ďťż
 
 
   pomoc w instalacji i konfiguracji oraz doborze Linuksa
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

pomoc w instalacji i konfiguracji oraz doborze Linuksa





zenekblack - 12-11-2008 16:00
Witam serdecznie. Jestem niezbyt szczęśliwym posiadaczem Californi Access™ modelu CA M665SE

procesor core duo T2450 2.0G
ram 2g
hdd 120g
15,4''
Wi-Fi

Obecnie posiadam dwa Linuksy mianowicie na stacjonarnym Mandrive xtreme2.0, zaktualizowaną po 12 godzinach pobierania do wersji 2.1 ale to już wina łącza i sprzętu bo tylko 1 giga procesor i 512 ram.
Na laptopie postawiłem Mandrive Spring 2008.1 aktualizowaną do wersji 2009.0 z PowerPack KDE 3.5.
Największy problem jaki mam z Linuksem na tym sprzęcie jest brak wykrycia sieci Wi-Fi. Kolega polecał mi Ubuntu ale w to nie pomoże gdyż Ubuntu trzeba dobrze konfigurować z Tego co czytałem. Wcześniej ten komputer był kupiony pod Windowsa Vistę ale nie lubię Visty, a Windows XP to przeżytek, za który ponoć coraz częściej łapią. I tak dla przyjemności chciałem przejść na Linuksa. Ponoć dobrze ustawiony sprzęt działa szybciej i poprawniej. Już nawet z Mandrivą bateria na tym procesorze wytrzymuje ponad 2 godziny bez usuniętych zbędnych kerneli (odrazy mówię ja się nie znam na Linuksie od 1994-5 roku jestem na Windowsach). Nie umiem nic robić w konsoli a wgranie Mandrivy i uruchomienie jej na 2 sprzętach jednocześnie daje mi dużo satysfakcji, więc proszę o pomoc.

Moje gg 2755347 i mail : zenekblack@o2.pl
Może ma ktoś dystrybucję do wysłania to bym prosił o kontakt, rzecz jasna na mój koszt wysyłka.



przemnet - 12-11-2008 16:37

Kolega polecał mi Ubuntu ale w to nie pomoże gdyż Ubuntu trzeba dobrze konfigurować z Tego co czytałem. Szczerze mówiąc Ubuntu jest chyba najbogatszą w sterowniki dystrybucją, która na większości sprzętu (szczególnie widać to dobrze na laptopach) działa "out of the box". Na prawdę konfiguracja jest raczej minimalna...

(odrazy mówię ja się nie znam na Linuksie od 1994-5 roku jestem na Windowsach). Nie umiem nic robić w konsoli a wgranie Mandrivy i uruchomienie jej na 2 sprzętach jednocześnie daje mi dużo satysfakcji, więc proszę o pomoc. W takim razie polecam zapoznanie się z sekcją "Dla Początkujących" tego forum - na prawdę można tam znaleźć wszystko czego potrzeba do rozpoczęcia przygody z Linuksem. Szczególnie na sam początek polecałbym:

Opis instalacji - warto wiedzieć co i jak robić podczas instalacji Linuksa,
poradnik Kaki - szczególnie warto się skupić nad punktem 4: "Poradnik Debiana dla początkujących"

Może ma ktoś dystrybucję do wysłania to bym prosił o kontakt, rzecz jasna na mój koszt wysyłka. Po co płacić za wysyłkę? Proponowałbym zamówić sobie płytki stąd:

Ubuntu (GNOME)
Kubuntu (KDE)

Wysyłają pod wskazany adres za darmo. Może czasem trzeba trochę poczekać, ale w końcu dojdą.

Miłego użytkowania Linuksa,
Pozdrawiam,
Przemek.

P.S. Jeśli zdecydowałbyś się na używanie Ubuntu, to informacje na tym forum będą dla Ciebie przydatne, ponieważ Ubuntu oparte jest na Debianie.



pavbaranov - 12-11-2008 18:22
1. Nie napisałeś jaka to karta WIFI. Najprościej jest wydać w konsoli polecenie lspci, oraz znaleźć odpowiedni wpis dotyczący karty (będzie coś o 802.11) - podaj.
2. Nie jest prawdą, że Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu trzeba konfigurować ponad jakąś rozsądną miarę. Podobnie jak Mandriva (!) należą do najprościej "ustawialnych" dystrybucji. O wiele więcej sterowników itp. ma jednak Mandriva One, Xtreem też powinna być dobrze w nie wyposażona.
3. Praktycznie każdy linux "na tym samym poziomie" ma lub może mieć zbliżoną funkcjonalność jeśli chodzi o obsługę sprzętu. To kwestia ewentualnego dociągnięcia odpowiednich sterowników itp. (podobnie masz zresztą w Windows). Niestety niekiedy, niektóre linuksy w ogóle nie wystartują na określonym komputerze (np. Sabayon 3.5, czy Ubuntu z serii 8.10 nie były w stanie w ogóle zabootować się na Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030).
4. Jeśli chodzi o obsługę największej ilości sprzętu, od razu po instalacji, to najprostrze i najpełniejsze są: Linux Mint, rodzina Ubuntu, Mandriva, SuSE. Mandriva w wersji Free jest jednak o niebo uboższa, a jeśli chodzi o OpenSuSE i SuSE niestety nie mam porównania.
5. Mandriva 2k9 w wersji PP jest systemem, który wspiera naprawdę znaczną ilość sterowników WIFI. Sądziłbym raczej, że jest to kwestia ustawień, a nie samego systemu. W razie czego możesz jeszcze spróbować skorzystać z ndiswrappera. W Mandrivie jest dość prosty konfigurator sieci, który w zasadzie prowadzi za rękę.



zenekblack - 13-11-2008 00:44
Wszystko doczytałem po Ciekawej rozmowie z kimś na gg. Wszystko jasne jak słońce tylko dlaczego Ubuntu ma mieć super sterowniki jak pobrane z internetu zawarte są na płycie Cd, a Mandrivie na DVD, a Debian na 4 płytach. Ciekawi mnie dlaczego dużo ludzi opisuje w internecie, że ma problem z kartą sieciową Realtek rtl8187. W takim razie jak piszecie, że Linux jest taki banalny. Czemu powstało tyle odmian? Czemu Ubuntu, Kubuntu i Debian są tak odmienne, a jednak takie same.
Zastanawiam się czy to może ja jestem za głupi i dopiero teraz poznaje system jakikolwiek. Jedyne co mogę powiedzieć to to że każdy z użytkowników Linuksa mówi co innego. Jedni, że Manndriwa jest najlepsza inni, że Ubuntu, a inni że Debian.
Rozumiem to, że jedni korzystają z tego inni z tego ale co ja robię nie tak, że siedząc obok rutera mam 1 czerwoną kreskę. Wifi jest ale ma tak słaby zasięg, że już w Windowsie miałem lepsiejszy. I rozumiem, że są jakieś konfiguratory ale gdzie? O nazwy poproszę? Jestem jak zielona pietruszka u progu warg co zostanie zgryziona jak nie załapie do czego to. Czuję, że mój zapał do Linuksa zgaśnie jak nie będę umiał tego systemu postawić porządnie. A to, że na forach dużo jest to ja wiem. Dlatego założyłem dziś konto :D



pavbaranov - 13-11-2008 09:43
Najlepiej, to byłoby Cię odesłać na jakiś portal przedstawiający podstawowe informacje na temat linuksa. Np. jakilinux.org. Ale niech tam,... dopóki kawy nie wypiję ;)
Linux to w zasadzie kernel. Na nim są budowane różne dystrybucje, różniące się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Wybór należy do Ciebie. Ilość płyt o niczym nie świadczy, bo np. 1CD Ubuntu to skompresowane dane wykraczające poza 700MB. Zawiera jednak mniej oprogramowania niż np. 1DVD Mandrivy. Itd. itp. Dlaczego? Bo deweloperzy tak wybrali, uznając, że albo dają optymalnie dobrane oprogramowanie, nie bacząc na kwestie własnościowe (np. Linux Mint), albo hołdują określonej idei (Debian, Gobuntu), gdzie indziej dodają jeszcze jakieś swoje rozwiązania (SuSE, Mandriva), itd. itp. Nawiasem mówiąc odpowiednikiem 4 płytowego Debiana jest Ubuntu wydane również na 4 płytach ;)
Tyle odmian powstało, bo... mogło powstać. I fajnie. Dzięki temu masz wybór i ciesz się z tego. Równie dobrze mógłbyś się zapytać, dlaczego powstało tyle odmian Windowsa, choć w przypadku linuksa sprawa odpowiedzi na pytanie "dlaczego" wygląda nieco inaczej.
Czemu są odmienne, a jednak takie same? Jeśli wiem, o co Ci chodzi, to dlatego, że mogą być i dlatego, że mają wspólny trzon z jednej strony oraz inne osoby rozwijające z drugiej. Dlatego, że te osoby potrafią i chcą inaczej myśleć (na całe szczęście).
Dlaczego masz 1 a nie 5 kresek, dlaczego w windowsie może być lepiej a w linuksie gorzej, to już pytanie do twórców sprzętu. Zapytaj się wytwórcę swojej karty czy i dlaczego przygotował lub nie przygotował odpowiednie sterowniki pod linuksa. Jeśli używasz ndiswrappera, to przecież używasz sterowników z innego systemu. Niekoniecznie musi to działać zawsze cudownie, zwłaszcza, że często programiści linuksa mają bardzo ograniczony dostęp do źródeł.
Konfiguratory? Każdego linuksa możesz skonfigurować przez odpowiednie ustawienia w plikach tekstowych. Pewnie to jeszcze nie dla Ciebie. Nadto - jeśli używasz Mandrivy - to rozwiń wreszcie menu, i zobacz co Ci ono oferuje. Kiedyś - a nie wiem, czy dzisiaj był tam program, który dało się wywołać przez mcc (a w menu było to bodaj Centrum Sterowania - znalezienie w nim ustawień sieci chyba nie powinno być trudne), czy tak teraz się nazywa - nie wiem. Na stronie Mandrivy, lub jej forum, pewnie znajdziesz odpowiedź. Zwróć uwagę, że to jest forum Debiana i rozwiązania istniejące w tym systemie niekoniecznie muszą być (i nie są) tożsame od tych z Mandrivy.
Generalnie miłej pracy z linuksem, choć trochę wysiłku będziesz musiał, szczególnie na początku w to włożyć.



zenekblack - 13-11-2008 11:09
Dobrze, pobrałem Ubuntu Kubuntu i Debiana Lenny 5.0 beta2 na 5 DVD :D zobaczę co z tego mi wyjdzie jak mi się nie uda to wrócę do Mandrivy.
Trzymajcie kciuki ludziska.

[ Dodano: 2008-11-13, 13:49 ]
przemnet, dziękuję, pobrałem z internetu 6,4 MB/s to robi się w 15 minut. Ale nie rozumiem czegoś, w internecie jest 1 płyta, a Ubuntu jest na płytach 4 tak ktoś napisał, więc jak to jest. Muszę wrzucać wszystkie płyty? Pobrałem Debiana Lenny 5.0 beta2 i Kubuntu i Ubuntu. Zacznę zaraz czytać o instalacji jak się płyty wypalą. Ale nie rozumie czemu 1 płyta 700 mega ma zawierać więcej sterowników niż 4,5 giga w Mandrivie. Może w Mandrivie to programy zabierają tyle miejsca, a w Ununtu i Kubuntu nie. Na wirtualnej maszynie ładnie to chodziło więc decyzje podejmuję - instalacja.

[Dodano: 2008-11-13, 15:04]
Próba instalacji Ubuntu zakończona fiaskiem czarny ekran.
obecnie zapuszczam Kubuntu jeśli i ten nie pójdzie przechodzę do Debiana. Ciekawe nie.

[Dodano: 2008-11-13, 15:21]

przemnet, zainstalowałem Kubuntu - ekran jak węgiel, czarny jak smoła zobaczymy Debiana teraz widzę jednak ze będę musiał wrócić do Mandriva.



przemnet - 15-11-2008 14:46
Oj, oj, oj ;-) Ilość płyt nie świadczy o ilości sterowników. Możesz sobie zainstalować Debiana korzystając z płytki w wersji netinstall, której obraz ma ok 180MB lub z płyty DVD, której obraz będzie miał ponad 4GB. Rezultatem będzie DOKÂŁADNIE TEN SAM SYSTEM z tymi samymi sterownikami (swoją drogą na stronce Debiana masz informacje, że do jego zainstalowania nie trzeba np. pobierać wszystkich dwudziestu płyt CD- wystarczy pierwsza). Dlaczego? Ponieważ wielkość płyty zależy od ilości pakietów jaka na niej się znajduje (w przypadku Debiana nie oznacza to, że zostaną one od razu zainstalowane). Debian zawiera ok 20000 pakietów i jeśli ściągniesz cztery płytki DVD, to będziesz miał na nich wszystkie pakiety. Jeśli będziesz chciał zainstalować jakiś pakiet, to możesz albo włożyć którąś z płyt DVD, lub pobrać pakiet z repozytorium w sieci (jeśli chodzi o wersję testing, to polecam raczej ten drugi sposób, bo pakiety są często aktualizowane i pobierając pakiet z sieci masz gwarancję, że jest on najświeższy).

Szkoda, że nie udało Ci się zainstalować Ubuntu. W porównaniu z Debianem ma on np. od razu pobrany firmware do kart wifi, trochę lepiej wspiera niektóry sprzęt- np. na mojej karcie graficznej Intel X3100 na Debianie Compiz Fusion tnie się, a na Ubuntu chodzi płynnie. Choć i tak osobiście używam... Debiana :-P

Pozdrawiam,
Przemek.



pavbaranov - 15-11-2008 14:58

zainstalowałem Kubuntu EKRAN JAK WÊGIEL czarny jak smoła Prawdopodobnie oznacza to, że powinieneś pobrać Kubuntu 8.10 alternative. Nie ma możliwości uruchomienia jako livecd, ale można zainstalować w trybie tekstowym.
Istnieje jeszcze jedna możliwość, że podczas instalacji winieneś zapoznać się z klawiszem F1 i wybrać ewentualne opcje startowe. Jeśli wiesz, jaką masz kartę, mozesz jeszcze przeczytać na wiki Ubuntu, czy i jakie mają dla niego rozwiązanie.
I jeszcze jedno. Tym razem pytanie: podczas instalacji było ok (tzn. tryb graficzny), a po uruchomieniu już po instalacji jest czarny ekran? Jeśli tak, to podczas uruchamiania gruba wciśnij ESC i wyedytuj odpowiednią linijkę. Prawdopodobnie - dopóki nie zainstalujesz odpowiednich sterowników grafiki - trzeba użyć forcevesa (albo jakoś tak), powinno się uruchomić. Jest też jeszcze jedna możliwość... za krótko czekasz na tryb graficzny. Nowe Xy konfigurują się same, co chwilę trwa. Podczas tej konfiguracji, często przez dłuższą chwilę ekran jest czarny. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy Xy muszą sprawdzić możliwe konfiguracje sterowników, zanim nie ustawią na... vesę ;)



zenekblack - 16-11-2008 15:37
Tak ale jest problem w tym:)
chrome9 nie jest kompatybilne ponoć z Linuksem tak samo jak Realtek_rtl_8187 - Wifi
przeszedłem na laptopie na Windows XP, a na stacjonarnym na Ubuntu z pulpitem Gnome
czy jakoś tak. Nie poddam się zmienię sprzęt i przejdę na Linuksa bo uważam, że to co darmowe to lepsze. Dziękuję za pomoc :D



pavbaranov - 16-11-2008 17:44

chrome9 nie jest kompatybilne ponoć z Linuksem Mam chrome9 i używam linuksa :) Nie bardzo wiem, w czym i jak jest "niekompatybilne". VIA radzi bądź używać sterowników vesa, bądź uruchomić sterowniki via, które sama dostarcza. Tych ostatnich jeszcze nie próbowałem, ale pewnie to zrobię.
Debian z "nowymi" Xami źle wykrywa tę kartę i w zasadzie bez grzebania w ustawieniach Xów nie można korzystać z systemu w trybie graficznym na tej karcie (pomimo tego, że karta jest rozpoznawana prawidłowo). (K)Ubuntu (z tą samą wersją Xów) rozpoznaje kartę i uruchamia się w trybie vesa. Działa w sumie w porządku.
Nadto są też sterowniki unichrome, które powinny obsługiwać tę kartę.
Gdzie zatem niekompatybilność?



zenekblack - 17-11-2008 00:51
Ja piszę tylko to co przeczytałem po wgraniu Debiana. Widziałem 1/4 obrazu w poprawnej rozdzielczości bo ikonki nie były za duże i piksele nie były wysłane w kosmos. Nie mogłem zmienić ustawień wielkości wyświetlanego obrazu i tu jest ten problem. Na razie nie mam czasu bawić się w Linuksa i w zagłębianie się w jego problemy bo piszę pracę licencjacką. Zastanawiam się czy i jak można zrobić wersję Linuksa pod mojego laptopa tak bym wgrał system i nie musiał ustawiać tego i wpisywać po każdej reinstalacji. Do Windowsa mam 4 płyty DVD, na których mam całe oprogramowanie, które mi jest potrzebne mianowicie sterowniki i wszystkie pakiety biurowe i takie tam ładuję od razu z systemem tak sobie przerobiłem płyty. Mam więc pytanie czy da się zrobić tak, że do płyty Iso doda się odpowiednie sterowniki pod mojego realteka i pod moją Video Bus? Hymm, ja nad tym się zastanowię i może coś sobie napisze w końcu. Coś tam kiedyś programowałem może w Delphi i w Javie ale zawsze to coś. Ogólnie proszę o pomoc bo uważam ze Linux to potęga ale praca licencjacka to tez nie banał. W wolnych chwilach mogę laptopa przerobić pod Linuksa, a tak to testować mogę wszystko na Virtual pc i na stacjonarnym. Podrzucajcie pomysły.

Ps. Jeśli na chrome9 chodzi to dlaczego u mnie nie chodzi. Rozumiem, że może ja coś źle robię ale co? Powiedzcie, w którym miejscu bo ja już nie mogę z tym laptopem i myślę o wymianie złoma.



KeFaS - 17-11-2008 02:45

mam wiec pytanie czy da sie zrobić tak ze do płyty Iso doda sie odpowiednie stery pod mojego realteka i pod moją Video Bus? Oczywiście. Poczytaj o kompilacji kernela, jest dużo poradników jak to zrobić krok po kroku. Jednak musisz mieć do tego sprawnego i "wyposażonego" już Linuksa, ale może jest jakiś LiveCD, który ma odpowiednie narzędzia do tego.



pavbaranov - 17-11-2008 07:32

jeśli na chrome9 chodzi to dlaczego u mnie nie chodzi Bo prawdopodobnie usiłowałeś zainstalować wersję Lenny Debiana :) Niestety, nie wiem dlaczego, ale Tak jak napisałem - Debian z nowszymi Xami ma problemy z tą kartą, którą źle obsługuje. Ale wprawdzie Debian jest linuksem, ale linux to nie Debian. Stąd Twój poprzedni wpis jest bzdurą.
Chrome9 pod nowym Lenny, to jest problem. Nie wiem, czy jakieś wymuszenie vesy przy instalacji daje jakieś efekty. Jeśli nie - pozostaje uruchomienie w trybie tekstowym i bądź to ręczne ustawienie Xów i środowiska graficznego, bądź zainstalowanie wersji Xów dostarczanej z Etch, bądź... zmiana dystrybucji. Ostatnio - m.in. z tego powodu to uczyniłem.



zenekblack - 20-11-2008 10:13
Dystrybucję zmienić co to znaczy? Pisałem że zainstalowałem Ubuntu i Kubuntu i Mandrive i Debiana Lenny i Mandriwe 2008 spring z aktualizacją do 2009, jej ile tego było i nic nie chodziło jak należy. Zawsze jak nie z grafiką czyli 1/4 obrazu to z Wi-fi. Jak nie Wi-fi i obraz to mysz i drukarka. Jak nie to wszystko pojedynczo to wszystko na raz. Nie wiem jak z wiersza poleceń "konsoli" wpisać to by być tam gdzie jeszcze nie byłem. Któregoś pięknego dnia usiądę i zacznę robić coś z tym Linuksem na razie jestem na Windows Xp.
Jak macie jakieś złote pomysły by uruchomić Linuksa na moim laptopie to piszcie bo jak widzę że mało ludzi miało takie problemy z kartą i z Wi-fi, a może jest ktoś z Białegostoku kto mógłby mi pomóc fizycznie. Jakby coś to piszcie na emaila: zenekblack[małpa]o2[kropka]pl w temacie wpiszcie LINUX, bo inaczej - inaczej podpisanych emaili nie przeczytam (to przez ten spam) :mrgreen:



DadaD - 20-11-2008 12:16

Dystrybucję zmienić co to znaczy? Pisałem że zainstalowałem Ubuntu i Kubuntu i Mandrive i Debiana Lenny i Mandriwe 2008 spring z aktualizacją do 2009, jej ile tego było i nic nie chodziło jak należy. Zawsze jak nie z grafiką czyli 1/4 obrazu to z Wi-fi. Jak nie Wi-fi i obraz to mysz i drukarka. Jak nie to wszystko pojedynczo to wszystko na raz. Nie wiem jak z wiersza poleceń "konsoli" wpisać to by być tam gdzie jeszcze nie byłem. Któregoś pięknego dnia usiądę i zacznę robić coś z tym Linuksem na razie jestem na Windows Xp.
Jak macie jakieś złote pomysły by uruchomić Linuksa na moim laptopie to piszcie bo jak widzę że mało ludzi miało takie problemy z kartą i z Wi-fi, a może jest ktoś z Białegostoku kto mógłby mi pomóc fizycznie. Jakby coś to piszcie na emaila: zenekblack[małpa]o2[kropka]pl w temacie wpiszcie LINUX, bo inaczej - inaczej podpisanych emaili nie przeczytam (to przez ten spam) :mrgreen:
Niestety pod Linuksem zdarzają się kłopoty z obsługą sprzętu i jest to najczęściej wina producentów, którzy nie udostępniają specyfikacji swoich produktów. Problemy te zostają rozwiązane przez społeczność i developerów, ale to wymaga czasu.
Moje doświadczenie mówi mi, że na konkretną konfigurację sprzętową nie nadaje się każda dystrybucja, gdyż czasem trzeba wiele czasu poświęcić na jej konfigurację i co ważniejsze trzeba mieć odpowiednie umiejętności czyli wiedzę. Najczęściej trzeba kilka przetestować i już to robisz. Mogę Ci zaproponować kolejną, którą testuję od trzech miesięcy i nie sprawia kłopotów. Jest to - Linux Mint - distro bazujące na Ubuntu, w pełni działające po instalacji, którą skrótowo opisałem w Migracja z MS Windows ...
W przypadku ewentualnych problemów masz fora
Mint
Ubuntu
i tutejsze

pozdrowienia

EDIT: PS Testowałem i miałem uruchomione na laptopie wersje Fedory 6, 7, 8, 9 wifi chodziło bezproblemowo, nie uruchamiałem tylko moduł Bluetooth. Jest to też dobra dystrybucja na nowe laptopy, ale sporo pakietów trzeba doinstalować - kodeki, java, flash jest to opisane i udokumentowane na forum Fedory. Dla mnie jednak jest za bardzo chimeryczna.



pavbaranov - 20-11-2008 13:10
Tak. Mamy pomysł. Po pierwsze nie zrażać się. Po drugie - spojrzeć na strony opisujące kompatybilność sprzętu, a w szczególności notebooków z linuksami. Jest ich nieco w necie, choć wątpię, by było akurat o California Access. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że będzie cokolwiek o komponentach, które zostały użyte w Twoim komputerze. Możesz też napisać jakie - wówczas, możemy Ci spróbować jakoś pomóc. Dopóki jednak nie napiszesz nic - to nie możesz liczyć na konkretną odpowiedź.



adnix - 20-11-2008 14:26
Jak dla mnie to powinieneś jednak spróbować uruchomić Ubuntu. Będzie lepiej jak na początku będziesz trzymał się jednej dystrybucji. Poszukaj w googlach Ubuntu + Model Twojego laptopa.
Instalowałem Ubuntu na kilkunastu różnych laptopach i nigdy nie miałem takich problemów. Co do wymiany sprzętu to jak będziesz miał coś na oku to upewnij się zadając pytanie na forum, że nie ma z nim problemów.

[ Dodano: 2008-11-20, 14:36 ]
Jeżeli przemyśli się zakup laptopa to problem ze sterownikami przestaje istnieć. Instalujesz jakąś bogatą w sterowniki dystrybucję i wszystko jest bez problemów wykrywane. Opłaca się poświęcić na początku trochę czasoochoty na naukę i przestawienie się na dowolnego Linuksa bo z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. Uwierz, że odpalając Windowsa można czuć się nieswojo.



DadaD - 20-11-2008 15:15

[ Dodano: 2008-11-20, 14:36 ]
Jeżeli przemyśli się zakup laptopa to problem ze sterownikami przestaje istnieć. Instalujesz jakąś bogatą w sterowniki dystrybucję i wszystko jest bez problemów wykrywane. Opłaca się poświęcić na początku trochę czasoochoty na naukę i przestawienie się na dowolnego Linuksa bo z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.
Tak to prawda, ale zenekblack już posiada określony sprzęt i tak łatwo go nie wymieni.
Natomiast popieram - czas poświęcony na naukę będzie procentował, nic co jest cenne i wartościowe nie przychodzi łatwo.
Obserwuję od pewnego czasu forum Ubuntu, jest na nim bardzo wielu użytkowników i łatwo można uzyskać pomoc. Tak że distro Ubuntu jest dobrym wyborem.



pavbaranov - 20-11-2008 19:27
Cokolwiek zenekblack nie wybierze jest dobrym wyborem. CA to dość proste komputery, zwykle oparte na typowych rozwiązaniach, dla których sporo jest w necie rozwiązań. Faktem, że najczęściej próba domyślnego uruchomienia systemu nie kończy się sukcesem, ale po wprowadzeniu killku zmian jest ok.
Szczerze powiedziawszy, to ogólna podpowiedź dla zenekblack jest następująca:
- znaleźć dystrybucję, która startuje (może być Debian, może Mandriva, może Ubuntu - obojętne co), ważne, by dawała się uruchomić, nawet jeśli nie będzie 100% działać, to niech działa 80% i da się komputera używać ÂŻe bez sieci? Cóż, jak zaczynałem używać komputera, to nie było czegoś takiego jak internet. W Polsce ;)
- CA jest wyposażone nie tylko w wifi, ale i w jakąś typową kartę ethernetową, zatem połączenie z siecią, wprawdzie po kablu, powinno być,
- uruchomić CA+dystrybucja i dostosować system do sprzętu.
Np. Debian w zasadzie uruchomi się na każdym sprzęcie. Jeśli w CA jest Chrome9, to prawdopodobnie Debiana 5.0 nie da się uruchomić w jakimkolwiek środowisku graficznym (owe 1/4 ekranu, którego dostosowanie graniczy z cudem, a czego deweloperzy Debiana nie zauważają jako błędu), ale Debian 4.0 uruchamia się bez problemu, także w tym trybie (kwestia wersji Xów).
Jeśli tak jest, to należałoby zainstalować Debiana 4.0, prawdopodobnie dopisać vga=<żądana_rozdzielczość> do gruba, bo inaczej nie można przejść na tryb tekstowy z graficznego, a następnie zaktualizować co się chce, za wyjątkiem Xów. Niech pozostaną te stare.
Mysz nie działa? Prawdopodobnie próbował zainstalować program do obsługi touchpada pod KDE/Gnome, który kłóci się z obsługą touchpada zaszytą w kernelu. Rozwiązanie - nie instalować tej paczki. Działa zbyt wolno? Znaleźć temat touchpad (i bodaj Fujitsu-Siemens) na forum i zmienić xorg.conf. Proste? Może i nie bardzo, ale tak naprawdę, cała filozofia to kilka minut roboty. Tylko niech zenekblack zechce cokolwiek o swoim sprzęcie podać.



zenekblack - 22-11-2008 12:35
DadaD, dziękuje za propozycje poszukam w internecie Minta i postaram się coś pokombinować :D

[Dodano: 2008-11-22, 12:53]

pavbaranov, Ciekawy wpis:) zaskoczyła mnie Twoja wypowiedź. Coś mam podać o swoim sprzęcie od A do Z? Mam obecnie Windows XP to mogę znaleźć wszystko.
Karta grafiki: VIA Chrome9 HC IGP (lokalizacja: Magistrala PCI 1, urządzenie funkcja0)
Karty sieciowe: bluetooth PAN Network Adapter 8187 Wirelless 802.11g54Mbps USB 2.0 Network Adapter
Via Rhin II Fast Ethernet Adapter
Komputer: wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
procesor/y: Intel Core Duo CPU T2450 @ 2.00Ghz

Coś jeszcze mam dodać to napisz, to poszukam i napiszę:D



DadaD - 22-11-2008 14:33

[b]
Karta grafiki: VIA Chrome9 HC IGP (lokalizacja: Magistrala PCI 1, urządzenie funkcja0)
Karty sieciowe: bluetooth PAN Network Adapter 8187 Wirelless 802.11g54Mbps USB 2.0 Network Adapter
Via Rhin II Fast Ethernet Adapter
Komputer: wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI
procesor/y: Intel Core Duo CPU T2450 @ 2.00Ghz

Coś jeszcze mam dodać to napisz, to poszukam i napiszę:D
Firma VIA zaczęła współpracę ze środowiskiem Open Source i uruchomiła stronę ze sterownikami portal adres:
Portal Via dla Linuksa
tu dwa linki o incjatywie
FrazPC

PCLab.pl

Z tego wynika, że większych kłopotów nie powinno być bo podzespoły Intela raczej nie sprawiają problemów

pozdrowienia



pavbaranov - 22-11-2008 15:38

Karta grafiki: VIA Chrome9 HC IGP (lokalizacja: Magistrala PCI 1, urządzenie funkcja0)
Karty sieciowe: bluetooth PAN Network Adapter 8187 Wirelless 802.11g54Mbps USB 2.0 Network Adapter
Via Rhin II Fast Ethernet Adapter
I to trzeba było od początku.
Prawdopodobieństwo zainstalowania Debiana 5 na komputerze z Chrome9, tak by dobrze pracowało środowisko graficzne graniczy z cudem. Być może jest to możliwe, ale doktorat łatwiej napisać z fizyki kwantowej ;) Choć moje zdanie oparte jest o wersję 5 dostępną mniej więcej miesiąc temu.
Znacznie lepiej radzi sobie z tym np. Ubuntu, czy Kubuntu, przynajmniej w wersjach 8.04 i 8.10. Odpalasz płytkę w wersji liveCD (tak dla sprawdzenia), przy czym, przy opcjach startowych wybierasz co najmniej wpis mówiący o "bezpiecznym środowisku graficznym". Gnome/KDE powinno Ci się uruchomić prawidłowo - przynajmniej nie mam z tym problemów, mając tę samą kartę. Podobnie możesz zainstalować np. Siduksa. Mandriva też nie miała problemów.
Jeśli z jakichś przyczyn płyta (K)ubuntu nie chce się uruchomić, ściągasz ze strony płytę instalacyjną, którą nazywają "z alternatywną instalacją". Nie jest to liveCD, ale na 99% uruchomi się na każdym komputerze i w trybie semigraficznym przeprowadzi instalację.
Po instalacji możesz ewentualnie zająć się instalacją paczki VIA, która przewidziała dla *buntu stosowne paczki deb, przynajmniej dla niektórych płyt z tą kartą. Sprawdzić to możesz na: http://linux.via.com.tw/support/downloadFiles.action - zresztą możesz ściągnąć paczkę i przeczytać pdf co i jak należy ustawić.
Można też spróbować - bo tak działałem przez długi okres czasu pod Debianem - zainstalować Debiana Etch - KDE/Gnome powinny działać prawidłowo, jeśli nie działają, to oznacza, że trafiły tam już nowsze Xy, zatem trzeba wziąć najstarszą możliwą wersję. Jeśli w środowisku graficznym touchpad działa zbyt opieszale to sięgnij po temat o touchpadzie i bodaj Fujitsu-Siemensie na tym forum; znalezioną tam modyfikację xorg.conf wklej w swój, w razie potrzeby zrestartuj Xy i mysz już będzie działać prawidłowo. Po zainstalowaniu możesz zrobić sobie odpowiedni upgrade do porządanej wersji, czy to Lenny, czy to Sid, tylko musisz wszelkie pakiety związane z Xami określić jako niezmienialne, albo po instalacji nowych Xów podmienić im stary xorg.conf stworzony przy instalacji systemu, a po zmianach z myszą (jeśli to jeszcze zadziała).
W przypadku jakichkolwiek problemów ze środowiskiem graficznym, urchamiasz je na driverze vesa. Chodzi. Nie stosuj unichome, openchrome dostępnych w niektórych repozytoriach, bo niestety nie prowadzi to do dobrych rezultatów.
VIA Rhino - jest modułem w kernelu instalowanym bez problemu, zatem karta sieciowa ethernet winna Ci działać prawidłowo.
Bluetooth winien być obsługiwany po zainstalowaniu odpowiednich paczek (w Synaptiku/Adepcie zrobisz to bez problemów) - raczej nie spotkałem się z problemami w obsłudze bluetooth przez linuksa. Jak się pojawią to dopiero wówczas daj, ale jakiś konkret.
Jeśli chodzi o kartę wifi - to stwierdzenie że masz "Wireless 802.11" nic nie mówi. To jest standard, w którym działa ta Twoja karta, a nie konkretny jej model, a to jest istotne. Gdzieś wyżej piszesz coś o Ralinku, ale... sorry - chciałbym zobaczyć konkret, czyli to co wypluwa z siebie polecenie lspci wydane z konsoli w linuksie.

PS: Pamiętaj, że z tą kartą Compiz itp. nie będą chodzić i za każdym razem próba ich uruchomienia skończy się krachem środowiska graficznego. Reszta powinna działać bez najmniejszych problemów.
PS2: Inne problemy, jak z drukarką itp., o których wspominasz musisz jakoś usystematyzować. Zgodnie z regulaminem tego forum: jeden problem - jeden wątek. Inaczej się nie da ;)
PS3: W dalszym ciągu - skoro taki był temat tego wątku - polecane dystrybucje to: Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu (w zależności od preferencji dotyczących środowiska graficznego), Linux Mint (to taki Ubuntu+), Mandriva, ewentualnie np. SimplyMEPIS lub Knoppix. Niestety nie polecam SuSE, bo prawdopodobnie na tej karcie będzie chodzić bardzo opieszale. Możesz zresztą sprawdzić ściągając livecd.



groszyn - 26-11-2008 13:28
Witam.
Mam małą prośbę, o dobranie plików z sytemem Debian, na płytkę bootująca do laptopa:

Nazwa producenta: ACER EMACHINES NB EME510 - 301G16mi+2GB
Typ procesora INTEL



pavbaranov - 26-11-2008 14:14

Mam małą prośbę, o dobranie plików z sytemem Debian, na płytkę bootująca do laptopa: www.sidux.com Jest już wybrana. Dodatkowo masz od siduksa wsparcie dla Acerów. A Sidux, to praktycznie Debian Sid.



groszyn - 28-11-2008 20:07
A jakiś nie live?



fnmirk - 28-11-2008 20:13
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=532

Ten livecd też nadaje się do instalacji.



wojak - 12-02-2009 12:21
Posiadam kartę graficzną VIA UniChrome PRO IGP i mam Debiana Lenny. Używam sterownika openchrome i mi działa dobrze, lecz nie ma akceleracji 3d, której zresztą nie potrzebuję (da się żyć bez efektów graficznych, a w gry nie gram). Jeżeli ktoś by był zainteresowany mogę zamieścić mojego xorg.conf. Miałem do niedawna Ubuntu 8.10 - ten sam xorg.conf działa w Lennym.

edit: Piszę teraz z Ubuntu, bo mam go na stacjonarce na której jest net. Lennego mam na laptopie (z tą nieszczęsną via).



pavbaranov - 12-02-2009 12:46

Jeżeli ktoś by był zainteresowany mogę zamieścić mojego xorg.conf. Pokaż, lub prześlij mi jeśli możesz tego xorga. Xorg z Kubuntu 8.10 na pewno nie działa pod Lenny. Myślę, że jest to usilna próba Lenny, do wstawienia driverów openchrome, bo wówczas właśnie występują problemy (nb. w ostatniej wersji Lenny'ego, także z touchpadem).
Akceleracja 3D ma być dostępna za jakiś czas, jak VIA udostępni nowy sterownik, który obejmie Unichrome9. Jak na razie - wg VIA - udostępnia "akcelerację 2D" dla tych kart i 3D dla innych. Problem, że driver z VIA też nie działa ;)



wojak - 12-02-2009 14:49
Proszę:
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by failsafeDexconf, using
# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
#
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf
# For example:
#  sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
        Identifier        "Generic Keyboard"
        Driver                "kbd"
        Option                "XkbRules"        "xorg"
        Option                "XkbModel"        "pc105"
        Option                "XkbLayout"        "pl"
        Option                "XkbOptions"        "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier        "Configured Mouse"
        Driver                "mouse"
        Option                "Emulate3Buttons"        "true"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier        "Synaptics Touchpad"
        Driver                "synaptics"
        Option                "SendCoreEvents"        "true"
        Option                "Device"        "/dev/psaux"
        Option                "Protocol"        "auto-dev"
        Option                "HorizEdgeScroll"        "0"
EndSection
Section "Device"
        Identifier        "Configured Video Device"
        Boardname        "via"
        Busid                "PCI:1:0:0"
        Driver                "openchrome"
        Screen        0
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier        "Configured Monitor"
        Vendorname        "Generic LCD Display"
        Modelname        "LCD Panel 1280x800"
        Horizsync        31.5-50.0
        Vertrefresh        60.0 - 65.0
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
  modeline  "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
  modeline  "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
  modeline  "1024x768@60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
        Gamma        1.0
EndSection

Section "Screen"
        Identifier        "Default Screen"
        Device                "Configured Video Device"
        Monitor                "Configured Monitor"
        Defaultdepth        32
        SubSection "Display"
                Depth        32
                Virtual 1280  800
                Modes        "1280x800@60"        "1024x768@60"        "800x600@60"        "640x480@60"
        EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
        Identifier        "Default Layout"
  screen 0 "Default Screen" 0 0
        Inputdevice        "Synaptics Touchpad"
EndSection
Section "Module"
        Load                "glx"
        Load                "GLcore"
        Load                "v4l"
EndSection
Section "device" #
        Identifier        "device1"
        Boardname        "via"
        Busid                "PCI:1:0:0"
        Driver                "openchrome"
        Screen        1
EndSection
Section "screen" #
        Identifier        "screen1"
        Device                "device1"
        Defaultdepth        32
        Monitor                "monitor1"
EndSection
Section "monitor" #
        Identifier        "monitor1"
        Gamma        1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection pavbaranov, jeżeli masz jakiś pomysł jak usprawnić ten config to proszę podziel się informacją :)

edit: chipset VN800, model laptopa ICom SmartBook 5205 - staroć i cienizna. Kupiłem okazyjnie w styczniu 2007 r.



pavbaranov - 12-02-2009 18:23
wojak Dzięki, reszta poszła na pw.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis