ďťż
 
 
   Dołączenie w grono developer ów
 
 

Tematy

 
    
 

 

 

 

Dołączenie w grono developer ów





kazzomy - 01-03-2008 20:09
Witam,
programowanie się ucze do 1,5 roku, c++ zaczełem niedawno, lecz za ok. 1 rok chciałbym dołączyć do grona programistów tworzących nasze piękne open source ;-) .
1)Jakie biblioteki powinienem sobie przyswoić?
2)Na czym polega praca członka takiego zespołu?
3)Gdzie powinienem się zgłosić?

A i mówie o tworzeniu kodu jakiegoś programu, dowolnie czego(np. systemu), byle bym sobie z tym na początek poradził.

Pozdrawiam



mlyczek - 01-03-2008 20:35
Nie ma zespółu "tworzącego open source", do którego mógłbys się "zapisać" i mówić kumplom, że jesteś developerem open source. Jeśli chcesz współtworzyć jakiś istniejący program to zgłaszasz się do jego twórcy/aktualnego opiekuna i piszesz, że mógłbyś pomóc, co umiesz itp. Najczęściej jeśli jakiś program potrzebuje dodatkowych programistów, to ich szuka i ogłasza, że mają się do nich zglaszać. Jak ściągniesz jakiś kod źródłowy, znajdziesz błąd, poprawisz to wysylasz do opiekuna.

Ale na początek proponuję napisanie samodzielnie jakiegoś programu, ktory jest do czegoś przydatny. Tworcy żadnego oprogramowania nie będą raczej mieli czasu na to, żeby zlecić Ci coś z czym poczatkujący programista sobie poradzi i jeszcze sprawdzać, czy zrobisz to dobrze.

Napisanie dobrego trochę większego programu to nie tylko przyswojenie sobie bibliotek wykorzystanych do jego tworzenia. To nie jest takie proste jak się większości wydaje.



kazzomy - 01-03-2008 21:09
Mówisz o jakimś mini programie, który potem wstawić na stronkę?
Na razie i tak raczej nie będę próbować, bo jak sam z resztą również stwierdziłeś za mało wiem, jakieś podstawy załapałem, ale sam się jeszcze nie czuję na siłach.
Może w wakacje się czegoś podejmę.
Mając na myśli biblioteki myślałem np. o qt czy coś takiego, wolał bym wcześniej wiedzieć w czym powinienem się orientować.
Również czym się kompiluje te programy? Ja do tej pory używam g++.



soki - 01-03-2008 21:30
Moim zdaniem tego typu pytanie świadczy o tym, że nie nadajesz się(jeszcze) do tego ew. nie podchodzisz do tego poważnie/nie jesteś faktycznie zainteresowany. Ogólnie chcąc wspierać jakiś projekt robisz to o czym pisał mlyczek,


...oprogramowania nie będą raczej mieli czasu na to, żeby zlecić Ci coś z czym poczatkujący programista sobie poradzi i jeszcze sprawdzać, czy zrobisz to dobrze... Fakt, tu dla amatorów nie ma miejsca trzeba być już w wyższym stadium niż początkujący.


To nie jest takie proste jak się większości wydaje. Nic dodać, nic ująć. Jak już tak bardzo chcesz zacznij od własnego projektu.



kazzomy - 01-03-2008 21:33
Dzięki za odp. przynajmniej już wiem jak to wygląda i jak trzeba zacząć ;-) .

Temat do zamknięcia



mlyczek - 01-03-2008 21:41

Mówisz o jakimś mini programie, który potem wstawić na stronkę? Nie mówię o jakimś mini programie, który liczy prostą rzecz, ale o większym, który już coś przydatnego robi.


Na razie i tak raczej nie będę próbować, bo jak sam z resztą również stwierdziłeś za mało wiem, jakieś podstawy załapałem, ale sam się jeszcze nie czuję na siłach.
Może w wakacje się czegoś podejmę.
Jeśli teraz nie czujesz się na siłach, to do wakacji tez nie będziesz (z całym szacunkiem dla Ciebie)


Mając na myśli biblioteki myślałem np. o qt czy coś takiego, wolał bym wcześniej wiedzieć w czym powinienem się orientować. Jeśli masz problemy z napisaniem prostych programów mini (jak to okresliłeś) programów to na razie nie masz się co za qt zabierać. A co do tego z jakimi bibliotekami trzeba się zapoznać, to zależy od tego w jakich chcesz swoje progamy pisać, albo w jakich są napisane programy, które chcesz utrzymywać.


Również czym się kompiluje te programy? Ja do tej pory używam g++. Kompilator zależy od języka w jakim jest napisany program. Dla c++ to może być g++, dla c to może być gcc, dla haskell'a to może być ghc, dla pascal'a free-pascal, dla javy to może być gcj i tak dalej, i tak dalej.



grzesiek - 01-03-2008 21:53
Ja ze swojej strony zalecam czytanie kodów źródłowych... to bardzo dobry początek, ale żeby taki kod "zrozumieć" to trzeba z 3 lat w tym posiedzieć.
Nie ma co się zrażać, chcąc programować do trudności musisz się przyzwyczaić ;), a open source daję Ci tą szanse, żeby się uczyć od najlepszych (poprzez czytanie kodów).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • minister.pev.pl

  •  

     


     

     
    Copyright 2003. MĂłj serwis