ďťż
 
 
   Lenny 64bit - Radeon 4850 sterowniki i konfiguracja
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Lenny 64bit - Radeon 4850 sterowniki i konfiguracja





ruff - 02-11-2008 20:03
Od kilku lat zawsze posiadałem Nvidie i pod Linuksem nie było z nią żadnych problemów.
Skusiłem się na Radeona 4850 bo momentami okazuje się lepszy od 2x droższych GF po za tym ma najlepszy stosunek jakość/cena. No i kupiłem ją specjalnie aby pograć na wypasie (czytaj: maksymalne detale) w Fallout 3 :)

Do rzeczy:

Zainstalowałem Debiana lenny 64bit zgodnie z opisem instalacji od Velmafii wszystko poszło gładko, system podstawowy, xorg, dpkg-reconfigur xserver-xorg, kde-core, pierwszy start systemu na monitorze mam komunikat: Frequency is out of range (monitor to Gateway 2275W). Z uwagi na to, że zawsze miałem nvidię nie wiem co mam robić.
Wiem natomiast, że system domyślnie ustawia albo za dużą rozdzielczość albo odświeżanie. Przeglądając forum, próbowałem ręcznie wpisać częstotliwość monitora (dane zgodne z instrukcją) oraz ustawić SubSection w sekcji Screen i podać domyślną rozdzielczość 1680x1050, no i X'y nawet się nie odpalały (pozostawałem w trybie tekstowym).
Komenda dpkg-reconfigure xserver-xorg ustawiła mi bardzo okrojony xorg.conf, dosłownie 10 linijek.

Podsumowanie:

Wiem jak jest na forach i nie chcę abyście uważali mnie za lenia (dobrze wiem że nim jestem :)), ale może są inne opcje i niepotrzebnie się męczę, może tej karty w ogóle się nie da zainstalować obecnie pod Linuksem, no chodzi mi o to, że się męczę na próżno. Na forum nie znalazłem nic o tej karcie.
Przydałby się też wskazówki jakie sterowniki zainstalować? Domyślnie są zainstalowane? Jak osiągnąć najlepszą wydajność (jakie sterowniki).

Dziękuję za poświęcony czas.



siteon - 12-11-2008 23:04
Tak jak i Ty zawsze bylem posiadaczem kart nv, rowniez fallout 3 i cena spowodowaly ze zostalem wlascicielem r4850.
Moje boje z Xami przebiegaly nastepujaco:
Bez podawania sterownika urzadzenia w sekcji device xorg.conf X'y startowaly ale nie moglem ich zmusic do dzialania w rozdzielczosci 1680x1050.
Powalczylem troche ze sterownikami:

- ati - wydaje mi sie, ze jeszcze nie wspiera tego modelu,
- fglrx - probowalem pakietow z instalatora ati i z repozytorium lennego.

Pakiety generowane przez instalator nie spelniaja zaleznosci fglrx-kernel-2.6.26... nie pokonalem tego.
Pakiety instalowane z repozytorium skutkowaly czarnym ekranem i nieodpowiadajacym systemem, aczkolwiek udalo mi sie to zwalczyc prawdopodobnie dzieki przebudowie modulu: module-assistant a-i fglrx -f X'y odpalaja w zadanej rozdzielczosci, jedyny mankament to ich powolnosc, ale jako rozwiazanie tymczasowe powinno wystarczyc.
Mozna jeszcz powalczyc z pakietami z repozytorium Sida badz experimental...

Jak odniesiesz w tej materii jakies sukcesy to prosze pochwal sie.



ruff - 16-11-2008 02:48
Witam serdecznie

Widzę że problem faktycznie istnieje, a myślałem że zadałem głupie pytanie.
Do rzeczy, pogooglowałem trochę oto wyniki:
ATI upiera się że ich sterowniki aktualnie 8.11 wspierają serie kart HD4800 oraz standard HD, ale wiadoma sprawa reklama musi być, no i fakt faktem sterowniki idzie zainstalować na Debianie ale akceleracji sprzętowej brak (tnie nawet na przesuwaniu okienek).
Na sterownikach otwartych ludzie mają takie same problemy, czyli rozdzielczość/odświeżanie
Tak na marginesie próbowałeś ustawić modeline w xorgu?
Nie mam jak tego sprawdzić, ponieważ niestety mam Ubuntu o dziwo tam wszystko działa, ale system mnie nie przekonuje, poza tym zawsze wolałem coś z czym od początku mam większą kontrolę. Ubuntu zaraz po instalacji zaczyna przypominać Windowsa, czyli wszystko już poustawiane itp.
Relacje HD4800 i Debiana będę śledził na bieżąco, może jeszcze coś wynajdę na razie problem mnie przerasta i mam nadzieję, że ktoś to naprawi.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-11-17, 01:55 ]
Heh ok mam,, nie wiem w jakim stopniu moje wcześniejsze kombinacje mają wpływ na to, to co działa teraz, ale napiszę krok po kroku.

Buszując po hiszpańskich, angielskich itd. forach natknełem się na temat w którym był link do tej strony wiki ati wypróbowałem pierwszy sposób, zainstalowałem sterowniki z repozytoriów non-free, wszystko poszło gładko, po restarcie uruchomiły się X'y o dziwo już w rozdzielczości 1680x1050@60. Natomiast musiałem ręcznie dopisywać w xorgu w sekcji module's Load "glx" komenda
glxinfo | grep direct zwracała iż nie mam akcelacji, zainstalowałem compiz'a wszystko ładnie, troche przytnie czasem, ale pomyślałem że i tak jest ok.
Wszystko co zrobiłem to zainstalowałem świeżo Debiana Lenny (wersja 64bit) i zastosowałem się do 5 komend opisu.
Zainstalowałem tak że mplayera, później vlc a dlatego, że w mam migotanie obrazu w plikach avi,wmv,rmvb... podejżewam że na dvd też by tak było wyczytałem iż trzeba przestawić na wyjście video na X11, przestawiłem ale zaczeło ciąć filmy do tego na pełnym ekranie kwadratura.
Tak sobie siedząc i myśląc co z tym zrobić, zdecydowałem iż to wina sterowników ahhh zaryzykuje i siągnełem najnowszą wersje sterowników ati 8.11. Następnie odinstalowałem poprzednie, przywróciłem xorg.conf z kopii zapasowej i zrestartowałem komputer, oczywiście X'y już nie wstały ale wiedziałem o tym wcześniej ;-)
W konsoli (systemie bez X'ow) wpisałem:
sh ./ati-driver-installer-8-11-x86.x86_64.run miałem wrażenie że robię najgłupszą rzecz, patrząc po innych opisach rozszczepianiu owej paczki na kilka innych itp ten sposób wydaje się nie na miejscu.
Dalej już tylko wciskałem enter, licencja ok,,ok koniec z napisem driver installed.
na koniec
aticonfig --initial resart i już w trybie graficznym, patrząc po compizie to widać różnicę w działaniu (na tych sterownikach zdecydowanie szybciej), filmy dalej migoczą, jak z grami? sprawdzę później na dziś mam już dość.

Najprawdopodobniej wcześniejsza instalacja spowodowała że już miałem wszystkie potrzebne paczki, to i poszło gładko. Rozdzielczość 1680x1050 była ustawiona domyślnie, nie spotkałem się z "cięciem" w poruszaniu się po systemie, wszystko wygląda ok! a nawet lepiej jeśli chodzi o nowe sterowniki ati.

Aha moja karta to Palit Radeon HD4850
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis