ďťż
 
 
   Kilka pytań na temat dystrybucji Sidux
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Kilka pytań na temat dystrybucji Sidux





SeRdEcZnY - 30-08-2008 23:14
Na początku do modów, zastanawiałem się nad działem, ten czy luźne, zawsze możecie go przesunąć...

Czy jest polskie forum Siduksa?
Skąd wziąć repo do Siduksa?
I chyba podstawowe pytanie Sidux to prawie jak Debian (prawie robi wielką różnice :P) i ma tyle samo programów w repo co Debian?

PS. Co sadzicie o Siduksie na serwer (taki domowy).

Jak do tej pory Sidux wywarł niezłe wrażenie instalacja (po partycjonowaniu etc) trwała 3 minuty (tylko!), jest szybszy od Debiana, ale czy stabilniejszy?

Pozdrawiam ;)

Aha dodam jeszcze, że nie przeglądałem official website gdyż jest po angielsku.



fnmirk - 30-08-2008 23:31

Aha dodam jeszcze, że nie przeglądałem official website gdyż jest po angielsku. To przejrzyj jednak i poszukaj wersji polskiej.
http://manual.sidux.com/



pavbaranov - 31-08-2008 07:58

Czy jest polskie forum Siduksa? Nie znalazłem. Oficjalne jest niemiecko-angielskie. Głównie to drugie.

Skąd wziąć repo do Siduksa? Repozytorium siduksa to repozytorium sida + repozytorium ze strony sidux.com, zakładka Download/Mirrors. Są jeszcze 2-3 dodatkowe repozytoria, udostępniające głównie "art" dla siduksa.

I chyba podstawowe pytanie Sidux to prawie jak Debian (prawie robi wielką różnice :P) i ma tyle samo programów w repo co Debian? Tak na prawdę, to jest to poprawiony sid, a nie "prawie" Debian. Korzystając z repozytoriów sida masz dokładnie te same programy co w debianie sid, a nadto kilka programów i motywów (itp.) dodatkowych. Zasadnicze różnice to dodatkowe "centrum sterowania", w którym stosunkowo łatwo można np. pododawać moduły itp. oraz częstsze niż w sidzie aktualizacje kernela, który - wg zapewnień deweloperów jest nadto poprawiane. Nadto jest przygotowanych kilka dodatkowych modułów jak np. obsługujące połączenia DSL itp.

PS. Co sadzicie o Siduksie na serwer (taki domowy). To samo co o Debianie Sid wykorzystywanym w takim samym charakterze.

jest szybszy od Debiana, ale czy stabilniejszy? Używam siduksa, ale jako sui generis "nakładki" na sida (tzn. zainstalowałem wpierw sida, a następnie dodatkowo dodałem repozytoria siduksa) od kilku ładnych miesięcy i nie znalazłem podstaw tak do przyjęcia, że jest szybszy od Debiana (może dlatego, że nie robię żadnych porównań ;)) jak również, że jest stabilniejszy, czy też mniej stabilny. Dla mnie wystarczającą stabilność oferuje sid (jeśli tylko nie sknocę czegoś robiąc upgrade'y). Taką samą wg mnie ma sidux. Do normalnej pracy nadaje się w zupełności. Jakiekolwiek niestabilności w działaniu poszczególnych programów pojawiają się między wydaniami siduksa, kiedy zainstaluje się coś nowego, co jeszcze nie do końca działa, jak działać powinno (np. wg mnie takim programem wciąż jest Iceweasel 3.0.1 - w sumie jedyny program, który potrafi mi się sam wyłączyć w najmniej spodziewanym momencie, ale to jest akurat wersja z sid, a nie z siduksa.



SeRdEcZnY - 31-08-2008 10:20

To przejrzyj jednak i poszukaj wersji polskiej.
http://manual.sidux.com/
Przeglądałem ale nie do końca znalazłem odpowiedzi na zadane pytania.

@pavbaranov, dzięki za dość wyczerpującą odpowiedź, ale jedno co mnie dziwi - brak nano, vim jak dla mnie jest dość beznadziejny, chyba jednak poszukam lepiej w manualu.

Pozdrawiam ;)



pavbaranov - 31-08-2008 11:08
Nie rozumiem. Prawidłowo ustawione repozytoria siduksa wyglądają następująco:
1. Repozytoria siduksa (do wyboru, do koloru) z podanego wyżej adresu
2. Repozytoria sida (z dowolnego adresu)
3. Ewentualne repozytoria dodaktowe (debianowe, siduksowe i inne)
Masz tam i nano i vima i co tam jeszcze chesz, zdecydowanie ponad 20tys paczek ;) Fakt, że liveCD może nie mieć nano, czy vim (nie wiem, nie sprawdzałem) nie stanowi przeszkody do zainstalowania tego, czego chcesz.

[ Dodano: 2008-08-31, 20:25 ]

jedno co mnie dziwi - brak nano Reszty nie sprawdzałem, ale w erebos wersja full nano jest. Nie wystartujesz go jednak z K-menu, ale z konsoli na pewno.



Akkon - 31-08-2008 23:11
SeRdEcZnY, jeśli chcesz zainteresować się Siduxem to zajrzyj Tutaj. Kilka osób z tego forum używa tego systemu a jedna swego czasu była nawet zaangażowana w przygotowanie polskiej wersji. Wątków tam co prawda dokładnie na temat jest mało, ale jeśli zadasz konkretne pytanie, to z pewnością otrzymasz wyczerpującą odpowiedź.

Co do samego systemu, zaznaczam, że są to opinie zasłyszane, ktoś go określił jako coś pośredniego pomiędzy Debianem a Ubuntu (ma kilka wygodnych konfiguratorów graficznych). Stabilny jest tak jak stabilny jest Sid. Generalnie ludzie, którzy go postawili chwalili tą dystrybucję.



giaur - 01-09-2008 07:01
Sidux to Debian Sid + kilka skryptów i własna kompilacja kernela. Dasz kernel z Debiana i wywalisz wszystko z sidux i fll na poczatku i masz Sida.
Sidux nie zawiera calego repozytorium Sida, a tylko programy z sekcji main - do repozytorium musisz dodac jeszcze non-free i config oraz repo multimedia.



SeRdEcZnY - 02-09-2008 15:41
ok, teraz sid jest unstable, zaraz będzie testing, a potem stable (choć do tego czasu może się wiele wydarzyć ) i dalej sidux to będzie sid + kilka "bajerów" ?



Rad - 02-09-2008 16:06

ok, teraz sid jest unstable, zaraz będzie testing, a potem stable (choć do tego czasu może się wiele wydarzyć ) i dalej sidux to będzie sid + kilka "bajerów" ? Sid zawsze będzie unstable.



De_sant - 02-09-2008 16:08
Sid nie bedzie stable itd

edit: Rad mnie ubiegł.



pavbaranov - 02-09-2008 17:17

i dalej sidux to będzie sid + kilka "bajerów" Sidux, to dystrybucja co do zasady wydawana 4x/rok, która... no właśnie.
1. W wersji liveCD, czyli można rzec podstawowej zawiera "zamrożonego" Sida sprzed kilku miesięcy z poprawkami, dodatkowymi skryptami i programami, sterownikami, firmwarem itp. Nowa wersja Siduksa znów jest oparta na jakichś programach (zawiera je) sprzed kilku miesięcy. Tak jak już wspomniano - na płytce liveCD masz wyłącznie programy z sekcji main. W zależności od tego czego od systemu oczekujesz, może się okazać (choć to wielce mało prawdopodobne), że instalowany właśnie Sidux jest odpowiadający wersji testing, a nawet stable - stąd też istnieje możliwość np. pomieszania repozytoriów Siduksa i repozytoriów Debiana i to z wszystkich 3 zasadniczych gałęzi rozwojowych. Tylko trzeba wiedzieć co się robi :)
2. W "wersji" korzystamy z repozytorium Sida i Siduksa łącznie (czyli najczęściej do Sida dodane repo Siduksa), zawsze masz do dyspozycji programy z obu wersji i możesz sobie wybrać co chcesz zainstalować.

Te "bajery" to kilka programów, kilka skryptów ułatwiających pracę (podobnie jak np. w Kanotix czy Mepis) oraz przede wszystkim szybkie (szybsze niż w Debianie Sid) poprawki i aktualizacje.



SeRdEcZnY - 02-09-2008 19:50

Sid zawsze będzie unstable.
Sid nie bedzie stable itd

Cytat:
* niestabilna - sid.
Nazwa kodowa dystrybucji niestabilnej - "sid" jest niezmienna

edit: Rad mnie ubiegł.
chyba nie doczytałem tego czytając tematy dot dystrybucji ;)


stąd też istnieje możliwość np. pomieszania repozytoriów Siduksa i repozytoriów Debiana i to z wszystkich 3 zasadniczych gałęzi rozwojowych. Tylko trzeba wiedzieć co się robi :) nie wiem czy dobrze zrozumialem
z siduxa można zrobic debiana stable z kilkoma dodatkami ?
Oczywiście jak zaznaczyłeś
Tylko trzeba wiedzieć co się robi



pavbaranov - 02-09-2008 21:19

nie wiem czy dobrze zrozumialem
z siduxa można zrobic debiana stable z kilkoma dodatkami ?
Inaczej.
Z niczego nie możesz zrobić Debiana Stable. To jest aktualna "stabilna" dystrybucja Debiana. Obecnie Etch, za chwilę Lenny. Kapiszczi?
Teraz tak:
- zgodnie z polityką Debiana, kolejność przechodzenia z poszczególnych gałęzi jest taka:
-- są trzy gałęzie: stable, testing i unstable,
-- pakiety z unstable przechodzą w pewnym momencie i po spełnieniu pewnych warunków do testing, a testing w pewnym momencie jest zamrażany i staje się stable
-- załóżmy zatem, że masz jakieś wydanie Siduksa, którego nie aktualizowałeś i odpowiada obecnie gałęzi testing, za chwilę ta gałąź stanie się stable - wówczas, jako dodatkowe repozytorium do Siduksa spokojnie możesz dodać deb <coś tam> stable <itd> i... masz Siduksa opartego o stabilną gałąż Debiana. Ba, może się tak zdarzyć (nie wiem, nie sprawdzałem), że jakieś wczesne wydanie Siduksa jest wydaniem co do zasady odpowiadającym obecnemu Etchowi (wówczas możesz użyć repozytoriów stable). Podobnie można mieć Siduksa opartego o repozytoria gałęzi testing. Oczywiście nie oznacza to, że Twój Sidux będzie "najnowszym" możliwym Siduksem, co wynika z polityki wydawniczej tak Debiana jak i Siduksa.

Generalnie z Siduksem jest bowiem tak:
- liveCD jest to Debian Sid z jakiejś daty, zamrożony przez deweloperów Siduksa uzupełniony o patche, programy, skrypty itd. itp.
- możesz taką liveCD używać, jako liveCD i możesz zainstalować na HD, jeśli nie zmienisz adresów repozytoriów, jeśli pamiętam, to będziesz miał dostęp tylko i wyłącznie do repozytorium CD, z której instalowałeś Siduksa i zdaje się, że do repozytoriów Siduksa,
- w zależności od tego, co chcesz otrzymać, do sources.list (w też zasadzie do odpowiednich katalogów, bo APT jest w nieco nowszej wersji niż w Etch) możesz dopisać repozytoria Debiana takie jakie chcesz: może to być stable, testing lub sid; nadto wszystkie jakie sobie tylko życzysz i z których "normalnie" korzystałbyś pod Debianem, albowiem wszystkie paczki są w 100% kompatybilne, a w zasadzie jeszcze dokładniej: każda paczka z Debiana jest możliwa do użycia w Siduksie, chyba, że zależności nowszych wersji tej paczki w Siduksie wymożą odpowiednie paczki tej dystrybucji. Nie ma zatem tego, co się dzieje z Debianem i Ubuntu, czy Linux Mintem, że jakieś paczki tych ostatnich dystrybucji niekoniecznie pasują do Debiana. Dlatego też, dość bezpiecznie (w sensie nie szkodząc systemowi) można używać dodatkowych repozytoriów Siduksa w zainstalowanym Debianie.
Obecnie mam zmieszanego Sida z Siduksem i system objawia mi się jako Debian Lenny/Sid ;)
Generalnie, korzystanie z dodatkowych paczek Siduksa, szczególnie dla osób korzystających z Sida jest dość bezpieczne i bezproblemowe i nie należy się bać mieszania tych dwu dystrybucji.

PS. Rozumiem, że bardzo przywiązujesz się do owego "stable" ;) Cóż... "stable", "testing" i "unstable" absolutnie nie odpowiadają jakimkolwiek wydaniom jakichkolwiek programów w Windows i pomimo mylącej nazwy "unstable" wcale nie oznacza, że programy, które masz w tej gałęzi muszą być nie lub mniej stabilne od testing lub stable. Jak wspomniałem - ważne, by wiedzieć co się robi i jak aktualizuje system. Można sobie zrobić "kuku" i można cieszyć się - jeśli taka potrzeba - nowymi programami dostępnymi w Sidzie. Ba, można się cieszyć jeszcze nowszymi (niekiedy) dostępnymi w Experimental. Tylko... ważne, by wiedzieć co się robi i uważnie czytać wszelkiego rodzaju informacje przy aktualizacji oprogramowania.



SeRdEcZnY - 02-09-2008 23:18
okok pavbaranov, dzięki za tak obszerna wypowiedź, teraz już to zrozumiałem jak to działa ;)

Pozdrawiam ;)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis