ďťż
 
 
   Optymalizacja systemu
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Optymalizacja systemu





ivo_207 - 17-12-2006 16:56
Nie uzywam Debiana, ale mam zamiar przesiasc sie na niego. Nie mam wybitnie szybkiego sprzetu, wiec bardzo zalezy mi na optymalizacji systemu, cos w stylu Gentoo. Obecnie uzywam Arch Linuksa. Wiec moje pytanie brzmi: czy mozna zoptymalizowac system pod architekture i686? Wiem, ze mozna pakiety sciagac w postaci zrodel i przerabiac na paczki, ale czy mozna kompilowac je z takimi flagami jak w Gentoo za pomoca jakiegos menadzera pakietow?



Kaka' - 17-12-2006 17:02
hmm, podaj dokładne dane swojego sprzętu. Ale powiem Ci, że jeżeli zależy Ci na szybkości to są do tego odpowiednie środowiska np. xfce, fluxbox, ale KDE jest już na mocniejszy sprzęt.


Wiem, ze mozna pakiety sciagac w postaci zrodel i przerabiac na paczki Tak naprawdę zyskasz przez to bardzo nie wiele, praktycznie nic. Lepiej jest normalnie z repo instalować niż bawić się w źródełka.

Pozdrawiam!



ivo_207 - 17-12-2006 17:06
Tyle to ja wiem o XFCE i Fluxbox'ie. Ale nikt nadal nie odpowiedzial mi na moje pytanie. Nieche calego systemu kompilowac, tylko nawazniejsze pakiety. Czekam na szczegolowe odpowiedzi. Dzieki.



wenabdg - 17-12-2006 17:25
Chodzi ci zapewne o to, ze w gentoo mogles dostosowac proces kompilacji po swoj sprzet dzieki czemu aplikacje dzialaja wydajniej. Wiec w gentoo jest to podstawa w Debianie tez. Debian kozysta z prekompilowanych paczek nieznacznie mniej wydajnych niz te kompilowane pod konkretny sprzet a za to proces instalacji jest znacznie, podkreslam ZNACZNIE szybszy niz w gentoo. Jezeli masz slaby sprzet to nie ma co sie bawic w GUI z "bajerami", polecam wmakera i fluxbox - srodowiska malo wymagajace.

Pozdrawiam



Rad - 17-12-2006 17:32
Paczki w Debianie są kompilowane pod i386, nie ma dodatkowych optymalizacji. Nie ma również czegoś takiego jak flagi, że możesz zmniejszać program o funkcje, których nie potrzebujesz. Ja ci jednak powiem, że różnica w wydajności jest praktycznie niezauważalna. Wiem, bo korzystałem z gentoo, a potem przesiadłem się na Debiana.



sparks - 17-12-2006 17:49
Nie żebym się czepiał ale widać znaczną różnicę.... też używałem Gentoo i poczułem stratę wydajności



Kaka' - 17-12-2006 17:59
Kiedyś czytałem pewien artykuł i tam było coś w tym stylu napisane: "Debian demonem szybkości to nie jest, wręcz jest dość wolny w porównaniu z innymi dystrybucjami..." jakoś tak to szło. Natknąłem się na to jak zaczynałem przygodę z linuksem. Nie mogę powiedzieć, że jest to prawda czy kłamstwo bo po prostu nigdy nie testowałem innych dystrybucji. Ale przecież nie szybkość jest ważna. Ważny jest sam system, to co nam daje. Debian mógłby być demonem szybkości, ale byłby za to niestabilny itp. Nie ważna jest szybkość (w/g mnie). Ja Debiana za wolnego osobiście nie uważam, bo to raczej zależy od środowiska - zupełnie inaczej, tzn. szybciej, będzie się pracować pod xfce niż pod KDE. Choć Debian działa mi dokładnie tak samo jak Windows XP, czyli jak dla mnie szybko. Ja nie narzekam. Cenię ten system za stabilność (nie znam ani nie słyszałem o bardziej stabilnym systemie), możliwość zainstalowania go od zera, bez zbędnych syfów i ogólnie fajny jest :)

Pozdrawiam!



sparks - 17-12-2006 18:11
Nie idealizujmy systemu. Szybkość jest ważna. Niech to będzie jakiś fajny topic o wydajności. Podawajmy tylko konkretne sposoby na przyspieszenie, jeżeli takie są.
Pierwsze co można zrobić to trochę odciążyć kernel. Mała rekompilacja wywalenie zbędnych modułów pomagają mu głównie w szybszym starcie. Niby nic ale zawsze coś.



wenabdg - 17-12-2006 18:19
Ja nie moge powiedziec zeby debian chodzil mi tak szybko jak winda bo ona po 2-3 miechach juz tak muli ze czasem nawet musialem dac reboota, a dopiero po paru (nastu) zabiegach nabiera poprzednia predkosc. Tez zanim znalazlem sie na Debianie siedzialem na gentoo i tam nie moglem powiedziec zeby cos mi chodziklo wolno wszystko idealnie dostosowane do sprzetu i tego co mi potrzeba ale w debianie moze nie wszystko smiga mi jak burza (azureus czasem wlaczy mi sie po pewnym czasie od uruchomienia ale to raczej java cos mi psuje ;-P) ale nie powiem tez, ze jest wolny. Jak juz pisalem pakiety debiana sa precyzyjnie tworzone przez co wydajnosc tez jest wysoka. Zapytam tylko jeszcze czemu Rad i sparks zmieniliscie distro? Ja powiem, ze powodem mojej rezygnacji z gentoo nie byl "dlugi" (dla niektorych trudny) proces instalacji czy dalsza konfiguracja ale sam proces kompilacji, ktorego nawet najbardziej dopracowane/dostosowane zmiany w make.conf czy we flagach nie ukroca.

Ps. Kaka' to czy system dziala szybko czy wolno nie koniecznie musi miec wplyw na stabilnosc.

Pozdrawiam



Kaka' - 17-12-2006 18:24

Ps. Kaka' to czy system dziala szybko czy wolno nie koniecznie musi miec wplyw na stabilnosc. Ja dałem tylko przykład. No raczej w ogóle tak nie jest, po prostu był to przykład. Ale i tak dalej twierdzę, że szybkość nie jest aż tak ważna jak sam system. Pewnie gdyby Debian był demonem powolności :) to bym go nie używał ale nie ma co, na szybkość w Debianie nie ma co narzekać. W Gentoo można wszystko dostosować do sprzętu ale kosztem długiej, bardzo długiej kompilacji. Coś za coś. A Debian mam wrażenie, że jest tak pół na pół. Czasami długo konfiguruje jakiś pakiet, ale szybkość też jest dobra.

Pozdrawiam!



ivo_207 - 17-12-2006 18:27
Uzywalem kiedys Slackware. Byl kompilowany pod i486, wiec teorytycznie byl szybszy od Debiana. Jak w nim przekompilowalem jadro pod athlona to od razu bylo czuc szybkosc, nawet szybciej sie uruchamial.

Slyszalem pewna wypowiedz mojego kolegi, chociaz sam nie jest pewien, czy to prawda. A manowicie: jesli przekompilowac jadro pod wlasna architekture w Debianie i zrobic z niego paczke, to potem wszystkie instalacje pakietow ze zrodel sa kompilowane pod flagi, ktore zostaly zapisane w opcjach kernela. Nie wiem czy to prawda. On tez do konca nie wie. Ale chetnie bym sie tego dowiedzial.



sparks - 17-12-2006 18:31

Zapytam tylko jeszcze czemu Rad i sparks zmieniliscie distro? Ja powiem, ze powodem mojej rezygnacji z gentoo nie byl "dlugi" (dla niektorych trudny) proces instalacji czy dalsza konfiguracja ale sam proces kompilacji, ktorego nawet najbardziej dopracowane/dostosowane zmiany w make.conf czy we flagach nie ukroca. Ja zrezygnowałem z Gentoo bo było właśnie zbyt proste w obsłudze i zbyt dobrze udokumentowane po polsku :/ Co to za zabawa w domu jak się nic nie sypie :/



wenabdg - 17-12-2006 18:39
Dla mnie gentoo tez nie stwarzalo trudnosci, a szczeze nie pamietam bym byl swiatkiem jakiegokolwiek problemu na tym systemie. Jednak dziwi mnie to, ze tylko mnie denerwowal proces kompilacji pakietow?

Dalej szczeze polecam Gentoo wraz z Debianem jako najlepsze dystrybucje o wysokiej wydajnosci



velmafia - 17-12-2006 20:37
jeśli chcesz przyśpieszyć Debiana, to polecam tylko kompilacje jądra, bo raczej reszta dużo Ci systemu nie przyśpiesz, a tylko stracisz czas na zabawę w kompilacje


Slyszalem pewna wypowiedz mojego kolegi, chociaz sam nie jest pewien, czy to prawda. A manowicie: jesli przekompilowac jadro pod wlasna architekture w Debianie i zrobic z niego paczke, to potem wszystkie instalacje pakietow ze zrodel sa kompilowane pod flagi, ktore zostaly zapisane w opcjach kernela. Nie wiem czy to prawda. On tez do konca nie wie. Ale chetnie bym sie tego dowiedzial. nie jestem pewien, będę musiał kiedyś sprawdzić, ale wiem że starczy przed kompilacją nowego jądra wrzucić pliki z konfiguracją wcześniejszego jądra (konfigurowanego przez Ciebie) i masz cała konfigurację pod Twój sprzęt gotową.

aloha



chyl-o - 17-12-2006 21:06
Ja powiem, że system można przyspieszyć. Przyspieszyć jego uruchamianie np przez wyłączenie niepotrzebnych usług. ÂŁatwo można to zrobić przy pomocy

rcconf a

orphaner pomoże usunąć nieużywane, niepotrzebne liby i pakiety.

Oczywiście kompilacja jądra daje bardzo wiele, ponieważ mam tylko nam potrzebne rzeczy i to przyspiesza system.



Lorenzo - 17-12-2006 21:16
Niby jest apt-build, w którym można ustawiać flagi pod jaki sprzet i z jaką optymalizacją kompilowac źródła, ale do emerge'a ciagle mu daleko i ciągle końca nie widac ;-)

A czy jest róznica w wydajności między gentoo a debilianem?
:P



KarolOssowski - 17-12-2006 21:51
właśnie. czy ktoś korzystał z tego apt-build? jak "wrażenia"?



Rad - 18-12-2006 00:59
Bardzo, ale to bardzo przyspiesza system własna kompilacja jądra. Jeżeli ktoś na desktopie jedzie na dystrybucyjnym to mu nie zazdroszczę ;) Szczególnie system włącza się o wiele szybciej. Potem już nie ma takiej różnicy.

Co do porzucenia gentoo, to właśnie wywaliłem je ponieważ za dużo czasu zajmuje tam kompilacja. Po prostu uważam za stratę czasu czekanie kilkunastu minut na kompilację jakiegoś durnego programu.

Teraz wydajność Debiana mnie satysfakcjonuje, mogliby tylko trochę przyspieszyć bootowanie.



chyl-o - 18-12-2006 01:22
Rad, stronę wcześniej napisałem, że możesz sobie wywalić niepotrzebne usługi przy pomocy rcconf, co przyspieszy Ci bootowanie.



Rad - 18-12-2006 08:33

Rad, stronę wcześniej napisałem, że możesz sobie wywalić niepotrzebne usługi przy pomocy rcconf, co przyspieszy Ci bootowanie. To wiem, wszystko co niepotrzebne poszło, ale i tak gentoo się ładowało szybciej przy bardzo podobnych usługach.

Czekam aż init-ng wyjdzie z experimental ;).



sparks - 18-12-2006 09:32
Kilka rad o tuningu kernela znalazłem na: TU i jeszcze TU
Jest jeszcze: Powertweak for linux
Oraz na forach Debian.net:
http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=7314



matiit - 10-04-2007 11:50
Na Slacku można wyłączyć hotpluga i wpisać wszystkie potrzebne moduły do /etc/rc.d/rc.modules
Na debianie też chciałbym tak zrobić ale jak?



Rad - 10-04-2007 12:05
Na debianie nie ma już hotpluga ino udev i wydaje mi się, że wystarczy go po prostu odinstalować. Od razu mówię, że jeszcze tak nie robiłem :P. A moduły wrzucasz do /etc/modules.



matiit - 10-04-2007 12:14
Rad,
ok
Dawać w formie /sbin/modprobe nazwa_modułu czy
nazwa_modułu?



Rad - 10-04-2007 12:17
nazwa modułu, np.
snd_pcm_oss



matiit - 10-04-2007 12:26
ok dałem update-rc.d -f udev remove (udev-mtab też?)
i do /etc/modules dodałem
ntfs
radeon
drm
ipv6
nls_iso8859_1
nls_cp852
vfat
fat
fuse
dm_mod
snd_ac97_codec
snd_via82xx
snd_ac97_bus
snd_mixer_oss
snd_page_alloc
snd_mpu401_uart
snd_pcm
snd_seq_midi_event
snd_seq
snd_timer
via_agp
agpgart
evdev
ext3
mbcache
cdrom
ide_disk
via_rhine
mii
ide_core
usbcore
processor
loop
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis