ďťż
 
 
   Mandriva - efekty 3d
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Mandriva - efekty 3d





julitka111 - 26-01-2008 22:57
hej! mam prosbe... czy mogby mnie ktos naprowadzic jak zrobic efekty 3d w Mandrivie 2007? mam pierwszy raz stycznosc z Linuksem, i jestem zielona :/



soki - 26-01-2008 23:02
Po pierwsze nie pisz tego samego w kilku wątkach, po drugie to forum Debiana ale zacznijmy od podstaw:
- musisz mieć zainstalowane sterowniki od karty graficznej 8-)



Akkon - 27-01-2008 13:09
Mandriva to nie jest pochodna Debiana. Choć (tak było w moim przypadku, ale nie tylko) może do niego prowadzić :mrgreen:. Co do meritum to proponuję poszukać (ewentualnie zapytać gdyby były jeszcze jakieś wątpliwości) na którymś z tych for:

Strefa Mandriva
Forum Użytkowników Mandriva
Linux 4 All

A tak w ogóle efekty 3d, to tylko mało przydatny bajer, który nie zawsze musi zresztą zadziałać. Jeśli jesteś zielona, to lepiej zacznij poznawać w systemie to co jest potrzebne do jego normalnego użytkowania (instalacja, aktualizacja, administracja itd.). Na zabawę z 3d przyjdzie jeszcze czas.



giaur - 27-01-2008 20:29
W Mandrivie to wystarcza chyba tylko stery do grafiki. Jednak to jest chyba najgorsze distro, szczerze odradzam



pavbaranov - 27-01-2008 21:44
W Mandrivie jest tak, że jeśli wspiera daną kartę, to podczas instalacji daje możliwość uruchomienia środowisk graficznych obsługujących 3D (m.in. Matisse, czy jakoś tak się to nazywa).
Kto Ci powiedział, że to najgorsza dystrybucja, bo chyba nie NASA, która na niej pracuje :) (Sorki, za OT).



giaur - 28-01-2008 10:45
Ja tak mowie - wiem bo ja mialem, dokladnie 2007 free i przysporzyla mi tyle klopotow, ze glowa mala.
Masa bugów, łatanie jednych powodowalo powstawanie nowych itd. Niewygodne zadzadzanie pakietami, duzo mniejsze repo niz w Debianie (czy w ogole istnieje jakies oficjalne repo do Mandrivy - mam na mysli jedno, oficjalne i szybko dzialajace).

W kazdym razie, po tym jak bez zadnego powodu padla siec, zrezygnowalem z tej dystrybucji, teraz mam Debiana i zero problemów. Mandrivy naprawde nikomu nie polecam.



agaykhan - 28-01-2008 11:25
Freespire według mnie pobiło wszystkie. Jedyny Linux który mi się zwiesił.



ilin - 28-01-2008 13:09
He he.
Mandriva 2007 jeszcze nie była taka zła.

Przetestujcie 2008.

Mandriva dziala do pierwszego upgrade.
Potem zaczynaja się problemy.

Pozdrawiam



giaur - 28-01-2008 19:26
Zastanawiam sie jak aktualizowac takie distra jak Mandriva. No bo załóżmy, że chce zaktualizować KDE. Jednak w Mandrivie (a juz tym bardziej we wspomnianym Freespire) nie mamy KDE - mamy ostro zmodyfikowane KDE.
Jezeli teraz sie uprę i zaktualizuje KDE, to bedzie to prawdopodobnie standardowe KDE, a nie to zmodyfikowane - czyli gotowe zrodlo problemow.
Tak samo kernel - w Mandrivie jest naprawde ostro zmodyfikowany, pewnie wiekszosc narzedzi systemowych (obecnych w kazdym distro) - tez.

Nie istnieje cos takiego jak oficjalne repo Mandrivy (jest jakies rpm.pbone.net, ale to chyba nie to, zreszta KOSZMARNIE powoli dziala), chyba nie ma nikogo kto by dbal o stabilnosc pakiegow jak w Debianie, moze stad biora sie problemy?

Nie wiem jak ma sie sprawa z innymi dystrybucjami, ale Debiana cenie przede wszystkim za porzadne repozytorium i za to ze duzy nacisk kladziony jest na stabilnosc i dopracowanie pakietów. Wiem ze pakiet jest testowany tak a tak i jest to zawsze przestrzegana procedura. Dzieki temu system jest naprawde stabilny.

O Mandrivie nie mozna tego powiedziec, mozna znalezc jakies rpm-y tu i ówdzie, nie wiadomo jak sa sprawdzane, testowane przed wypuszczeniem, poza tym problem ze znalezieniem czegokolwiek (rar i unrar pod Mandrive nei udalo mi sie znalezc).
No i takie mamy efekty (sory za OT).



pavbaranov - 28-01-2008 19:48

Zastanawiam sie jak aktualizowac takie distra jak Mandriva. No bo załóżmy, że chce zaktualizować KDE. Jednak w Mandrivie (a juz tym bardziej we wspomnianym Freespire) nie mamy KDE - mamy ostro zmodyfikowane KDE.
Jezeli teraz sie uprę i zaktualizuje KDE, to bedzie to prawdopodobnie standardowe KDE, a nie to zmodyfikowane - czyli gotowe zrodlo problemow.
Tak samo kernel - w Mandrivie jest naprawde ostro zmodyfikowany, pewnie wiekszosc narzedzi systemowych (obecnych w kazdym distro) - tez.
No właśnie - kluczem do Twojej wiedzy jest: "pewnie" Mandriva nie ma "ostro zmodyfikowanego KDE". Samo KDE jest praktycznie takie samo, jak w każdej innej dystrybucji. Jest szereg repozytoriów, także takich, które zajmują się aktualizacją samego KDE, którego aktualizacja jest tam tak banalna, jak konstrukcja cepa: podłączyć repo, następnie urpmi update, urpmi upgrade. I wystarczy. Kernele wychodzą również tak w oficjalnym repo, jak i w repozytoriach dodatkowych. Nie ma z tym najmniejszych problemów. Faktem natomiast, że zwykle w kernelu danej wersji jest nieco nowości, z właśnie rozwijanych kerneli.

Nie istnieje cos takiego jak oficjalne repo Mandrivy (jest jakies rpm.pbone.net, ale to chyba nie to, zreszta KOSZMARNIE powoli dziala), chyba nie ma nikogo kto by dbal o stabilnosc pakiegow jak w Debianie, moze stad biora sie problemy? Czy w ogóle korzystałeś z Mandrivy? Oczywiście, że jest oficjalne repozytorium, o które dba sama Mandriva. Stabilność pakietów być może nie jest tak duża jak w stabilnej wersji Debiana, ale porównywalna z innymi dystrybucjami oferującymi te same wersje pakietów (np. SuSE, Fedora, czy... Debian Sid). Stabilność oficjalnego wydania Mandrivy, szczególnie w wersji nie free, jest na podobnym poziomie co stabilnego Debiana.

O Mandrivie nie mozna tego powiedziec, mozna znalezc jakies rpm-y tu i ówdzie, nie wiadomo jak sa sprawdzane, testowane przed wypuszczeniem, poza tym problem ze znalezieniem czegokolwiek (rar i unrar pod Mandrive nei udalo mi sie znalezc).
No i takie mamy efekty
Co najczęściej bierze się z faktu mieszania oficjalnego wydania Mandrivy, z paczkami rpm, znajdowanymi na różnych rpm.pbone.net itp.
I... sorry, za OT.
PS: Z Mandrivy korzystałem przez jakieś 2 lata ;)



giaur - 28-01-2008 20:52
W sumie masz racje, malo o Mandrivie wiem - wiem tylko ze mi sie caly system wywalil bez powodu :P

Ok, wiece czemu juz nie korzystasz? :mrgreen:



pavbaranov - 28-01-2008 23:09

Ok, wiece czemu juz nie korzystasz? Bo, po zmianie komputera nie 2007Free nie była się w stanie porozumieć z moim dyskiem. Zresztą nie tylko ona, bo np. Fedora Core5-7 też nie. Obecnie np. nie jestem w stanie odpalić Ubuntu 7.10 ;) Nie miałem czasu na poszukiwanie rozwiązania, więc pozostał pierwszy system, który mi się zainstalował - był to Debian. Teraz np. wiem, że mój dysk obsługiwała wersja PP.

A Debian? Też mi się wywalił "bez powodu". Tzn. powodem, byłem ja. Jak zwykle zresztą bywa.



ilin - 28-01-2008 23:24

Teraz np. wiem, że mój dysk obsługiwała wersja PP Jeśli przez dwa lata używales Mandrivy to powinienes wiedziec czym się róznią PP od free.
To akurat nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenia.

Kolejny ktoremu ci z Amazis czy jak im tam wcisneli kit.

Pozdrawiam



pavbaranov - 28-01-2008 23:32

Jeśli przez dwa lata używales Mandrivy to powinienes wiedziec czym się róznią PP od free. A Ty wiesz? Bo z dostępnych porównań nie wynika, by np. 2007Free nie obsługiwała konkretnego dysku SATA, a PP go obsługiwała. I dalibóg - nikt nikomu kitu nie wciskał.



ilin - 28-01-2008 23:41
Tak i to doskonale.Mandriva z dysku poleciala u mnie tydzień temu.W ramach porządków na dyku.

Obsluga dyskow zależy od konkretnych modulow w jądrze.

W obu Mandrivach bylo to samo jądro.

Pozdrawiam



pavbaranov - 28-01-2008 23:47

Tak i to doskonale.Mandriva z dysku poleciala u mnie tydzień temu.W ramach porządków na dyku.

Obsluga dyskow zależy od konkretnych modulow w jądrze.

W obu Mandrivach bylo to samo jądro.
To wiem. Dlatego nawet nie pokusiłem się o zakup PP, bo i po co, skoro wg mojej wiedzy i tak by nie działała. Tyle, że kilka dni później widziałem działającą M2007PP na takim samym komputerze jak mój. Instalacja przebiegła bez problemów.
I z mojej strony koniec już tego OT. Uważam, że każdy powinien sobie używać czego chce. A najczęściej używa bądź przez przypadek, bądź lubi. Całe szczęście, że w linuksach jest taka ilość dystrybucji i każdy może sobie wybrać co mu się żywnie podoba.



Pietruch - 10-02-2008 00:45
Control Center(konfiguracja komputera, centrum sterowania Mandriva czy jak to jeszcze chcesz nazwać) --> Zakładka 'sprzęt' --> Konfiguracja Efektów 3D
A cóż w nim tak ostro zmodyfikowano? Dodano przepiękny styl ia ora(btw wie ktoś gdzie go zaleźć?)? A może własne menu albo 'guziczek', który przedstawia giwazdkę zamiast K?
Jw, co tak silnie i ostro zmodyfikowano względem 'niezmodyfikowanego' Debiana? Bootsplasha? :F
Nie istnieje cos takiego jak oficjalne repo Mandrivy To może być szok- Mandriva jak najbardziej posiada oficjalne repo!
Jest w repo plf
Pozwolę sobie dodać- naprawdę nie potrafiłeś wymyśleć nic innego tylko czepić się jakiegoś szczegółu?
Co do stabilności MDV 2k8- robiłem 4 razy upgrade po świeżej instalce i system działał. Zresztą polecam Ubuntu, bo tu nie trzeba żadnych aktualizacji żeby system nie wstał <:
A że ktoś woli Mandrive, Suse, Gentoo czy cokolwiek innego niż Debiana to przecież nic złego.



ilin - 10-02-2008 08:01

Jw, co tak silnie i ostro zmodyfikowano względem 'niezmodyfikowanego' Debiana? Bootsplasha? Zadałeś sobie trud aby przeglądnąć jego config?(choćby sekcja 3dparty)
Druga sprawa to jego spaczkowanie.
Co wersja inaczej.
W 2008 trzeba było zainstalować cztery paczki z kernelem aby moc stery nvidii zainstalowac.
Nie mowiąc juz o tym że dopasować źródła do uname -r jest bardzo trudne.
Kolejna sprawa aktualizacje kernela prowadzą do niezgodnosci z wersją gcc co w Mandrivie dla przeciętnego użytkownika jest nie do przeskoczenia.(Można tam uzywac dwoch wersji gcc ale jest to niesłychanie trudne i skomplikowane)

Oczywiscie kazdy uzywa co chce ja z tego systemu już dawno zrezygnowałem.

Pozdrawiam



pavbaranov - 10-02-2008 10:43

Dodano przepiękny styl ia ora(btw wie ktoś gdzie go zaleźć?)? A to akurat, pomijając repo mandrivy, zdaje się, że było na kde-look.org Jeśli nawet jest paczka rpm, to można ją przerobić np. alienem, tylko potem, powstałą paczkę deb też trzeba nieco przerobić, bo mandriva w innych miejscach od debiana lubi trzymać różne rzeczy.



Pietruch - 10-02-2008 13:14
Oczekuję na pokazanie mi różnic w jądrze znajdującym się w Mandrivie od takie 'pjur' jądra. Dobrze by było jak by mi jeszcze pokazał różnice między takim czystym jajem a tym z Debiana i wskazał co w jakichkolwiek różnicach jest takiego złego.
W przypadku ATI podobnie.
No właśnie niestety nie :/ Szukałem w '/' i nie mogłem znaleźć (co najwyżej wersje GNOME-owaską). Aktualnie mam dostęp do Mandrivy i chciałem to sobie po prostu skopiować :D
Zauważyłem- próbowałem to zainstalować na kilku innych distro i niestety, ale nie wyszło, a paczki przerobić nie umię(nie interesuje mnie to).



pavbaranov - 10-02-2008 13:30

Zauważyłem- próbowałem to zainstalować na kilku innych distro i niestety, ale nie wyszło, a paczki przerobić nie umię(nie interesuje mnie to). To akurat nie problem. Instalujesz program alien oraz ściągasz paczkę ia ora dla Mandrivy. Następnie wydajesz:
alien <nazwa_paczki> W ten sposób będziesz miał paczkę *.deb. No tyle, że to za mało ;) Teraz jeśli wszystko jest ok, to się motyw zainstaluje, jeśli nie - to w istocie czeka Cię ręczna przeróbka. W takim przypadku trzeba wypakować rpm, pozmieniać katalogi, które różnią się w Mandrivie i Debianie, stworzyć deba i zainstalować. W zasadzie nie powinno to trwać więcej niż jakieś 10-15 min.
A jednak wydaje się, że może być paczka, przynajmniej debianopodobna:

http://ubuntuanswers.wordpress.com/2...sing-synaptic/

Nie wiem jak się różnią te paczki, ale chyba bliżej będzie Ubuntu niż Mandrivie.
Jeszcze może to:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=676197

Ci się przyda - w załączniku jest paczka i opis jak to zrobić.



ilin - 10-02-2008 13:56

Oczekuję na pokazanie mi różnic w jądrze znajdującym się w Mandrivie od takie 'pjur' jądra Ja Ci mam pokazywać?

Otwórz sobie w jakimś edytorze tekstu /boot/grub/config-2.6.xxxx z Debiana i rownolegle ten z Mandrivy.
Zobaczysz rożnice.

W praktyce wyglada to tak ze debian startuje mi w 20s a Mandriva grubo ponad minutę(jak ją jeszcze mialem.
Przyznaję ze nie tylko jądro ma na to wpływ ale w dużej mierze tak.

P.S.Ten wątek zaczyna być nudny i zbędny.

Pozdrawiam



pavbaranov - 10-02-2008 14:05
Jądra są różne. Sama Mandriva się do tego przyznaje i opisuje. Nie bardzo rozumiem w czym rzecz. Różne jądra w różnych systemach różnią się. Zawsze też można ściągnąć i skompilować jądro z kernel.org; będzie wówczas zgodne z oryginałem.
A co do sprintu na "start" systemu - równie dobrze doprowadzić można Mandrivę, by startowała w 20sek, jak i Debiana, by startował w 1min. I to w zasadzie tylko i wyłącznie poprzez "obudowywanie" jądra.



ilin - 10-02-2008 14:26

Jądra są różne. Sama Mandriva się do tego przyznaje i opisuje Różne to źle powiedziane.
Samo źródło jądra jest to samo.
Na jadro Mandrivy nałozono mase łat nie zawsze wszystkim potrzebnych.
Można to uznać za plus i za minus zależy od punktu widzenia.
Ostatni zaś wypuszcza wiele wersji kerneli rożnie połatanych co moim zdaniem wprowadza aby zamet i trudnosci z dobraniem źrodeł potrzebnych do instalacji sterownikow.
Moim zdaniem największym minusem Mandrivy jest brak ciągłości wersji.
Co poł roku na dobrą sprawę musimy robić reinstalkę bo wychodzi nowa wersja(to tez bolączka ubuntu)
Kiedyś w celach doświadczalnych chcialem zrobić przejscie z 2007.0 do 2007.1.Takie pełne jak dist-upgrade w debianie.
Niestety było to niemożliwe.
Na glibc powstały takie konflikty ze praktycznie najpierw trzba by usunąć wszystko do zera a potem od nowa instalować.
Urpmi przestało dzialać.

A ja bardzo nie lubię reinstalować systemu dlatego debian jest moim ulubionym systemem bo raz zainstalowany trwa wiecznie.(do padu dysku) :mrgreen:

Pozdrawiam



pavbaranov - 10-02-2008 14:45
Dyskusja zaczyna przypominać tę o wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkanocnymi i vice versa ;) Robiłem upgrade z 2k6 na 2k7. W zasadzie sprowadziło się to do tego samego co w przypadku dist-upgrade. Działało. Z 2k7 na 2k7.1 też działało, choć nie mówię, że zawsze każdemu zadziała. W przypadku debiana też nie jest to regułą, że po dist-upgrade, czy nawet próbie instalacji pojedynczego pakietu - wszystko zadziała. Dla mnie ważne, że w przypadku linuksa jest wybór. Korzystam z czego chcę, kiedy chcę i z jakichś powodów. I to chyba jest jedna z największych zalet tego (czy raczej tych) systemu operacyjnego. Mam wolność wyboru. I nikogo nie muszę w dodatku przekonywać, że ten "mój" jest lepszy ;)



Pietruch - 10-02-2008 14:51
ilin, nie pieję do Ciebie a do giaur a, który wymyśla jakieś cuda(ot chociaż by brak repo)
Mi z kolei Debian startuje powoli(może nie grubo ponad minutę, ale czas bardzo zbliżony, swoją drogą w 'safe-mode' start jest zadowalający), Mandriva dużo krócej, ale obydwa wymiękają przy Archim (w każdym wypadku mówię o nietykanym jajku)
pavbaranov, dzięki, ale akurat z Aliena umię korzystać, bo nie raz mi się zdarzyło, tylko nie za bardzo interesuje mnie głębsze wnikanie w całość (: W sumie to w ostateczności można upodobnić 'qtcurve' i pomęczyć się nieco z kolorystyką



zomer - 17-06-2008 13:44
W Mandrivie podoba mi się styl ia-ora. Niestety przerobiony alienem nie instaluje się poprawnie. W podanym linku ktoś zamieścił rpm-y tego stylu i to wszystko.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=676197

Chętnie przerobiłbym wygenerowane paczki ia_ora*.deb tak by były zgodne z debianem. Tylko jak. Muszę mieć jakąś inną paczkę ze stylami dla porównania różnic.

Jeszcze trzymam na dysku Mandrivę bo jest ładna, ale jej nie używam bo mnie rpmdrake doprowadza do szału ( może było by inaczej gdzybym nigdzy nie poznał aptany ). Nawet ten poprawiony rpmdrake w MDV 2008.1. jest bardzo zawodny.

Jeszcze jedno. Ta mieszanka pakietów (starsze, nowsze). Człowiek za każdym razem musi patrzeć jaką wersje pakietu zaznacza. To jak prowadzenie mieszanego systemu, tylko niekątrolowane :)
I jeszcze jedno. W repozytoriach mandrivy sukcesywnie ubywa pakietów. Jeszcze nie dawno był tam np. amule, unrar i wiele innch. Od dwuch lat obserwuję odchudzanie repo Mandrivy. Oczywiście wszystko jest w klubie za 200 zł. [Można też kompilować, ale jak ja mam kompilować lub kupować podstawowe pakiety to dzięki za taki system.
(powodzenia życze początkującym urzytkowniką linuksa! Mandriva powinna was zniechęcić szybko).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis