrukcja co masz zrobić. Odpalić w single-user i poprawić ustawienia udeva.
Jak podał shevchenko1987 - spróbuj odpalić system na nowym kernelu, ale jako single-user i sprawdź wpisy udev, ewentualnie je popraw (pewnie w google gdzieś znajdziesz jak), ewentualnie spróbuj uruchomić ze starszego kernela.
Jeśli nie kasowałeś archiwum apt-geta, to prawdopodobnie masz jeszcze starsze wersje xorga, udeva - możesz spróbować wrócić starsze wersje z tego archiwum.



daris - 16-01-2010 16:52
Tak wyglądają te komunikaty (oczywiście cały czas pojawiają się nowe) (zdjęcie robione telefonem, zastopowane blokowaniem przewijania bo inaczej to pewnie byłoby widać tylko rozmazaną plamę.

http://img262.imageshack.us/img262/2...6100444.th.jpg

Po kilku minutach Debian startuje dalej (wcześniej nie chciało mi się czekać). Nawet xorg się uruchamia tylko że jest jeden główny problem - brak obsługi myszki i klawiatury. Nie wiem co może być tego przyczyną - ale prawdopodobnie xorg, bo na starszym jądrze też tak jest.

W w trybie pojedynczego użytkownika uruchamia się szybciej (wyświetla tylko parę tych komunikatów).

Jak mam ponownie skonfigurować xorga? Tzn. przywrócić domyślne ustawienia? Usunięcie xorg.conf?



fnmirk - 16-01-2010 17:16
Tyle razy się tłumaczy, nie dotykaj partycji linuksowych z poziomu innego systemu operacyjnego. Są do tego wersje Linuksa uruchamiane w trybie livecd z cdromu lub innego nośnika.

daris, potrzebne są konkretne informacje, a nie tylko opisy i jakieś obrazki.

Podstawowych i najbardziej wiarygodnych informacji dostarczy plik: /var/log/Xorg.0.log Dostarcz go z poziomu jakiegoś livecd.

Z poziomu livecd edytuj plik: /etc/default/bootlogd I ustaw w nim tak:
BOOTLOGD_ENABLE=Yes Spróbuj uruchomić system ze dwa trzy razy i dostarcz plik: /var/log/boot Dodane:
Najlepszy dla Ciebie będzie Knoppix jako dystrybucja narzędziowa:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=10199



daris - 16-01-2010 17:41
Xorg.0.log
/var/log/boot

Jeden problem rozwiązany, ale już jest kolejny ;/
Trzeba było dodać         Option "AutoAddDevices" "false"
        Option "AllowEmptyInput" "off" do ServerLayout w xorg.conf
i zainstalować xserver-xorg-input-kbd oraz xserver-xorg-input-mouse. Dlaczego te pakiety nie są w zależnościach xorg'a?! Ktoś używa xorg'a bez myszki i klawiatury?



iria - 16-01-2010 20:21

Dlaczego te pakiety nie są w zależnościach xorg'a?! Ktoś używa xorg'a bez myszki i klawiatury? Są w zależnościach. Nie zrobiłeś pełnej aktualizacji lub usunąłeś pakiety podczas jej wykonywania.

Pokaż xorg.conf.



daris - 16-01-2010 20:33
Z tym problemem już sobie poradziłem, ale teraz mam inny - ale o tym to już inny temat ;p



raven18 - 16-01-2010 21:27

(zdjęcie robione telefonem, zastopowane blokowaniem przewijania bo inaczej to pewnie byłoby widać tylko rozmazaną plamę. Przepraszam, że tak nie na temat, ale w jaki sposób zatrzymałeś to przewijanie?

Super, działa, dzięki wielkie. ;-)



daris - 16-01-2010 21:29
Scroll Lock :P
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis